m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Кременець. Замок. Частина 3. Старі фото та археологія.

Частина 1
Частина 2

Дана стаття заснована на інформації з сайту zamki-kreposti.com.ua


старі польські фото і поштові картки 1910-30 років/старые польские фото и почтовые карточки 1910-30 годов

Тема самого раннього етапу формування укріплень в Кременці викликає чимало суперечок. Немає єдиної думки з питання, коли саме на Замковій горі з'явилися перші укріплення. Але ще більш інтригуючим є питання - коли з'явилися перші кам'яні фортифікації? Одні дослідники вважають, що перші кам'яні укріплення були побудовані не пізніше 2-ї половини 13 століття, тобто вже після того, як по давньоруським землям пройшли орди Батия. Інші впевнені, що кременецький форпост міг похвалитися кам'яними укріпленнями ще в 12 столітті чи 1-ої половини 13 століття.Справа за "малим" - дати можливість попрацювати на замчище археологам, які б допомогли уточнити датування комплексу. І вони непогано попрацювали, причому давним-давно, в 1973 - 1974 роках, коли на Замковій горі влаштувалася експедиція під керівництвом Євгенії Пламеницької. Що ж відомо про матеріали цих досить масштабних розкопок? Виявляється, відомо не дуже багато. Хоча правильніше буде сказати так - більшість людей про ці розкопки не знають взагалі нічого. Але ж тоді на Замковій горі було зроблено сенсаційну знахідку - кам'яні укріплення, які датували * барабанний дріб * 9 століттям!
Як так вийшло, що величезний пласт нової інформації про замок так і не був повноцінно введений в науковий обіг?Володимир Собчук в статті «Кременецький замок» побіжно про розкопки на замчище пише наступне:
Археологічні дослідження на території замку започаткував повітовий стряпчий Володимир Сивицький який улітку 1844 р. за дорученням київського генерал-губернатора Д. Бібікова обстежив тут криницю й розкопав підвали у башті, що нависає над містом, але від його робіт до нас дійшов лише короткий рапорт . Матеріали археологічних розкопок, які в 1946, а потім, здається, в 1949 рр. проводив на території замку краєзнавець Михайло Островський, розпорошилися у фондах Кременецького краєзнавчого музею і практично випали з наукового обігу. Результати досліджень Євгенії Пламеницької, започаткованих 1972 р., значно ширших за обсягом і проведених на професійному рівні, не опрацьовані й неопубліковані. Три роки тому речові матеріали передані Кременецько-Почаївському державному історико-архітектурному заповіднику, але без польової документації, яка, імовірно, втрачена.Цінність уцілілих знахідок велика (загальна кількість знахідок обчислювалася багатьма тисячами!), Але ключова і особливо важлива інформація перебувала в польових щоденниках Євгенії Пламеницької, а вони, як ви вже знаєте, вважаються втраченими. Іноді доводилося чути думку, що ці щоденники потрапили в руки її дочки Ольги Пламеницької, проте це не так. На жаль, врятувати щоденники від забуття Ользі Пламеницької свого часу не вдалося, і невідомо, де вони знаходяться зараз. Хочеться вірити, що їх не знищили, що вони не згинули на якому-небудь звалищі, тому що стає неймовірно прикро від згадки, що такий унікальний пласт знань міг просто зникнути. Історію абсолютно безглуздої ситуації, в якій опинилися напрацювання Євгенії Пламеницької по Кременцю, сподіваюся, трохи пізніше опише Ольга Пламеницька. Благо, вона погодилася розповісти, як це було, і, сподіваюся, незабаром ми цю історію дізнаємось. До речі, варто відзначити, що матеріали, передані заповіднику, потрапили туди завдяки старанням Ольги Пламеницької.Ольга Пламеницька поділилася з нами унікальними фотографіями 1974 року народження, зробленими під час розкопок, а також своєю маловідомої статтею по темі ранніх кам'яних укріплень Кременецького замку. Скажімо їй за це спасибі!
Отже, фотофіксація.
Розкопки в східній частині замку:

Розкопки старої надбрамної вежі (Башта Черлена):Але найцікавіше, звичайно ж, це розкопки тієї самої архаїчної стіни з невеликою башточкою, які були датовані 9 століттям. Ось так виглядало початок розкопок в північній частині замчища:А це вже здалася стародавня стіна з невеликою трёхстенной (відкритої з тилу) башточкою:

Ще одне фото з розкопок в Кременці 1973 року знайшов у статті "Реставратор Євгенія Пламеніцька", опублікованій в "Пам'ятки України", №3-4, 2000 рік:
На фото зліва направо: Анатолій Тюпіч,?, Євгенія Пламеницька, Сергій Буркацький.І як десерт стаття «До питання про розвиток мурованих фортіфікацій Західної України в IX-XIII ст.»:

Як випливає з даних статті, основний масив стін, які окреслюють територію замку, почали зводити в 2-ій половині 13 століття. Таким чином, до більш раннього етапу відноситься тільки дивна архаїчна стіна з башточкою. І тут, виникає нова загадка - як така стіна могла з'явитися в 9 столітті? Йшла би мова про 12 - 13 століттях, то інформація особисто легше б засвоювалася, але тут 9 століття, неймовірно ранній період, як для такої знахідки. Наприклад, в Жванці та в Кам'янці-Подільському були виявлені схожі трёхстенние вежі, зведення яких Євгена Пламеницька була схильна відносити до 2 - 3 століть н.е. і пов'язувати появу цих укріплень з діяльністю римських військових інженерів. Звичайно, в таке важко повірити, але ця версія здається практично такий же несподіваною, як і версія про те, що в 9 столітті слов'яни будували кам'яні стіни з баштовими виступами ...

1977
Сподіваємося, що з часом інформація з датування кам'яних стін буде уточнена, або за рахунок виявлення всіх матеріалів розкопок 1973 - 1974 років, або за рахунок матеріалів, отриманих під час нових розкопок, якщо такі будуть проведені.

1991


Джерела:
zamki-kreposti.com.ua

polona.pl

pslava.info


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Карта Монобанку (5375 4141 0522 0577) одержувач Наталья Рітус.

Гаманец на PayPal на адресі madmax@studioavtv.com.ua.

Реквізіти для сплат від юридичних осіб:
р/р 26000500773506
ЄДРПОУ 2023813347
МФО 322669.


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки . Спадщина".

ну як то так =))
Tags: Тернопольщина, Тернопілля, археология, старые фотографии, старі фотографії
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments