m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Шевченкове. Церква св. Пантелеймона. Частина 1.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Найяскравішим зразком, чудом збереженою перлиною галицької архітектурної школи XII-XIII ст. є цей храм. Він знаходиться на високому правому березі Лімниці при впадінні її до Дністра.Одним з перших на церкву Пантелеймона (тоді костел св.Станіслава) як на пам’ятку, пов’язану з літописним Галичем, звернув увагу мистецтвознавець Владислав Лущкевич. Вже в 2 половині XIX ст. дослідник переконливо довів приналежність споруди до романського стилю будівництва періоду Давньої Русі. Він помилково вважав костел залишками літописного Успенського собору.На початку ХХ століття ґрунтовні обстеження тут провів доктор історії в ділянці мистецтва Осип Пеленський. Науковець доводив, що церква Пантелеймона – монастирський храм, розміщений на укріпленому передмісті давнього Галича. Всесторонньо дослідивши об’єкт, О.Пеленський продатував його переломом XII-XIII ст. і запропонував графічну реконструкцію церкви.Починаючи з 1977 р. будівлю храму ретельно дослідив кандидат історичних наук Іван Могитич. Внаслідок архітектурно-археологічного вивчення науковець прийшов до нового більш аргументованого варіанту реконструкції храму.У зв’язку з реставраційними роботами проводились часткові археологічні розкопки всередині церкви експедицією Інституту суспільних наук зі Львова. Несподіваним відкриттям стали численні архітектурні деталі з первісного храму, які були повторно використані при спорудженні центральної крипти в XVII ст. Вони повинні доповнити наше уявлення про колишній вигляд будівлі.Історія церкви Пантелеймона глибоко висвітлена у книзі О.Пеленського «Галич в історії середньовічного мистецтва» (Краків 1914 р.). Автор поділяє її на три періоди: старий, середній та новий. Протягом старого періоду храм носив титул св.Пантелеймона (покровителя воїнів, лікарів та хоронителя збіжжя від вогню), що підтверджується письмовими джерелами, давніми написами на стінах, а також існуючою донедавна традицією відправ у день цього святого.

</a>

Церква була центром добре укріпленого передміського монастиря. У першій половині XIV ст. споруда, імовірно стояла без догляду. Тоді на її стінах з’явилась більша частина рисунків. Другий період історії пам’ятки починається в середині XIV ст., коли церква була переосвячена у костел св.Станіслава і стала, як припускає О.Пеленський, центром католицького архієпископства на Русі.

Десь поблизу знаходилась резиденція першого католицького архієпископа в Галицькій Русі – Христина. У часі повстання на початку 70-х років храм, правдоподібно, на короткий час перейшов до рук русинів. Та вже в 1375 році архієпископство було поновлено і до його переносу у Львів, що сталося в 1414 р., костел св.Станіслава відігравав роль католицького центру.З 1427 року згідно документів, на які опирається Пеленський, пам’ятка більше як півтора століття стоїть у запустінні і обростає лісом. З 1596 року починається третій період життя храму, пов’язаний з переходом його у власність монахів ордену св.Францішка.До 1611 р. споруду перебудовують у тринавний базилікальний костел, надаючи йому рис стилю барокко. При ньому споруджують монастирський будинок, дзвіницю, а також насипають оборонні вали біля самих стін. Незадовго коло монастиря виникає мале сільце (теперішнє Шевченкове).У наступні часи храм ще неодноразово піддавався руйнуванню. У 1676 році, за походу військ Ібрагіма Шайтана і у 1882 – від пожежі. Постраждала сильно церква і в часи першої світової війни від гарматного обстрілу. У 1926 р. її відремонтували за винятком західного фасаду, який відреставровано в 1965 році. В кінці ХХ століття храм реставрували спеціалісти зі Львова та Івано-Франківська.Церква чотиристовпна, триапсидна. Загальна довжина храму 19,88 м, а ширина 17,69 м. Всередині споруда квадратна і має розміри 15,26:15,26 м. Товщина стін 1,04 м. Підкупольні стовпи перетесані. Первісна їх форма складна, багатоуступчата. Стовпам відповідають внутрішні та зовнішні виступи стін – лопатки.

Стіни муровані з добре тесаних квадрів вапняка, з’єднаних тонким шаром заправи. Горизонтальні верстви кладки, зберігаючи висоту, «обходять» навколо всієї споруди. Фундаменти зовнішніх стін викладені рядами річкового каменю, на розчині з домішками гальки і битого вапняка. Основа ширша від стін на 50-60 см. На кутах споруди фундаменти мають прямокутні виступи. Глибина закладки фундаментів стін 1,4 м, а стовпів – 2,3 м.

Храм має два входи – південний і західний, які акцентовані перспективними порталами. Особливо розвинутий західний портал, прикрашений пишною різьбою. Апсиди церкви оздоблені аркатурою на високих тонких півколонках з капітелями різного рисунку.Бічні стіни пам’ятки і її бокові апсиди збереглись від первісної будови до висоти біля 7 м, а середня частина західного фасаду – майже до 14 м. Тут над порталом уціліла декоративна квадратна рамка з давнім віконцем. Центральна апсида збереглась до висоти 9,4 м разом з вікном первісної форми.На зовнішніх та внутрішніх стінах церкви є численні рисунки та написи XII-XVII ст. Один з найдавніших написів датують 1212 роком. Серед рисунків є схематичні зображення давніх церков.

У церкві св.Пантелеймона органічно поєднались риси давньоруської та романської архітектур. Планувальна хрестовокупольна структура притаманна храмам Давньої Русі, а техніка будівництва з білого каменю та архітектурний декор – романському Заходу. Внаслідок такого синтезу виник своєрідний стиль, притаманний лише будівництву Галицької землі.

заглянемо в середину храму

В’їзна брама-дзвіниця стоїть на захід від церкви св.Пантелеймона, первісно у створі земляного валу. Збудована в XVII ст., вона була основною ланкою в системі оборони монастиря. Це прямокутна в плані, цегляна двоярусна споруда, перекрита невисоким чотиригранним наметом із заломом. У нижньому ярусі, перекритому цегляним циліндричним склепінням, по осі захід-схід, знаходиться проїзд на монастирське подвір’я. На зовнішньому фасаді в’їзну арку фланкують дві ключоподібні бійниці. Другий ярус, що правив за дзвіницю, зовні поділено горизонтальним карнизом на дві нерівні частини. У верхній частині всіх фасадів є отвір з півциркульною перемичкою. У нижній частині стін влаштовано бійниці.

Погляд на останок
Частина 2 тут =>>>>


Джерела:
pslava.info
davniyhalych.com.ua


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Івано-Франківщина, Ивано-франковщина, взгляд с небес, музей, оборнні споруди, оборонные сооружения, погляд з небес, храми, церкви
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments