m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина . Кам'янка (Mannheim). Церква Різдва Пресвятої Діви Мариї.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Перед вами живий приклад того навіщо варто зберегати пам'ятники архітектури. Якби не ці руїни костелу середини XIX століття вже ніхто, крім допитливих істориків і краєзнавців, напевно і не згадав би, що крихітне село Кам'янка в Одеській області, в 50 кілометрах від Одеси, колись було засновано німецькими колоністами і гордо носило назву Мангейм! Проект відвідував пам'ятку в травні 2013 року і в липні 2015. За цей час церква втратила практично всю праву колонаду всередині. Прогрес деградації і руйнування видно в повній мірі не озброєним оком.Заселення півдня України колоністами, в тому числі і німецькими, почалося ще при Катерині ІІ в слідстві маніфесту імператриці від 22 липня 1763 року, але після її смерті в 1796 році процес значно сповільнився. При царювання її сина Павла І колоністів почали обкладати новими податками, що ніяк не сприяло появі нових колоній і розвитку вже існуючих.Друга хвиля колонізації починається в 1808-му році з ініціативи Олександра I. На Одещині утворюється два колоніальних округа, Лібентальскій і Кучурганський. Поселення Мангейм відноситься до другого з них. Селилися німці не тільки в околицях Одеси. У ті ж часи виникають поселення в околицях сучасного Дніпропетровська, Кіровограда, Мелітополя, Маріуполя, Херсона, Миколаєва та інших міст.Зараз переселення німців на південь України виглядає дещо дивним, але виходячи з політичних та економічних реалій того часу, все дуже навіть логічно. Німеччина тоді перебувала під владою Франції та місцеве населення обкладалося досить високими податками. Тут же, на родючих і відносно недавно відвойованих у Османської Імперії землях, поселенцям надавалися значні пільги. Аж до звільнення від податків на довгі роки.2013


2013


До того ж не варто вважати, що переселення сюди означало розрив культурних зв'язків з батьківщиною. Колоністи мали свої школи і вільно спілкувалися рідною мовою, до того ж їх часто пов'язували з Західною Європою і економічні відносини.

2015


Німці називали поселення на свій манер, часто за назвою міст або земель звідки самі були родом. Так в Кучурганському окрузі був свій Страсбург, Ельзас, Кандель, Зельц і, природно, Мангейм. Всі ці поселення були перейменовані за радянських часів.

Поселення процвітали до Першої Світової війни і що послідуючей за нею революції. Природно, що колоністи, м'яко кажучи, не підтримали продрозверстку і мобілізацію в червону армію. За що і постраждали після встановлення радянської влади. Костели і кірхи закривалися або перепрофілювалися, а поселення перейменовувалися і заселялися росіянами, молдаванами і українцями.

2013


2015


2015


2013


Проте німецьке населення тут збереглося аж до 1944 року коли, ті нащадки колоністів що були переміщені у внутрішні області країни, відступили разом з німецькою армією. Участь залишившіхся в рідних селах була по-радянськи сувора і трагічна.

2013


2015


2015


2015


2015


2013


Повернемося ж до нашого Мангейму. Це поселення було засновано в 1809 році, тобто вже через рік після початку другої хвилі колонізації. Мангейм, як і весь Кучурганський округ, був заселений німцями католицького віросповідання тому центральною будівлею поселення традиційно ставали католицькі церкви. У Ленінтальском окрузі переважало протестантсько-реформатське віросповідання, тому поряд з католицькими там зустрічаються і лютеранські.

2013
2015
Католицька церква Різдва Пресвятої Діви Марії була побудована в 1850 році. На кошти колоністів звели кам'яний храм з двома вежами в стилі неоготики. Яке було оздоблення нам не відомо, можна тільки припускати, що не бідним. У церкві стояв орган фірми "Schupper". За радянських часів зданіе явно використовувалось не за призначенням, про що свідчать комуністичні написи на стінах. Варіантів вистачає, в сусідніх селищах, наприклад, подібні споруди використовувалися і як склади пального і як спортзали.

2015
В Кам'янку Мангейм був перейменований в 1924 році. Можливо тоді і були знесені коммунарами дві його вежі-дзвіниці, що прикрашали церкву. Інформацію про те що ж конкретно в ньому було знайти не вдалося. Зараз в цьому селі Роздільнянського району Одеської області живе всього 721 чоловік. Ну і цитату Стуліна вам в стрічку: «Сучасна війна є війна моторів. Війну виграє той, у кого буде переважання у виробництві моторів ... ». Можливо тут колись був музей або будинок культури або якийсь партійно-номенклаторное заклад.

2013


Чого ці стіни тільки не витримали, і визнання в любові, і прокляття, заклики, гасла і герби.
А ось цей напис розібрати вже практично неможливо. В цілому, мова йде про подвиг автомобілістів і дорожників під час Великої Вітчизняної Війни.

2013


2013


2015


2013
залишки обгорілих свічок/останки обгоревших свечей


Ось такий він, один з уламків пам'яті про колонізацію тутешніх земель. Давно вже немає тут німців, і стоїть, з року в рік все більше руйнующаяся церква. Осиротіла і нікому не потрібна, хоча і є місцевою пам'яткою, яку не минають проїжджаючи поряд туристи ...

2015

Джерела:
tim-taller15.livejournal.com
mir-mak.livejournal.com
Органы: от Киевской Руси до Украины
7dorog.livejournal.com
zruchno.travelЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Одессщина, взгляд с небес, костел, погляд з небес, руина, руїна, церква, церковь
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments