m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Зимне. Святогорський Успенський ставропігійний монастир. Успенська церква.

Початок тут - погляд з небес та погляд с землі/

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Успенська церква – закладена у 1495 році, найзначніша споруда монастиря. Розташована у північній частині подвір’я вона включена в систему оборони комплексу. Основний об’єм квадратний у плані, з двома парами стовпів по осі захід-схід, до якого на сході притуляється неповний напівкруг апсиди, підпертий на північному сході двоярусною баштою. Перший поверх башти має безпосередній вихід у вівтарну частину храму, другий з’єднується з інтер’єром сходами, прокладеними в товщі муру. Зовні стіни церкви підсилено ступінчастими контрфорсами, усі приміщення перекриті коробовими склепіннями. У північно-західному куті основного об’єму передбачено гвинтові сходи, які ведуть на верхній оборонний ярус, розташований над склепіннями. Не виключено, що ця комунікація була безпосередньо зв’язана з печерами.
Інтер’єр церкви освітлюється через сім вузьких аркових вікон. На південному фасаді між середнім і північно-східним контрфорсами влаштовані три неглибокі вибілені зсередини ніші з кілеподібними перемичками. Аналогічним чином оздоблено і північний фасад. Площини контрфорсів з південного боку також декоровано, але круглими нішами, які відображають, вірогідно, солярні символи ще дохристиянських часів. На західному фасаді, ближче до півночі, існують вузька, вертикально витягнута ніша з уже відомою кілеподібною перемичкою і три аркових – у південній його частині. Площина фронтону вбудованої башти прикрашена виразною композицією з трьох неглибоких аркових ніш, увінчаних шестираменним хрестом.

360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


Zimne. Svyatogorsky Assumption Zimnenski Stauropegial monastery. Assumption Cathedral.

Не розглядаючи (за браком місця) усіх обставин процесу формування планово-об’ємної структури Успенської церкви, зазначимо, що він був складним і тривалим, її будівництво внаслідок, вірогідно, природних катаклізмів або просто виробничих аварій кілька разів призупинялось, тому з кожним новим етапом відбудови привносились нові, не передбачені первісним проектом удосконалення. Так з’явилися чотири стовпи в інтер’єрі замість логічно обгрунтованих двох, що найбільше відповідало б готичним схемам для споруд з контрфорсами. Але й ці два, судячи з усього, первісним задумом не передбачалися – їхні підмурки, які мали б закладатися одночасно з іншими, у відповідних місцях не виявлено.

Виключаючи (в даному випадку) інженерну можливість побудови склепінь з прогоном понад 14 м, лишається варіант плоского перекриття по дерев’яних балках (такий прийом найпритаманніший для споруд романської архітектури).

Отже, необхідність побудови чотирьох стовпів – вимушений захід, бо при цьому три вікна з п’яти практично перестали виконувати свої функції, проте конструктивна схема вочевидь поліпшилася. Цікаво, що ця схема за походженням також чисто романська, коли на масивних стовпах, зв’язаних арками, улаштовувались стіни середнього нефу, що своєю чергою дозволяло членувати внутрішній простір на коротші прогони, які перекривались плоскими стелями по балках або, як у нашому випадку, коробовими склепіннями. Споруди такої структури, як правило, мали двосхилі дахи з фронтонами, інколи акцентовані легкими башточками-сигнатурами або без них.Як свідчать джерела, будівництво храму було остаточно завершено в 1550 році, проте не пізніше середини XVII ст. (точна дата не з’ясована). Над його склепіннями з’являються чотири круглі башти, які безумовно надали йому монументальнішого, величнішого вигляду, але їх оборонні можливості та спосіб улаштування з інженерної точки зору не витримували ніякої критики. З часом дві з них (зі східного боку) були демонтовані, а пара, що залишилася, змусила будівничих вдатися до суттєвих конструктивних удосконалень у відповодній частині споруди.Отже, думаємо, від завершення будівництва і до згаданої реконструкції середини XVII ст. Успенська церква виглядала як не тинькована, декорована вибіленими зсередини нішами, з вузькими високими вікнами, з поясом оборонного ярусу над склепіннями, під стрімким двосхилим критим ґонтою дахом, що обмежувався з заходу і сходу мурованими ажурними фронтонами з хрестами. Подібні храми були дуже поширені в той час по всій романо-готичній Європі.Текстове джерело:
pslava.info


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram

ну як то так =))
Tags: крепость, монастир, монастырь, фортеця, храм, церква, церковь
Subscribe

Featured Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 7 comments