m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Буськ. Костел св. Станіслава/Наследие. Буск. Костел св. Станислава.

Підтримайте проект своїми лайками і поширенням. Дякуємо всім Вам за підтримку!
—————
Поддержите проект своими лайками и распространением. Благодарим всех Вас за поддержку!

нагадую, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки .../
напоминаю, там где это возможно, по клику смотрим большие картинки...
Костел Святого Станіслава — діючий парафіяльний храм Львівської архідієцезії РКЦ в Україні. Розташований у місті Буську (Львівська область). Охоронний № 435-М.
Фундатором будівництва був львівський канонік РКЦ Щепан Мікульський.
На думку дослідника Збігнева Горнунґа, взірцем для споруди був костел у Годовиці, споруджений за проектом архітектора Бернарда Меретина. За одними даними, храм спорудили в 1778—1780 роках, однак Горнунґ датував час спорудження 177—1780 роками. Освячений 17 вересня 1780 року.

Перша письмова згадка про давньоукраїнський Буськ датується 1097 роком, хоча виникло місто як центр племені бужан ще раніше. У 1165р. Буськ увійшов до складу Белзького князівства, яке виділилось з Володимир-Волинського. Наприкінці ХІVст. Белзьке князівство разом з Буськом опинилось під владою мазовецьких князів – васалів польського короля. У 1411р. князь Мезовіт надав місту магдебурзьке право. 1462 року Буськ та навколишні землі перейшли у безпосереднє підпорядкування короля, а у 1541р. король Зигмунт II підтвердив надання магдебурзького права.Римсько-католицька парафія св. Станіслава в м. Буську заснована була за часів панування мазовецького князя Земовита (панував від 1386 до 1411 року). У першій половині XVcт. в Буську були споруджені костели св. Станіслава (Старе Місто) та Пресвятої Діви Марії (Нове Місто). Останній у 1486р. перейняв у першого функції парафіяльного храму. У 1564р. відбулося поновлення фундації парафії королем Зигмунтом Августом. Знищений татарами костел св. Станіслава відбудували заново, і він проіснував майже до кінця ХVIIIст.Храм Пресвятої Діви Марії, костел Святого Духа (Середнє Місто) та святиня домініканців були зруйновані у часи козацьких воєн. На місці зруйнованого костелу Святого Духа збудували надгробну каплицю Мієрів, пізніше – Бадені. Домініканський монастир та костел, споруджені на початку ХVІІ ст. завдяки Юрію Вишневецькому, були відбудовані, проте 1786р. закриті австрійською владою (храм використовувався не за культовим призначенням).

З 1768 по 1779 роки тривало будівницьтво нового парафіяльного мурованого костелу, а в 1780 році храм освятили, як і попередні, під титулом св. Станіслава. Його творцем був відомий львівський архітектор часів барокко - Бернард Меретин. Пожежі 1814 та 1849 рр. знищили костел настільки, що Служби перенесли до грекокатолицької церкви.

Відремонтували святиню лише у 1856р. Костел мав п`ять вівтарів: бічні - св. Станіслава, св. Йоана Непомуки, Пресвятої Діви Марії Непорочної та св. Антонія Падуанського. У головному вівтарі знаходились скульптури, які представляли Пресвяту Трійцю та чудотворний образ Матері Божої Святої Вервиці. Цей образ Юрій Вишневецький у 1608р. подарував домініканському костелу, після закриття якого ікону перенесли до парафіяльного храму. До ІІ Світової Війни Буськ був осередком однойменного деканату.

ну і як завжди, трошки з архивів/ну и как всегда, немного из архивов
1930


1957


1961
До 1-ї війни Буськ був осередком однойменного деканату. У 1885 р. п’ять з половиною тисяч парафіян з міста та двох десятків сіл обслуговував парох о. Антоній Керник. У 1903-1913рр. душпастирем від семи до восьми з половиною тисяч вірних був парох о. Казимир Актиль, а у 1922-1939рр. – парох о. Адальберт Стуглик.

1967


У 1944-1946рр. частина парафіян разом зі священиками виїхала до Польщі. Серед костельних речей, які вони забрали зі собою, була чудотворна ікона Матері Божої (сьогодні знаходиться у костелі в Новому Брусні біля Любачева).
У буській святині за радянських часів розташували фільмотеку. 1990 року костел повернули, а у 1991р. єпископ-помічник Рафаїл Керницький OFMConv освятив храм, розпочалася робота по відновленню костелу. Буська парафія нині включає також Олесько.

1985


фото 1930 року надано Сергей Калиберда


Джерела/источники:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_святого_Станіслава_(Буськ)
http://busk.saletyni.org/?p=4305
http://www.pslava.info/BuskM_Kost,208865.html
http://www.busk.com.ua/Busk_sakral_kostel.htm

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. Моя карта Приватбанку (5363 5426 0205 1337) одержувач - Максим Рітус. Для PayPal - одержувач madmax@studioavtv.com.ua.

Підтримати проект Ви можете також замовивши розроблені нами календари на 2018 рік або замовивши відбиток вподобаних Вам фотографій до розміру А2 (на жаль, технічно, не для всіх фото можливий такий розмір, але для багатьох)

Дякую всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Пам'ятки Архітектури. Спадщина".
—————
Если Вы имеете желание, и самое главное имеете на это возможность, то можете присоединиться к финансированию проекта. Нам очень приятна и дорога Ваша поддержка. Моя карта Приватбанка (5363 5426 0205 1337)- получатель Максим Ритус. Для PayPal - получатель madmax@studioavtv.com.ua

Поддержать проект Вы можете также заказав разработанные нами календари на 2018 год или заказав отпечаток понравившихся Вам фотографий до размера А2 (к сожалению, технически, не для всех фото возможен такой размер, но для многих)

Спасибо всем не равнодушным к нашему Архитектурному наследию и нашему проекту "Украинские Памятки Архитектуры. Наследие".


Технічні партнери весняної експедиції 2017 року/Технические партнеры весенней экспедиции 2017 года.

CANON Україна


та QUADROCOPTER.UA

ну как то так =))
Tags: Львовщина, Львівщина, костел
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments