m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Язловець. Успенська римо-католицька церква. 2015.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадую, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Найграндіознішою спорудою Язловця, не рахуючи замок, була, безсумнівно, величезна церква Успіння, збудованая у 1589-1590 рр. з пісковику у ренесансно-готичному стилі. За буйною рослинністю, окружаючею храм з усіх боків його можна просто не побачити, хоча розташован він у низині, в центрі Язлівця, фактично по над дорогою до замку. Це однонавна споруда з п'ятигранним пресбітерієм та двома низькими напівкруглими каплицями, симетрично прибудованими до костелу у XVII столітті. На горовному фасаді - велика чотириярусна башта (останній ярус, такий затійливо-гарненький, добудований у ХІХ столітті, у епоху романтизму).

Храм відомий ще й тим, що тут поховано знаного композитора Миколу Гомулку, який помер у 1609 році. Коли храм без даху, коли всередині повно сміття і є риск бути заваленим - не дуже того Гомулку шанують. Хоча - якщо ще кілька років тому портали - так, знову гарні різбленні портали - блимали проваллями замість дверей, то у 2004 році устрічали новенькі дерев'яні двері. Від людей бережуть? Навряд чи: є ще з боку хід всередину, а поки трошки історії костела…

Кінець 16 століття. З волі Миколи Язловецького, який володів у той період містом, на невеликій височині в центрі Язловця починається будівництво церкви. Храм, ймовірно, спочатку був головною спорудою монастиря. Зводилася церква спеціально для ченців Домініканського ордену.
1589 - 1590 роки. Будівництво церкви завершено.

Величний храм, побудований в стилі пізньої готики і ренесансу, зводився з пісковика. церква була однонавового спорудження, витягнута по осі північний захід - південний схід. З південно-східного боку до нефу примикав п'ятигранний пресвитерий, укріплений зовні ступінчастими контрфорсами. Пресвітерій перекритий готичними склепіннями з нервюрами, п'яти яких декоровані різьбленням. З північно-західного боку (тобто з боку головного фасаду) до нефу примикає потужна квадратна в плані 4-ярусна вежа. Зовні межа між 1-им і 2-м ярусом вежі не виділена, кордони між 2-м і 3-м ярусом, а також між 3-м і 4-м ярусами відзначені карнизами.

У храм вели 2 входи. Один з них був влаштований в вежі, інший вхід прорізав бічну стіну нефа. Обидва входи отримали обрамлення у вигляді ренесансних порталів, прикрашених різьбою. Причому бічний портал був куди більш розкішним, ніж стриманий портал головного входу. Церква і монастирські споруди оточувала оборонна стіна з вежею (надбрамною?), зведеною з піщаника.Оскільки в фундаціонном акті були знайдені деякі непорозуміння, доминиканцам довелося досить довго відстоювати своє право на володіння храмом. У підсумку після неодноразових переходів з рук в руки, черговий суд постановив (в 1639-му році?) остаточно закріпити костел за Домініканським орденом. Починаючи з 1639 і до 1788 року, храм знаходився у власності домініканців.17 століття. По обидва боки нефа були симетрично прибудовані дві низькі напівкруглі каплиці.
1642 рік. Відомо, що в цьому році домініканці почали зводити новий 2-поверховий монастирський будинок (або будівлі?).1772 рік. Після Першого поділу Речі Посполитої домініканці поступово залишають Язловець і перебираються в Чортків. Їх нерухомість в Язлівці розпродається. До 1788 року домініканців в місті вже не залишилося. Церква, а так само інші монастирські споруди австрійські власті використовують в якості військового складу.
1824 рік. Львівський архієпископ Анковіч домігся дозволу перевести церкву у власність парафії, але фактично храм повернули віруючим тільки в 1830 році.риб'яче око


19 століття. Було добудовано 4-й ярус церковної башти, зведений в стилі романтизму. На відміну від 3-х інших ярусів вежі (квадратних в плані), новий ярус мав форму кубічного обсягу, у якого на місці граней (стиків двох стін) перебували циліндричний виступи-башточки (по одній на кожен кут). Верхня частина 4-го ярусу була декорована безперервним поясом з глухою аркатурой. У верхній частині цього поясу був влаштований карниз. Вежу вінчал шатровий дах.сходи на третій поверх брами якого нема/лестница на третій этаж башни которого нет


сходи на перший поверх


вхід до амвону
1930-і роки. Спорудження церкви консервується співробітниками Управління консервації Львівського, Тернопільського і Станіславівського воєводств. У 1931 році скульптури Язлівецької церкви були демонтовані і відіслані до Львова, де вони поповнили фонди Діецезального (?) музею.

для перегляду панорами на всьому екрані натисніть на плашку з її назвою в лівому верхньому куті

Heritage. Yazlovets. Dominican church of the Assumption.

підвал
Початок 1990-х років (?). В церкву влучила блискавка, храм горів, в результаті пожежі церква повністю позбувся перекриття нефа.
Наші дні. Успенська церква - єдина збережена споруда старого монастиря. Велика частина основних елементів храму збереглася, але зараз церква знаходиться в аварійному стані. Перекриттів над вежею і нефом немає, прекрасне готичне перекриття пресвітерія вже частково зруйновано.

Трошкі архивного:

1919 - 1939
1972


1986


1988


Джерела:
zamki-kreposti.com.ua
castles.com.ua
pslava.info
explorer.kiev.ua
nac.gov.pl
gazetalubuska.pl


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Тернопольщина, Тернопілля, костел, руина, руїна, церква, церковь
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments