m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Білгород-Дністровський (Аккерман). Фортеця. 2018. Частина 3.

Продовження, початок Частина 1 та Частина 2

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

Попереду нас чекає цитадель, ось вона


1-й будівельний період.
Представлений четирехбашенним замком (згодом цитадель), збудованим на високому, скелястому мисі над портом в оточенні кам'яних стін, периметр яких вплинув на формування плану майбутнього Військового двору. Контур зовнішніх укріплень, при нинішньому стані джерел, можна спробувати відновити з певною часткою умовності. Імовірно, від північно-західної вежі на південний захід, а потім на південь, була винесена стіна, яка слідувала по вододілу строго на південь приблизно до нинішнього зламу в західному секторі розділової стіни.

Цитадель. Вид з півдня. Фото 1948 р.


панорама двору цитаделі


Північно-східний кут двору цитаделі в кінці 1920-х рр. (Автор фотографії А. Лалевіч)


Вид на північно-східний кут двору цитаделі: а - вхід в верхню туалетну кабінку; б - вхід в нижню туалетну кабінку; в - вхід в північно-західну вежу; г - апсида християнського храму в восточної куртині (автор фотографії Д. Топал, 2007)
Тут вона повинна була з'єднуватися з перпендикулярною південною стіною, що обороняла замок з напільного боку. У центрі південного фронту перебувала вежа No 26а (можливо серед веж No 5 і No 24). У північно-східному куті огорожі були організовані ворота, звернені на схід, до порту і посаду. Ділянка примикання до північно-східній вежі цитаделі куртини зовнішньої огорожі знаходилася приблизно там, де сьогодні до неї підходить північна куртина Військового двору. Однак первісна стіна повинна була примикати до башти під прямим кутом (а не по дотичній, як зараз), будучи кілька розгорнутої на північ. Такий кут примикання припускав, що первинна стіна перебувала ближче до берегового обриву, приблизно на місці нинішньої протейхізма.

Південно-західний сектор внутрішнього двору цитаделі: a - монограма на бруствері західній куртіни; б - вікно в західній куртині; в - коридор західного входу в цитадель; г - турецька пороховий льох (фото А. Красножон)
Північна куртина цитаделі і внутрішні будівлі двору. Фото 1920-х рр.
Апсида храму в східній куртині ціта- поділи (фото А. Красножон)


До цього ж періоду, ймовірно, належать і гідротехнічні споруди, збудовані на місці нинішньої причальної стінки і двох причалів, які розташовувалися на північний схід від замку (основний напрямок артилерійських бійниць північно-східній вежі цитаделі). Порт закладений в області зниження понтических вапняків, тут глибини Дністровського лиману досягають прийнятної для судів позначки. Іншого такого місця на берегах водоймища, де поєднувалося б наявність глибокої гавані під захистом високого скелястого мису, не існує. Із заходу і півночі замок був захищений природним береговим обривом, висотою понад 13 м. Замок збудован молдовськими господарями. Час будівництва відноситься до правління Олександра Доброго. Найбільш реальним приводом до основи замку могло послужити посилення турецької військової загрози в регіоні в другій половині другого десятиліття XV ст. Спорудження слід датувати в межах 1414-1420 рр.Цитадель. Вхід в південно-східну вежу і опори кам'яних сходів османського часу (фото А. Красножон).
Вхід на перший ярус південно-східної вежі цитаделі (фото А. Красножон)


Єдиною доступною до відвідування на момент зйомки була Комендантська вежа


2-й будівельний період.
У 1440 році на підставі колишніх укріплень, які захищали замок з півдня, будується розділювальна стіна. Зведення стіни знаменує собою закінчення будівництва «кастрона» (фортеці) в епоху правління молдавського господаря Стефана II. Розташовані в ній Середні ворота (вежа No24) відкривали доступ на обгороджену територію Військового двору. При цьому вся суть роздільної стіни звертає на себе увагу майже повною відсутністю веж, вбудованих в її систему.

Внутрішній вид південно-східної вежі цитаделі: а - вхід третього ярусу; б - вхід першого ярусу; в - стрільниця другого ярусу (фото А. Красножон)/.


панорама всередені вежі
для перегляду панорами на всьому екрані натисніть на плашку з її назвою в лівому верхньому куті


вхід до арсеналу


Фрагмент сходів входу в турецька по- Рохової льох у дворі цитаделі (фото А. Красножон)
3-й будівельний період.
На наступному етапі, в 1452 році при новому господаре - Александреле, в систему роздільної стіни вбудована вежа No26. Через два роки, в березні 1454-го, напередодні чергової турецької облоги Білгорода, пиркалаб Станчул зводить вежу No 3 в спеціально залишеному для неї проміжку (?) в центрі східних укріплень Військового двору.

погля від арсенального входу на військовий двір


військовий двір від східної кріпосної стіни


піднімемося на східну частину східної стіни


Погляд з оглядового майданчика вежі №2 за фортечний мур


Вежа No 2 і кам'яна платформа. Вид зі сходу. Фото 1948 р.


Вежа No 2. Форма із заходу зверху (фото А. Красножон).
Валганг у північно-східній вежі цитаделі. Фото початку XX ст.


4-й будівельний період.
Успішно витримавши облогу Тимир-Кая, в контексті наростаючого «турецького страху», міська громада (?) Білгорода приступає до реалізації найбільш масштабного будівельного проекту в фортеці. В результаті спільного перепланування ансамблю формується площа Цивільного двору. Всю територію оборонного комплексу обносять глибоким оборонним ровом. У ньому будуються вежі No 3.1 і No 13.1, артилерійські платформи під вежами No 8, No 11 і No 15. З'являються стіни і башти уздовж лінії ескарпу на території Цивільного двору, споруджується протейхізма.

панорама на цитадель і військовий двір з північно східного кута


вихід до вежи №29-30


Цитадель. Вид з південного заходу. Фото початку XX ст.


перебираємося на північний западнойй стіні військового двору


піднімемося на стіну


Будуються дві круглі вежі при обох гирлах рову - No27 та No29. На західному краю двору, від гирла рову до вежі No 24, збудована кам'яна огорожа (з вежею No23). Мабуть, в цей же період перебудовується західна стіна Військового двору - на колишніх фундаментах з'являється нова кладка. Будується вежа No 25, яка набуває функції вузлової споруди на стику куртин двох дворів (Військового і нового - Торгового). Торговий двір розбитий на нижній берегової терасі (до Водного барбакана) для забезпечення і захисту доступу до прісної води.

відновлена вежа №25


погляд в середину з стіни


і з входу з двору


панорама від вежи №24


У центральній частині східної огорожі фортеці, в 3,5 м від краю рову, заснована двох'ярусна воротная вежа No 6 (головніа кріпосна брама). Навпроти неї, в осьовому напрямку, в центральній частині західної лінії кріпосних стін, з'являється інша воротна вежа - головна на цьому фронті (No22). Дві ці вежі по архітектоніці, розмірами прольотів і висоті склепінь, за кількістю ярусів, наявності решіток в доповненні до полотнищ воріт, за профілем і розмірами різьблених консолей в підставі арок - за всіма цими ознаками вони дуже схожі.

панорама з вежи №24


види з вежи №23


панорама на військовий двір з південно-східного кута


Східна огорожа Військового двору, від вежі No 3 до вежі No 5. Вид із заходу. Фото сер. XX ст.


Цілком ймовірно, в цей же період виникають і храм, і могильник в північній частині Гражданского двора - в 140м на південь від замку і в 15м від роздільної стіни. Культова християнська споруда могла стати центром житлової забудови, що розташовувалася на найвищому місці Цивільного двору. Дані будівельні роботи, імовірно, розгорнулися незабаром після 1455 року і були закінчені, мабуть, до кінця цього ж десятиліття. У всякому разі, наступний будівельний етап, виділений в фортеці, відбувався вже з урахуванням зазначених змін.військовий двір зі стіни башти №26


башта №26


Ділянка з'єднання західної стіни башти No 24 (реконструйований північний фасад) і західної огорожі Військового двору (фото А. Красножон)Проект виражає щиру подяку Андрію Красножону за його дуже цікаву книгу "Фортеця Білгород (Аккерман) на Дністрі. Історія Будівництва",з якої використані старі фотографії до статті, та повідомляє, що в Білгороді-Дністровському 19 вересня 2018 року, в середу, о 15.00, в Краєзнавчому музеї (вул. Пушкіна, 17) відбудеться перша розширена презентація книги "Фортеці та міста Північно-Західного Причорномор'я (XV-XVIII ст.)".

Початок:
Частина 1
Частина 2

Продовження:
Частина 4


Джерела:
zabytki.in.ua
А. Красножон. Крепость Белгород (Аккерман) на Днестре. История Строительства.
dumskaya.net
Використині фотографії з колекцій О. К. Коломийченко та коллекції Т.И. Максимюка, а також з Фондів Білгород-Днестровского краєзнавчого музею.


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Аккерман, Одессщина, Одесщина, башни, вежи, крепость, фортеця, цитадель, цітадель
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments