m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Рудки. Церква Успіння Пресвятої Діви Марії.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Рудки засновані 1472 року, а відомі з XIV століття як хутір села Бенькова Вишня (нині - Вишня). У І половині XVIII столітті Рудки отримали магдебурзьке право, а 1867 року стали повітовим центром. Як Вишня, так і Рудки тісно пов'язані з родиною Фредрів, найвідоміші представники якої - драматург Олександр Фредро і митрополит Андрей Шептицькій. Шикарний маєток Фредрів розташований у Вишні, а в церкві в Рудках Фредри поховані.

Назва "Рудки", ймовірно, походить від слів "рудава", "руда". Так словянські племена називали болота, в ґрунті яких виступала рудувата або червонувата глина. Смуга таких боліт проходить в районі Рудок. Рудки, як присілок Бенькової Вишні, згадується ще у XIV ст. У 1472 році вони вже виступають, як окреме село, що знаходилося в руках родини Тарлів. У 1600 році їхвласником був Юрій Мадалінський, в 1615 році - Юрій Чурило, в 1664 році - Андрій Грудовський. У XVIII ст. Рудки спочатку належали Собєським, потім - Урбанським. У власність Фредрів місто перейшло у ХІХ ст.

У II половині XIV століття - I половині XV століття у Рудках була заснована парафія та споруджений перша дерев'яна римо-католицька церква, консекрований єпископом П. Хжонстковським (1435-1452рр.) під титулом св. Войтеха. 1550 року храм відбудували після того, як його знищили татари. У II половині XVI століття парафію було відновлено після майже півстолітнього періоду протестантизму, святиню відремонтовано коштом Мадалінських. У 1685-1728 роках спорудили сучасний мурований бароковий храм завдяки Урбанським.

Храм зведений з цегли у стилі бароко, тринавний, базиликального типу з напівкруглою апсидою. По осі центральної нави із заходу в XIX ст. прибудований притвор, у південного фасаду - невелике, прямокутне в плані приміщення. Бічні нави значно нижче центральної. Фасади оформлені пілястрами і лопатками. Головний фасад завершує високий двох'ярусний фронтон, пластика якого складається з волют, пірамідальних обелісків в кожному ярусі, лиштв вікон і ніш.

У 1672 році мав 12 вівтарів, серед них головний - з чудотворною іконою Матері Божої з Дитятком та образами Успіння матері Божої і Св. Войцеха. Чудотворна ікона, відома як Матір Божа Рудківська (перша половина XVI ст.) знаходилася ще у старой римо-католицькой церкві з 1612 року. За переказами, цей образ з православного храму на Поділлі чудесним чином зберігся після того, як церкву на початку XVI ст. спалити татари. залишились на іконі лише деякі сліди вогню. Образ став об'єктом особливого культу. Його вшановували не лише прості люди, але й королі Ян Казимир, Михайло Вишневецький, Ян ІІІ Собєський. 2 липня 1921 року Перемишльський єпископ Йосип Пельчар (беатифікований у 1991 році) коронував чудотворний образ.

У 1735-1736 роках було збудовано муровану дзвіницю за кошти о. Я. Гродзького. Вежа квадратна в плані, має 4 яруси, складена з цегли. Верхній бароковий ярус було надбудовано в другій половині XIX ст. Найбільш старою частиною являється нижній ярус з контрфорсами на кутах і закладеними під час перебудови XIX ст. арочними воротами.
Є припущення, що дзвіницю перебудовано з оборонної вежі замку. Рудки були укріпленим містом. Карти Міга та дані кадастрової карти 1856 року окреслювали міські укріплення, як земляні фортифікації у вигляді валу і рову.

1741 року церкву консекрував архієпископ М. Вижицький під титулом св. Войтеха, Успіння П.Д.М. та Всіх Святих. У 178?-179?, 189?, 1912 та 192?-193? роках відбулась реставрація святині. 2 липня 1921 року єпископ Й. Пельчар здійснив коронацію образу Матері Божої Рудківської з головного вівтаря.
Церкву було закрито совітами у 1946 році. Чудотворну ікону та інше церковне майно таємно вивезли у Перемишль. В храмі влаштували продовольчий склад. У травні 1989 року повернуту церкву освятили, а 15 серпня в день Успіння Пресвятої Діви Марії у Рудках відбувся перший після багатьох років відпуст.

На жаль, 1992 року чудотворний образ, який отримав назву Королеви Бескидів, разом з прикрасами викрали з церкви в Ясені, де з 1968 року він знаходився. У травні 1989 року майбутній єпископ о. Рафал Керницький освятив повернену римо-католицьку церкву. А 11 листопада 1995 року в рудківську церкву повернулася копія чудотворного образу, яку 2 липня 1996 року коронував львівський архієпископ Мар'ян Яворський. У 2003 році храм став Санктуарієм.
Парафію обслуговують дієцезіальні священики.

Головна цікванка храму - каплиця-усипальниця родини Фредро. В каплиці зберігся необароковий дерев'яний вівтар з 70-х років XIX ст. з гербом Фредрів Боньча і дерев'яними фігурами Христа і Марії з XVII ст. Важкий люк закриває хід до крипти, де поховані Фредри. Заслуговує на увагу необароковий надгробок Олександра Фредра і його дружини Софії з Яблоновскіх, виконані з чорного мармуру у львівській майстерні Абеля Марії Пер'єра. У крипті під каплицею стоять п'ять саркофагів: кам'яний саркофаг коронного чесника Яна Собєского з гербом Яніна і чотири сучасні саркофаги з пісковика з прахом Олександра Фредра і членів його родини.Джерела:
http://rkc.in.ua/index.php?l=u&m=k&f=ozlvsa&p=lvsaruud
http://andy-travel.com.ua/rudki

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львовщина, Львівщина, костел, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment