m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Бердичів. Монастир Босих Кармелітів. Частина 2.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

початок тут

Ця частина складається тільки з архівних матеріалів - фотографій, малюнків і листівок ...Після війни єдиним повністю збереженим приміщенням фортеці був дольний (підземний) костел, в якому міська влада в 1950-му році організували спортзал, який проіснував в храмі до початку 90-х. У 1958 році в будинку настоятеля костелу відкривається професійно-технічне училище №3, яке функціонує на території фортеці до 1983 року. Також в 1958 році піднімаються питання про початок реставрації костелу, яка почалася лише в 1970-х.
У 1967 році фортеці-монастиря Босих кармелітів було надано статус пам'ятки архітектури і почалася його повільна реставрація. Але грошей на реставраційні роботи виділяється дуже мало, в зв'язку з чим реставрація йде з численними порушеннями: територія костьолу як слід не вивчається в археологічному плані, велика частина руїн зі збереженими елементами фасадів і архітектурних деталей були вивезені на звалище. Через відсутність охорони, доступ до всіх приміщень фортеці залишається відкритим для сторонніх, що не йде на користь збереження комплексу.

план міста на 1874 рік


Так виглядала фортеця-монастир Босих кармелітів в кінці 19-го століття
1895-1905


У 70-ті роки під час проведення реставраційних робіт працівниками Укрреставрації поруч зі входом в келії був знайдений невеликий скарб - в чаші з дорогоцінного металу знаходилися золоті монети. Скарб був конфіскований і переданий державі. У 70-х роках у відреставрованих приміщеннях монастиря працює дитяча музична школа, а з 1979 року поряд з нею відкривається міська художня школа.
На початку ХХ століття праворуч від головного входу розташовувався комплекс приміщень, в яких знаходилися торгові лавки євреїв. Ці приміщення постраждали під час війни, але не були зруйновані повністю. Незважаючи на це, радянські реставратори не вважали за потрібне їх відновлювати і приміщення були розібрані на будматеріал в 1960-х.

1905
1941-1942
Фортечні вежі були знищені під час Другої світової війни. Відновлювати їх не стали
після війни


1950-ті/1950-е


Окремо потрібно згадати про систему підземних ходів фортеці і пов'язаних з нею легенд. У 19-му столітті Бердичів володів протяжної мережею підземних ходів, яка з'єднувала між собою підвали й льохи купецьких будинків, а також підземелля фортеці. У 1867 році в рамках спеціально створеної комісії для обстеження бердичівських підземель було виявлено 130 підземних ходів і 78 льохів, розташованих під міськими вулицями. Ця система пагорбів, пов'язаних підземними ходами, сприяла тому, що в 19-му столітті Бердичів став одним з головних центрів контрабанди у Східній Європі. Природно, підземелля Бердичева обростали численними легендами. За однією з легенд, фортеця була пов'язана з протилежним берегом річки за допомогою підземного ходу, прокладеного під руслом річки Гнилоп'ять. Теоретично, такий підземний хід міг існувати, але ніяких фактів, що підтверджують легенду немає. А найбільш смілива версія легенди, яку розповість вам кожен третій бердічевлянін, стверджує про існування підземного ходу, що веде з фортеці аж до самої Польщі. Походження цієї легенди дуже легко пояснити: до 1793 року Бердичів знаходився в складі Польщі, так що будь-який підземний хід, що зв'язує фортеця і місто, вів до Польщі.1960-ті/1960-е
1970-ті/1970-е


До 1987 року на території фортеці існували входи в підземну систему, але після того, як в 1987 році в підземеллях пропала дівчинка, всі входи в них були забутовани. На сьогоднішній день від системи підземних ходів не збереглося зовсім нічого, лише провали в землі, які іноді трапляються на центральних вулицях міста, нагадують про те, що під містом існують залишки покинутої мережі підземних ходів. У 1990-х в центрі міста в підземні ніші посеред ночі провалилися два старих дореволюційних багатосімейних будинку, що спричинило за собою безліч жертв. Так що історія іноді нагадує про себе такими трагічними випадками.

У 1991 році після краху радянського союзу і атеїстичної доктрини, монастир знову повернувся католицькій громаді і монахам, які почали його відновлення за свій рахунок. Вже в 1991 році було освячено верхній і нижній костели Босих кармелітів і проведена перша за 65 років служба в храмі. До 1997 року були відновлені і почали використовуватися вежа, келії і нижній храм костелу. У наступні роки реставруються будинок настоятеля і внутрішні приміщення верхнього Маріїнського костелу а також його фасад. Реставрація верхнього костелу була завершена лише в 2012 році, коли костел був урочисто відкрито та освячено.

кінец 19 століття
дольний (підземний) костел


1910-ті/1910-е


1930-ті/1930-е


1970-ті/1970-е


Підносящуюся на високому лівому березі річки Гнилоп'ять в Бердичеві кам'яно-цегляну Кармелітську обитель, що складається з надвратного корпусу, костелу Непорочного Зачаття Діви Марії і п-образної будівлі келій, сьогодні, як і багато століть тому, надійно зберігають залишки кріпосних стін з бійницями і дозорними вежами. З метою підвищення обороноздатності двох'ярусному надбрамному корпусу (XVIII ст.) були додані ламані контури з двома лініями бійниць і парою важких чавунних воріт, які забезпечили йому ім'я «звивисті». Він складається з двох частин з вежею-перемичкою під захистом символу ордена декорованого бароковим спливов від фронтону і з'єднаний з напівкруглим в плані виступом келейного периметра.

трохи листівок

1880-1910


1903


1905
1910-ті/1910-е
Тринефна шестистовпна хрестоподібна з трансептом базиліка Маріїнського костелу (довжина - 32 м, ширина - 20м, висота - 24м) виконана в стилі бароко з обробкою пілястр і напівколон коринфського ордера і єдиним увінчаним невеликий сигнатуркою куполом на високому світловому барабані з широким фризом, коробовими арками віконних прорізів і люкарнами. Його центральний вирішений увігнутим контуром на всю висоту будівлі вхід передбачають одномаршові напівкруглі сходи, які вінчає портал, широкий фриз з картушами, кругле вікно з перемичками і ступінчастий фронтон з ликом Богородиці, кам'яними різьбленими фігурками святих (Богородиця, Іоанн Хреститель і Терези) та вазонами. Нижній храм повторює контури верхнього з тією лише різницею, що по периметру його оточують крипти-келії.
Замикає внутрішній периметр примикаючий до храму двоповерховий келійний корпус з широким аттиком, який по кутах від костелу вінчають дві симетрично розташовані триярусні вежі-дзвіниці вирішені в тому ж стилі бароко з декоруванням капітелей коринфским ордером, що і святиня. Сама будівля має коридорне планування з одностороннім розташуванням кімнат під напівциркульними і хрестовими склепіннями.ну і ще кілька пропушенних

Колектив державного музейного заповідника "Кляштор Босих кармелітів" 20 вересня 1931 року


ескіз Яна де Вітте


ну і Наполеон Орда, як же без нього ...

Джерела:
technolirik.livejournal.com
technolirik.livejournal.com
zabytki.in.ua
polona.pl/search
www.fototeka.ihs.uj.edu.pl
smolbattle.ru/threads
etoretro.ru
my.berdychiw.in.ua


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Житомирщина, Житомирщіна, дзвіниця, колокольня, костел, крепостные стены, крепость, монастир, монастырь, фортеця, фортечні мури
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments