m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Терновиця (Брухналь). Церква Пресвятой Тройці.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Поселення відоме з 1447 року під назвою Дукля. На початку XV ст. власником Дуклі був рациборський князь Вацлав. Після того, як 1514 року перейшло у власність перемишського хорунжея Йогана де Брухналя представника відомого роду Гербуртів, отримало назву Брухналь (назвав на честь себе - щоправда, заручившись спочатку королівським привілеєм). Так неподалік від Львова виникло українське село з німецькою назвою.Римо-католики Брухналя належали до парафії Пресвятої Трійці у Родатичах, а 1492 року у Брухналі вперше згадується душпастир (о. Мартин), котрий проживає тут постійно. Володіли селом також брати Йогана, Андрій і Миколай Гербурти з Фельштина (сучасна Скелівка).В 1531 роци Андрій Гербурт запросив до своїх галицьких володінь колоністів з Моравії і Шльонска (Сілезії). Їм змімечена назва, певно, дивною не видавалася. У 1574-1592 роках храм належав кальвіністам. Храм, ймовірно, був дерев'яним, відомо, що святиня згоріла 1674 року через необережність священнослужителя.

розпечатана крипта, ми в неї ще заглянемо
ця крипти закрита, та скоріше за все засипанна сміттям
Після Гербуртів Брухналем володів великий коронний обозний і хмільницький староста Миколай Стогневський. Саме він заснував у 1645 році мурований парафіяльний храм в Брухналі. Будівництво оборонної святині (там ого-го які товсті стіни) тривало до 1650 р. Храм спочатку був кальвіністським, з 1710 року відомий як римо-католицький Троїцький храм.Відтоді храм дооснащувався та неодноразово ремонтувався, зокрема, у 1716-1718 роках, коли також було споруджено дерев'яну дзвіницю. 9 жовтня 1718 року єпископ-помічник Львівський Фелікс Шанявський консекрував храм. Парафія належала Львівській архідієцезії до 1784 року, коли перейшла до Перемишльської дієцезії на підставі домовленостей керівників цих єпархій.В XVIII столітті Брухналь з села підріс до невеликого містечка (відомо, що в 1880 році тут проживало 1022 жителі, з них 598 було католиками, 200 - протестантами, і 60 - іудеями. Інші - напевно, православні та греко-католики). З кінця ХІХ столітті і до 17 вересня 1939 року поселення належало власникам сусідніх Прилбичів графам Шептицьким. В 1923 році тут мешкало 1003 чоловіки.вхід до крипти


сміття та кістки...
Коли в 1939 р. Галичина стала радянською, більшовики з назвою села на честь якогось там класового ворога-магната миритися не збиралися - і в 1940 р. село отримує безлике ім'я Терновиця. А після 1945 р. польське населення Брухналя-Терновиці було виселене. Храм зачинили і перетворили на склад міндобрив. З 1991 р. святиня стоїть пусткою - але прикрашений квітами вхід натякає, що десь поблизу є католики, які могли б хоч якось опікуватись древньою спорудою. Наглядає за храмом дуже стара жінка, що живе за 100 метрів до храму по вулиці що йде до фасаду. Їй вже дуже важко дається нещасна сотня метрів, що потрібно пройти - але вона стійко йде показувати своє сокровище, свій храм, забутий і не потрібний мабуть нікому, крім неї ...

Храм складається з прямокутної нави і трохи вищого її напівкруглого презбітерія з закрістьем. Сигнатурку і хрест на даху в кошмарному стані - і сам дах теж. Склепіння всередині ще тримаються, але коли старий дах не витримає, все піде вниз. Фасад прикрашений пілястрами, через нього йде вже досить велика тріщина. Вона ж проглядає і зсередини храму. Збереглися ключевідние бійниці, які нагадують про оборонний характер споруди. Виходу на бойовий ярус я так і не знайшов (він йде за рівнем склепінь під дахом), мабуть він був в одній зі стін, але пізніше був замурований. У храмі збереглися мармурові надгробки Петра (1808-1843) і Рози (1808-1888) Шептицьких.

декілька архівних кадрів


Джерела:
http://rkc.in.ua/index.php?l=p&m=k&f=ozlvja&p=lvjatrpt
https://www.castles.com.ua/bruchnal.html

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
)
Tags: Львовщина, Львівщина, костел, оборонна церква, оборонная церковь, оборонний костел, оборонный костел, руина, руїна, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments