m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Буськ. Церква св. Параскеви.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

Ми знімали цю церкву у 2013 та 2017 рокахЯкщо іти від костелу, нікуди не звертаючи - і йти довго-довго - то вул. М.Шашкевича виведе до тризрубної одноверхої Параскевської церкви (1708, вул Шашкевича, 56а). Де поділася її дзвіниця з XVIII ст., не відомо.Храм було зведено у 1708 році в передмісті Довга Сторона (зараз це вулиця Шашкевича), про що свідчить напис на надпоріжнику дверей бабинця. Конструкція святині є доволі унікальною для українських церков, адже є рідкісним випадком дерев"яного храму у вигляді ротонди. Наприкінці XVIII століття невідомий народний майстер розмалював барабан і верхню частину стін.

Перша перебудова церкви відбулась у 1807 році, коли було піднято стіни вівтарного зрубу. Зроблено це було задля встановлення нового високого вівтаря, який не влізав у старий низький простір вівтарної частини храму. Можливо десь в той же час було прибудовано бабинець (за інших джерел його добудували в 1833 році. І він колись був більшим.Той старий бабинець пам'ятає доглядачка храму (церква недіюча), дуже симпатична жінка, колишня вчителька англійської мови. Вона не лише розкаже історію церкви, а й згадає, яким дивовижно-прекрасним видавався її інтер'єр для них, дітей передмістя, котрі бігали сюди заглядати в шпаринку. Рідний храм жителі Буська люблять, бляхою не ображають.

На початку ХХ століття з північного боку вівтаря було прибудовано ризницю.
У 1963 році церкві надано статус пам"ятки архітектури.
Чергова реконструкція храму відбулась у 1983 році, коли за проектом І. Могитича і В. Швеця церкві було надано первісного вигляду. Було розібрано бабинець і ризницю, понижено до початкового рівня стіни вівтарної частини храму, а також відкрито старі вікна.
Свого часу богослужіння в церкві проводив отець Омелян Петрушевич, батько президента ЗУНР Євгена Петрушевича. Цілком ймовірно, що саме в цьому храмі був хрещений мабутній політичний діяч.

З запису в живому журналі rbrechko.livejournal.com від 2015 року:
На жаль, сьогодні церква перебуває в аварійному стані. У 2007 році храм навіть було відімкнено від електопостачання, шоб уникнути можливої пожежі від електричного замикання. Потребує заміни гонтове покриття даху, а також частина брусів, які або прогнили, або сильно понищені шкідниками, через що в стінах утворились отвори і щілини, а сама церква трохи похилилась. Реставраційні роботи потрібно провести якомога швидше, бо інакше не буде що відновлювати. Навіть попри те, що у 2007 році було виготовлено проектно-кошторисну документацію на відновлення храму, кошти на реставрацію не було виділено і на даний момент їх немає. Цікаво, що після того як кілька років тому в храм повернули іконостас, церква перестала нахилятись. Люди, які наглядають за святинею, напівжартома кажуть, що зараз іконостас тримає увесь храм.Храм зведено за канонами народної архітектури галицької школи. Це дерев'яна двозрубна одноверха церква. Побудована з соснових брусів. Належить до рідкісного типу центричних споруд, що нагадують своєю планово-просторовою структурою ротонду. Центральний восьмигранний зруб витягнутий по осі схід-захід, до нього зі сходу примикає гранований пятистінний зруб. Центральний об'єм перекритий восьмигранним шатровим верхом, який поставлено на восьмерик з двома заломами і завершено сліпим ліхтарем. Центральний і східний зруби оточені піддашшям на приставних кронштейнах. Покриття ґонтове. Хори розміщені в центральному зрубі над аркою.Всередині церква не справляє враження покинутої пам'ятки архітектури: тут і іконостас на місці, і ікони в рушниках, і килими на підлозі. Тихо, затишно, тісненько. На стелі розписи В. Леонтовича (1833, поновлені в 1889-1890 р. М.Сирським), за другими джерелами автор невідом. Зовні на підвалині основного зрубу нави та її брусах вирізьблені поминальні написи. Неподалік від церкви зберігся старий кіркут.На момент останнього відвідування на весні 2017 (перше у 2013 року), пам’ятку почали таки відновлювати, знят старий та гнілий гонт, підсилені фундаменти, церква стоїть в будівельних лісах, тільки як завжди на самих робітників я не попав =(. За інформацією з prozorro капітальний ремонт і реставрація мав би закінчитися 31 грудня 2017 року. Але що там і як на данний час інформації в мене немає…

Разом з підсиленням фундаментів працювали археологи. Науковий  співробітник інституту  археології  Львівського  національного  університету  ім. І.Франка Петро Довгань, який спільно із членами товариства “Бужани” проводить археологічне дослідження на території храму, повідомив про знахідку на місці розкопок 80-ти стародавніх монет, двох срібних перснів та наіконного обрамлення.Джерела:
https://www.castles.com.ua/busk.html
https://rbrechko.livejournal.com/226006.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Церква_святої_Параскеви_(Буськ)
http://www.pslava.info/BuskM_CerkSvParaskevy,208926.html
http://decerkva.org.ua/busk_paraskevy.html
http://www.buskeradio.in.ua/u-busku-bilya-tserkvi-sv-paraskevi-arheologi-znayshli-80-starovinnih-monet-xiv-stolittya/
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2017-10-31-001524-a


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на стронки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львовщина, Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна церква, деревяная церковь, деревянная архитектура, реставрация, реставрація
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments