m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Вишнівець. Замок. Палац. Частина 2. Інтер'єрно-архівне

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

Початок тут. Частина 1/Начало здесь. Часть 1Кінець 1730-х років. Ймовірно, до цього періоду будівництво палацово-паркового комплексу було завершено.
1744 рік. Міхал-Сервацій Вишневецький вмирає, рід Вишневецьких згас. Після цього місто і замок перейшли у власність князів Мнішеків. Чотири покоління цього роду прожили у Вишнівці, продовжуючи поповнювати колекцію двору і облаштовувати його приміщення. Поступово палац перетворився на справжній музей - тут була зібрана приголомшлива колекція раритетів - посуд, меблі, зброя, картини, унікальна портретна галерея та інші цінності.

продовжимо перегляд експонатів палацу
1748 рік. Був складений Інвентар маєтків у Кременецькому та Летичівському повітах Волинського і Подільського воєводств, в тексті якого зберігся опис Вишнівець замку того періоду. З тексту інвентарю слід, що палацові споруди все ще існували паралельно зі старими фортифікаціями, зокрема, згадані сухі рови, навколишні споруди палацу, так само згаданий міст і ворота в північній частині замчища. Ліворуч і праворуч від воріт знаходилися приміщення для гарнізону і палацових служб. Палац і його крила зливалися з П-образним в плані флігелем, утворюючи закритий внутрішній двір. Праве крило палацу з флігелем з'єднувала стіна з воротами. Цікавий опис даху палацу - він був з заломом, його покривала керамічна плитка блакитного кольору, а простір покрівлі урізноманітнили люкарни округлої форми (горищні вікна з вертикальною рамою, закритою з боків і зверху). За палацом, на 2-х терасах, був розбитий сад. Окрему увагу інвентар зосередив на інтер'єрах палацу. Описано дороге покриття стін, виконане з цінних порід дерева, шовкових тканин, вишитих вручну золотими і срібними нитками, а так само з керамічної плитки. Стелі прикрашали живописні зображення в багатому обрамленні з гіпсу. Важливим елементом інтер'єру були високі французькі та італійські каміни і керамічні печі, виконані в ренесансному стилі. Двері в більшості залів були подвійними, пофарбованими в білий або жовтий колір.

Середина 18 століття. Цим періодом датується креслення «Замок Вишнівець», що демонструє планувальну структуру комплексу - замку, його внутрішнього двору, підзамче і парку. Так само креслення дає уявлення про те, якими укріпленнями була захищена резиденція того часу і показує, що основна структура палацу дійшла до наших днів без істотних змін.
1750 рік. Ян Кароль Вандолін з роду Мнішеків одружився на Катерині, внучці Михайла-Сервація Вишневецького. Замок в Вишнівці перейшов під владу Яна Кароля як придане. З цього моменту починається становлення палацу як значного культурного центру Волині. При Яні Кароле значно поповнилася колекція палацу за рахунок всіляких цінностей, які граф перевіз в Вишнівець зі свого замку в Ляшках Мурованих. Серед цих цінностей була і частина графської бібліотеки.
1760 рік. Був складений «Реєстр рухомих і інших речей Яна Кароля графа Вандалино Мнишека підкоморія Великого Князівства Литовського в палаці Вишневецького». Цей реєстр дає певне уявлення про багату колекцію палацу, що складалася з живописних полотен, портретів, скульптур, старовинних карт, виробів зі скла, коштовного посуду, сервізів, меблів. Згадувалися в реєстрі екіпажі, вози та інші побутові речі. Бібліотечний фонд замку включав 273 книги на латинській мові і 182 книги польською. На озброєнні замкового гарнізону в цей період було 4 великих і 4 малих гармат, 10 карабінів драгунських з багнетами, 6 палашів і 12 рапір.

деяка кількість планів, нових і старих


2-а половина 18 століття. Після Яна Кароля палац перейшов у власність графа Михайла Єжи Мнишека, відомого політика, дипломата, історика і колекціонера. Він займав пост першого міністра Речі Посполитої і був родичем короля Станіслава Августа Понятовського (1732 - 1798). Михайло Єжи володів Вишнівцем з 1759 по 1806 рік і за цей період доклав чимало зусиль, перетворюючи палацовий комплекс.
При графі були частково зруйновано, а частково перебудовані старі укріплення замку.
Палац, ймовірно, теж могли перебудовувати, але якщо такі роботи і проводилися, то вони не були масштабними і раніше існуючої структури палацу не порушили. Можливо, за Михайла Єжи палац був прикрашений невеликими секціями колонад в стилі класицизму, які звели у головного і бічних палацових входів. Якщо зовні палац не сильно змінювався, то всередині він перетворився серйозним чином, отримавши оформлення в стилі пізнього рококо. Проект зміни інтер'єру розробив архітектор Ріко де Тергей, який вже раніше отримував замовлення від Мнішеків в Дембліні і Варшаві. Французькій вплив на інтер'єрі відобразилось в орнаментальному декорі палацу, італійські традиції відчуваються в рішенні ордерів, а широке використання керамічної і порцелянової плитки відсилає до голландських традицій.
У цей період, ймовірно, закінчилося формування аванкура (площадки перед головним фасадом палацу), раніше частково оточеного дерев'яними будівлями. Після перебудови їх замінили цегляними (?) будівлями.
На захід від замку був розбитий англійський парк. Парк, розбитий на захід від замку, ймовірно, існував і раніше, але за Михайла Єжи змінювалася його структура і планування. За свідченнями очевидця: «колись в ньому знаходилися прекрасні алеї, чудові підвісні містки, витончені огорожі, розкішні клумби з рідкісними квітами, альтанки».?. Кароль (? - 1846), син Михайла Мнишека, продовжив справу батька: дбав про палац, поповнював його колекцію, бібліотеку і архів. Однак уже в цей період почався занепад комплексу.
1832 рік. Монастир кармелітів був скасований, а його майно передали православній церкві. Зміна власника негативно позначилася на долі монастирського комплексу, який поступово прийшов в стан занепаду.
1852 років. Андрій Мнішек, син Кароля, переїжджаючи до Парижа, продавши маєток новому власнику - княгині Абамелек. Залишаючи Вишнівець, Андрій забирає з собою до Франції частину бібліотеки і безліч творів мистецтва. Нова власниця замку активно знижувала замкову колекцію. З цього моменту починається період грунтовного занепаду палацового комплексу. Замок дуже часто почав міняти своїх власників, велика частина яких не приділяла резиденції Вишневецьких на особливу увагу. З 1852 до 1913 року замок встиг змінити дев'ять (!) власників. За цей період значна частина колекція замку була загублена - продана з аукціонів, вивезена в Росію і так далі. Сильно постраждала і чудова палацова бібліотека (до середини 19 століття в її колекції знаходилося близько 21 000 рідкісних, а іноді і унікальних, літературних творів).
1857 рік. Шанувальник старовини граф Володимир Плятер, стурбований долею палацу, викуповує його у Абамелек. Граф намагався повернути палацу його колишню славу, поповнив поріділу колекцію замку своїми зборами.

старі фото з польських архівів
1916


1863 рік. Костел Святого Михайла згорів разом з іншими монастирськими будівлями. Допоміжні будівлі обителі незабаром відновили, а ось костел так і залишився стояти в руїнах аж до початку 20 століття.
1863 - 1876 роки. У цей період Вишнівець відвідав знаменитий художник Наполеон Орда (1807 - 1883), що зобразив на своїх малюнках палацово-замковий комплекс, а так же монастир кармелітів. У той період палац все ще належав Володимиру Плятеру.
1875 - 1876 рік. Граф Володимир зазнав фінансовий крах. Щоб покрити величезні борги, палацовий комплекс у Вишнівці був виставлений на аукціон.
1876 ​​рік. На аукціоні палац придбав граф Толлі (або Толль), який взяв активну участь в руйнуванні палацу, продаючи експонати його колекції. Крім цього граф вивіз до Києва значну частину бібліотеки Вишневецького замку, де вона була практично повністю знищена (бібліотека зберігалася в підвалі, який одного разу затопило, врятувати вдалося лише невелику частину Вишневецькою колекції). Таким чином, в 80-х роках 19 століття дожила до цього часу бібліотека Вишневецького замку припинила своє існування.

Початок 20 століття. Вишнівець перейшов у власність генерала Павла Олександровича Демидова, який спробував повернути велич старому палацу. При Демидові не тільки почалося нове поповнення колекції палацу, а й були проведені ремонтно-відновлювальні роботи комплексу. Цими роботами керував відомий архітектор Владислав Городецький (1863 - 1930).
1910 рік (?). Православна церква вирішує відремонтувати монастирський костел, що стояв в руїнах з часів пожежі 1863 року. В ході ремонту передбачалося надати костелу риси православного храму. Обраний вектор ремонту понівечив будівлю, зокрема, в костелі були знищені всі основні ознаки його приналежності до католицтва, з фасадів і з приміщень храму були прибрані всі скульптури. Частина цих скульптур після «чистки» храму валялася просто у дворі. За вказівкою Павла Демидова деякі скульптури, викинуті з костелу, прикрасили каплицю, зведену на місцевому католицькому кладовищі, інша частина скульптур прикрасила парк.
?. Напередодні Першої Світової війни Демидов продав палац графу С. Брохольскому.
1914 - 1918 роки. Палацовий комплекс сильно постраждав в ході Першої Світової війни. У 1915 році в приміщеннях палацу розмістився штаб 25-го корпусу 11-ї російської армії.
1920 рік. У травні в приміщеннях палацу розташовувався штаб Головного Отаман військ УНР Симона Петлюри. За іншими даними в цьому році у Вишнівці знаходилися більшовики, які в значній мірі зруйнували палац і парк.

1920-ті роки. Монастир був повернений католикам, у Вишнівці знову з'явилися кармеліти. Монастирські будівлі були частково відреставровані.
1924 - 1925 роки. У повоєнний час в головному корпусі палацу був відкритий музей, а ряд інших приміщень зайняла реміснича школа.
1940 - 1944 роки. Палацовий комплекс сильно постраждав в період Другої Світової. З 1940 до 1941 року всі цінності з палацу були вивезені в Москву. На початку нацистської окупації в замку розташувалися німецьке гестапо і жандармерія. На останньому етапі війни (в 1944) Вишнівець був атакований бійцями УПА (за іншими даними - українськими партизанами), в результаті чого комплекс споруд Вишневецького замку-палацу отримав фатальні руйнації - палац практично повністю згорів, згоріли і будівлі монастиря, включаючи костел. Після війни окремі будівлі монастиря були відремонтовані.
1950-е (за іншими даними - 1960-і) роки. Палац починають ремонтувати як будівлю, але не як історичний пам'ятник. В результаті чого були замінені перекриття і зроблене нове планування внутрішніх приміщень. У повоєнний час замкові парки були практично повністю знищені забудовою, вирубками і безсистемними посадками.
1960-і роки. Руїни згорілого в 1944 році костелу були розібрані. Тоді ж була знищена монастирська огорожа. Знищення костелу, головної вертикальної домінанти замчища, не кращим чином позначилося на сприйнятті силуету і образу всього комплексу.

фото кінця минулого століття
1963 рік. Відповідно до закону про охорону пам'яток архітектури палац і парк в Вишнівці були внесені в обліковий список під №663.
1970-ті роки. Основні роботи з ремонту в палаці були завершені. До цього моменту ніколи розкішні внутрішні приміщення будівлі повністю позбулися всіх ознак колишньої пишноти. У відремонтованих приміщеннях розмістився ПТУ, будинок культури, кожгалантерейная фабрика і бібліотека.
1993 год. Управління охорони та реставрації пам'яток архітектури і містобудування замовило інституту «Укрзахідпроектреставрація» «Комплексні дослідження історійко-культурної спадщини Вішнівця». В рамках цього проекту була вивчена планувальна структура Вишневця, його ландшафтні зони і т.п. Паралельно проводилися історико-архівні дослідження поселення і його окремих пам'яток. Дослідниками було зібрано значний текстовий і іконографічний матеріал.
1999 год. Вишневецький замок став 1-ю філією Державного історико-архітектурного заповідника в місті Збараж, який в січні 2005 року указом президента України отримав статус «Національного» і був перейменований в Національний заповідник «Замки Тернопілля» (ДІАЗ «Замки Тернопілля»).

ще трохи інтер'єрів на старих фото


6 січня 2005 року. Кабінет Міністрів України схвалив «Концепцію комплексної програми збереження і використання палацово-паркового комплексу в селищі Вишнівець Збаразького району Тернопільської області на 2005 - 2010 роки». Оціночна вартість програми - 60 млн. грн., які повинні були надійти з коштів державних і місцевих бюджетів, від юридичних і фізичних осіб, благодійних фондів та інших джерел. Програма складалася з 2-х етапів:
1-й етап (2005 - 2006) припускав проведення комплексних досліджень, спрямованих на вивчення причин руйнування пам'ятника. Необхідно було розробити проектно-кошторисну документацію на проведення робіт з консервації та реставрації пам'ятника. На цьому ж етапі повинні були початися консерваційні та реставраційні роботи.
2-й етап (2006 - 2010) відводився на проведення робіт по пристосування пам'ятки під культурно-туристичний центр і створення туристичної інфраструктури.

2005 рік (?). Вишневецький палацовий комплекс отримав статус Пам'ятника національного значення.
2007 рік. ПТУ, Клуб і Бібліотека покинули зали палацу.
Наші дні. В даний час Вишневецький палацовий комплекс представлений залишками бастіонних укріплень старого замку (2-а половина 17 століття), Вознесенською замковою церквою (побудована в 1530 році і згодом неодноразово перебудовувалася, найстаріша споруда комплексу), палацовою будівлею 18 століття, огорожею садиби (з 2 ма воротами 18 століття), парком (18 - 19 століття), а також монастирем кармелітів. В даний час більшість ключових елементів Вишневецького палацового комплексу знаходяться в стані перманентної реставрації.

пара гравюр
Погляд на останок


Джерела:
zamki-kreposti.com.ua
europeana.eu
nac.gov.pl
skyscrapercity.com
forum.zamki.pl
longinus.org.pl
egr.buw.uw.edu.pl
zdunskieopowiesci.pl
globtroter.pl
rp.pl
odyssei.com
wolhynia.pl
wolynskie.fotopolska.eu
pinakoteka.zascianek.pl
wisniowiecki.com


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Тернопольщина, Тернопілля, дворец, замок, палац, старые фотографии, старі фотографії
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments