m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Муроване (Ляшкі Муровані). Замок.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Замок в селі Муроване. Львівська область. Старосамбірський район.
Також відомий як - Замок у селі Муроване (укр.), Замок у селі Ляшки Муровані (укр.), Laszki Murowane (пол.)
Перший етап будівництва: 2-а половина 15 століття(?)/1-а половина 16 століття
Останній етап будівництва: 2-а половина 19 століття (?)
на момент відвідування замку тільки закінчився дощ і був дуже потужний вітер, коптер зносило, він майже не тримався за точки ЖПС прив'язки і його ледве вдалося повернути на точку зльоту ...

Містечко Муроване (Ляшкі Муровані) розташоване по дорозі від Хирів до Старого самбору, на правому березі річки Ств’яж.
Найстаріший, відомий нам про Ляшки, - це документ від 1374 року. Він стосується надання князем Владіславом Опольчиком (Władysław Opolczyk) існуючого села до Герборда і Фрідреса Фільштайнів (Herbord i Frydrusz Füllstein). За другою версією Ляшки були одрвзу подаровані Владіславом Гербуртам. З цього маємо що Ляшки довелося заснувати набагато раніше. Вони були власністю послідовно родин Гербурту, Тарлава та Мнішекі.


сьогоднішній в'їзд на територію замку, чи був він тут раніше? ......


Після Гербуртів на початку XVIст. місцевість переходить до магнатського роду Тарло гербу Topor. Анджей Тарло зводить у поселенні ренесансний замок, який невдовзі постраждав від нападу татар та був відновлений у 1559р., а Міколай Тарло, королівський секретар, у 1560р. добивається для Ляшек Магдебурзького права. Ляшки, Бонковичі та Хирів переходять у 1592р. як придане до Ядвіги Тарловни, що виходить заміж за сандомирського воєводу Єжи Мнішека.

Останній розширив тут існуючий замок до однієї з найбільших у XVII столітті офіційних та, своєчасно, магнатських резиденцій у Річ Посполиті. Про його облаштуванні і декорі розповідають легенди. Досить сказати, що всі крила замку мали два надземні поверхи, підвали та півниці. Вони містили, серед інших, три пекарні, сервант, посуд, 2 цукерні, дві кухні, скарбницю, кімнату із скарбами, 2 скважини, комори, стайню для 20 коней, вугільню та інші приміщення для зберігання обладнання та побутових виробів. Житлова частина складалася з 45 номерів і кімнат різного призначення та обладнання. Мнішекі зібрали тут численні твори мистецтва та унікальні колекції, серед інших і велику бібліотеку.

Dymitr Samozwaniec rys. autor nieznany


Dymitr Samozwaniec, Maryna, wojewoda sandomierski Mniszek rys. A. Oleszczyński


Цариця Московії Марія Мнішек
Замок в Лішках Мурованих прославився ще одним історичним фактом. Саме в ньому, серед інших, і поблизу Самбора, почалася "Дімітріада", експедиція польських, російських та литовських дворян до Москви. Одним з наслідків цього заходу було весілля дочки Єжи Мнішка Марії (Марини) з Димитром Самозванцем, а потім коронунація її на царицю. Марина нарешті була страчена в Москві в 1614 році після кількох років громадянської війни, що виникла в московському князівстві. Її портрети, як цариці, довгий час прикрашали стіни замку. У 17 столітті замок був підданий зміненій долі. Після смерті Єжи Мнішека (1613 р.) він був заставлений за борги його синами Жерзему Другетову, угорськиму магнату.

через те що пройшов тільки що дощ, я не наважився спускати в досить глибокі рови, довелося обмежитися обходом залишку руїн по колу
У цей період він (замок) було однією з найвеличніших магнатівських резиденцій у Польсько-Литовській Співдружності, оточеній масивними стінами та ровами. Не дивно, що Другет, також відомий сучасниками, як Гуменський, заповнил замок своїми військовими. У замку він заснував угорський винний магазин, який торгував його вином. Незабаром сусіди взнали який він страшенний авантюрист, а його збройні експедиції стали справжнім лихом для жителів Перемишля та Саноку. Другетов зруйнувал замок під час перебування тут, взявши частину свого обладнання до своїх володінь у Угорщині.Мнішекі повернули своє майно тільки після довгих зусиль у 1638 році. Замок був відновлений у своєї пишноті Францишеком Бернард Мнішек (близько 1590-1661), незважаючи на велику пожежу, яка повинна був поглинути більшість споруд. Мнішек також отримав муніципальні права на Ляшки, завдяки яким були створені Ляшки Муровині, де жило більшість поляків. Перше десятиліття XVIII століття означало для замку період реконструкції укріплень та, можливо, "благоустрою", оскільки це були ті часи, коли оборонні споруди перетворювалися на резиденції. У цей час навколо замку був побудований великий садовий та парковий комплекс з численними проспектами, променадами та польовими композиціями.У середині 18 ст Ляшки більше не мають такого значення для сім'ї Мнішек, як в минулому столітті, то замок повільно почав занепадати. Його обладнання збіднялось з часом, наступні власники організовували свої резиденції в інших частинах країни. Тим не менш, в 1753 році Ян Кароль Мнішек та його дружина Катаржина тут заснували цегляну церкву (в ній зараз знаходиться православна церква). В руках Мнішків поселення пробуде аж до 1815р., коли Станіслав Мнішек, великий сокольничий королівства Галіції та Лодомерії, продасть маєток Едварду Зербоні де Сполетті. А через 20 років замок був спожит вогнем, з якого вижило лише південне крило.Наступним власником Лишек на недовгий час стане Марселій Богданович, який у 1861р. продасть ці землі Міхалу Красіцькому. Лішками в тій чи іншій мірі цікавились такі гранди польського живопису, як Юзеф Мехоффер (автор вітражів у костелі в Дрогобичі) та хрестоматійний, пафосний, яскравий Ян Матейко. Про Ляшки згадував в своїх "Три по три" Алєксандр Фредро, коли їхав з Цісней до своєї родинної Вишні. Таке зацікавлення, коли немає ані замку, ані його багатющих колекцій, ані придворного театру з окремим залом, а залишились лише костел з XVIII ст. та заЛяшки італійського парку, зрозуміти важко.

Початок ХХ століття


Виживше і відновлене крило замку збереглося до 1914 року.
Руйнуванню останків замку сприяла Перша світова війна.
Під час обстрілу російської артилерії в жовтні 1914 року дах і, значною мірою, стіни та склепіння були повністю знищені.
Замок залишився напризволяще, однак, заЛяшки стін зберегалися у міжвоєнний період. Вони були остаточно зруйновані радянською владою під час першої польської окупації 1939-1941 років.

1930-ті роки


Відновити вигляд замку в Лішках Мурованих нелегко. Він невідом до сьогоднішнього дня, немає гравюр або картин на цю тему. Здається, майже неймовірно, що у величезних колекціях, що знаходилися в замку, їх не існувало. Відомий тільки дерев'яний розпил, який демонструє дещо спрощений вид на замок. Цікава історична реконструкція була зроблена багато років тому українським істориком Орестом Масюком, який, можливо, найбільш сумлінно, до сих пір відтворив силует замку. Напевно багато сюрпризів очікує нас у цьому питанні. Сьогодні лише добре збережені замкові рови і бастіони свідчать про розмір і значення цього місця для історії Польщі та України.

Орест Масюк, реконструкція


при кліку на картинці Ви підете на безліч документів, що стосуються замку з польських архівів


тут і інвентаризаційні сторінки, і опису замку на основі інвентарю з 1748 року і план, і фотографії замку, фрагмент книги (передмова) і прес-вирізки про замок з 1851 по 1911 рік
панорама 2019 року:
Джерела:
http://www.tonzbieszczadzki.pl/zabytki_laszki_murowane.htm
https://www.castles.com.ua/murovane.html
http://www.fototeka.ihs.uj.edu.pl/navigart/node/25857
https://polona.pl/item/inwentarz-z-r-1748-kopia-oraz-inne-materialy-dotyczace-zamku-w-laszkach-murowanych,MzEyNjA2OTQ/0/#info:metadata
http://www.tonzbieszczadzki.pl/galeria-zabytki-laszki-1.htm
http://www.fototeka.ihs.uj.edu.pl/navigart/navigart/select?id=search&content=Laszki%20Murowane
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/106177/
http://zamki-kreposti.com.ua/lvovskaya-oblast/zamok-selo-murovanoe-I
http://www.genealogia.okiem.pl/forum/viewtopic.php?f=91&t=16470


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. Моя карта Приватбанку (5363 5426 0205 1337) одержувач - Максим Рітус. Для PayPal - одержувач madmax@studioavtv.com.ua.

Підтримати проект Ви можете також замовивши розроблені нами календари на 2018 рік або замовивши відбиток вподобаних Вам фотографій до розміру А2 (на жаль, технічно, не для всіх фото можливий такий розмір, але для багатьох)

Дякую всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Пам'ятки Архітектури. Спадщина".Технічні партнери весняної експедиції 2017 року.

CANON Україна


та QUADROCOPTER.UA
ну як то так =))
Tags: Львовщина, Львівщина, взгляд с небес, замок, погляд з небес, руина, руїна
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment