m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Чортків. Замок. Погляд з небес. Частина 1.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Тип споруди: замок. Так само відомий як: - Замок Гольських у місті Чортків, Чортківський замок.
Перший етап будівництва: кінець 15 - 16 СТОЛІТТЯ РОЗПОЧАВ (дерев'яно-земляні укріплення), початок 17 століття (кам'яний замок).
Останній етап будівництва: 18 століття.

Поселення було засновано у річки Серет (притока річки Дністер).
?. Ймовірно, на місці Чорткова ще в давньоруські часи існувало (укріплене?) поселення.
1427 рік. Перша письмова згадка поселення, яке тоді називалося Чартковіце. Саме під такою назвою місто було відзначено на картах періоду правління польського короля Владислава II Ягайло (близько 1351 - 1434).
15 - 17 століття. У цей період Чортків неодноразово піддавався нападам татар, турків і козаків, місто руйнувалось, але згодом кожен раз відбудовувалось.

15 - 16 століття. У цей період в Чорткові, в сотні метрів від русла річки Серет, був побудований замок, основу фортифікацій якого становили дерев'яно-земляні укріплення - вали, рови, а так само дерев'яні оборонні споруди. В результаті татарських набігів замок неодноразово руйнувався, ремонтувався і перебудовувався.
1494 рік. Татарський напад.
1522 рік. Власник Чорткова Юрій (Єжи) Чортківський домігся для міста Магдебурзького права.
1534 рік. Татарський напад.
1549 рік. Татарський напад.

Середина 16 століття. У місті налічувалося близько 200 будинків і проживало близько 1000 жителів.
1578 рік. Місто і замок переходять від Чортківського під владу подільського воєводи Яна Сенявського.
1597 рік. Від Сенявського місто і замок переходить Станіславу з роду Гольських.
Початок 17 століття. Гольський на місце старого дерев'яно-земляного замоку починає будівництво нових кам'яних укріплень. До 1610 року будівництво було завершено.
Місце для спорудження укріплень було обрано не зовсім вдало - неподалік від замку знаходилася домінуюча над ним височина, звідки в разі облоги ворог міг спостерігати за пересуванням противника по території замку, а так же, ймовірно, ефективно обстрілювати з артилерії захисний периметр укріплення.

Матеріалом для побудови укріплень служил місцевий піщаник. Замок був регулярний в плані, п'ятикутній. 4 кута оборонного периметра були укріплені вежами (до наших днів вціліли 2), далеко виступаючими за лінію стін і тому добре фланкуючими прилягаючий до стін простір. Товщина стін укріплень сягала 2 метрів. Вежі замку мали різну форму: південно-західна башта п'ятигранна, північно-західна - чотиригранна, 2 несохранившиеся вежі (північно-східна і південно-східна), ймовірно, були п'ятигранними. Ці 2 втрачені в наші дні вежі фланкировали трикутний залом стіни (типовий прийом подільських фортифікаторів), спрямований в бік нависаючої над замком гори. У всіх веж, крім оборонних ярусів, були так само підвальні приміщення. Перекриття верхніх ярусів були, ймовірно, дерев'яні. У кожному з оборонних ярусів були пророблені бійниці з лучковими перемичками. Замкові ворота були розташована в товщі північної стіни.

Двір замок по периметру був забудован житловими будинками та господарськіми спорудами. В якості зовнішніх стін для цих споруд використовували оборонні стіни замку. У підземних рівнях ціх споруд були влаштовані численні підвали.
У західній частині замкового комплексу бул розташований прямокутний в плані палац, побудований в стилі ренесансу. Будівля примикала до двох кутових башт замку. Палац був двоповерховим. Фасад обох поверхів палацу, що виходили у внутрішній двір замку, мав аркадні галереї. Приміщення першого поверху будівлі, призначеного для господарських потреб, були перекриті хрестовими і напівциркульними склепіннями. Верхній поверх був відведений під житлові приміщення. Сюди можна було потрапити, піднявшись по відкритих сходах, що ведуть на галерею.

1618 рік. Вдова Яна Гольського, Софія Ланскоронская, передає місто і замок Стефану Потоцькому.
1634 рік. Татарський напад.
Осінь 1648 року. На початку повстання під керівництвом Богдана Хмельницького козацькі війська, очолювані Максимом Кривоносом, за підтримки місцевого населення захопили Чортківський замок. На деякий час в замку розмістився опорний пункт повстанців, які незабаром рушили звідси у напрямку до Бучачу.
Літо 1649 року. Козаки знову захоплюють місто і замок.

Частина друга ===>

Джерело:
http://zamki-kreposti.com.ua/ternopolskaya-oblast/chertkovskij-zamok-chortkov

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Карта Монобанку (5375 4141 0522 0577) одержувач Наталья Рітус.

Гаманец на PayPal на адресі madmax@studioavtv.com.ua.

Реквізіти для сплат від юридичних осіб:
р/р 26000500773506
ЄДРПОУ 2023813347
МФО 322669.


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки . Спадщина".


Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Тернопольщина, Тернопілля, взгляд с небес, замок, погляд з небес, руина, руїна
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments