m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Нижанковичі. Палац Гріммів(Громів).

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...



Цей текст взято з розповіді писменниці Галини Вдовиченко, про її відвідування описуваної пам'ятки.
Нижанковичі, околиця села, яка звалася колись Заболотці, тепер - вулиця Шевченка.
На території колишньої панської садиби розташован Ніжанковіцкій професійний ліцей, де вчать хлопців деревообробной і механізаторськой справі, а дівчат - перукарськой. Посеред колишнього панського саду - занедбаний будинок неймовірної краси. Велика вілла, або маленький палац, про який практично нічого не відомо.















Автору путівника «315 польських замків і резиденцій в Україні» (видавництво «Грані - Т») Дмитру Антонюку не вдалося дізнатися, кому належав маєток і хто був його будівельником. Він тільки позначив, що башточку прикрашає збережений герб власників Естжембец, що означає в перекладі з польської «яструб». Зображення яструба на тому гербі видно досі і на вежі, і на фронтоні над еркером.















Палац, виглядає як побудований на межі позаминулого і минулого століть. Хоча в Інтернеті можна зустріти і згадка про середину XIX в. Але більше нічого не вдалося знайти ні в українських путівниках, ні в польських інтернет-джерелах. Загадковий особняк! Хто були його власники? Конецпольські? Навряд чи, їх рід зійшов набагато раніше ніж був він побудований. Хіба їх нащадки. Та й герб збиває з пантелику. Суцільна загадка з тим палацом.



















Автор довідника пише, що номінально в садибі розташована бібліотека навчального закладу, проте діє вона чи ні, невідомо. (Я на жаль робочої її не застав і відповідно всередину не потрапив, та й на міг погляд не дуже схоже на сьогоднішній день що знання використовують). Основу бібліотеки становить навчальна і довідкова література, якою користуються учні ліцею.













Данила Романівна Маргаль працює в цій бібліотеці вже багато років, вона розповіла, що чула від старожилів. Цей палац, кажуть, належав магнатам Любомирським. Граф Потоцький часто приїжджав сюди на полювання і мав тут коханку, яка і володіла маєтком. Вона називалася Анна Гром, а може, Грімм, підтверджень все одно не знайти. Коли почалася Перша світова війна, вона поїхала до Відня. А подружжя, яке теж тут жило і вело господарство, померло. Їх поховали в сімейному склепі. Історія розпорядилася по-своєму: розділили маєток навпіл, розділивши його колючим дротом: палац залишився на українській стороні, а склеп з каплицею - на польській. Його видно з території ліцею в заростях кущів, на території сусідньої держави ...













Розкішна ліпнина всередині вілли свідчить про те, що інтер'єри тут були надзвичайно вишуканими (так як проекту не вдалося потрапити в середину, підтвердити або спростувати можливості немає, один з місцевих учителів стверджував що в середині нічого цікавого немає). У підвалах під бібліотекою, за легендою, прихований вхід в підземний хід, що веде до замку Гербуртів (а насправді там зараз овочевий склад, знову ж, зі слів місцевого населення). Але ніяких свідчень в довідниках і енциклопедіях відшукати не вдалося.













Віллу Анни Гром/Грімм оточували колись рідкісні дерева, чагарники і квіти, привезені здалеку. Бібліотекарь ще пам'ятає дивовижні плакучі ясени, яких вже немає. Зате збереглося кілька високих сибірських сосен з особливим графічним малюнком подовжених голок ...
Ось така краса в 15 кілометрах від Добромиля - невідома і вмираюча ...


палац знаходиться тут/дворец находится здесь

Джерела/источники:
grani-t.com.ua
andy-travel.com.ua
Галина Вдовиченко


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Карта Монобанку (5375 4141 0522 0577) одержувач Наталья Рітус.

Гаманец на PayPal на адресі madmax@studioavtv.com.ua.

Реквізіти для сплат від юридичних осіб:
р/р 26000500773506
ЄДРПОУ 2023813347
МФО 322669.


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки . Спадщина".


Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.




ну як то так =))
Tags: Львовщина, Львівщина, вилла, дворец, маєток, палац, усадьба
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 24 comments