m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Тарноруда Тернопільська. Костел св. Станіслава/Наследие. Тарноруда Тернопольская. Костел.

нагадую, там де це можливо, по кліку дивимося великі картинки .../напоминаю, там где это возможно, по клику смотрим большие картинки...Тож, почнемо розповідь про другу Тарноруду розповідью Пустинніковій Ірині…
Невідомо, чи сюди можна легко дістатися громадським транспортом. Сумніваюся - бо глуш. І яка - офіційні сайти стверджують, що населення тернопільської Тарноруди складає всього 24 чоловіка (!!!). Чесно - но гнітючого враження, від Тарноруди не було. Хоча... Що я там знаю про життя цього сільця. Їх же, Тарноруд, дві: по одній на два збручанських береги. А колись Тарноруда була єдина і була містечком родини Одровонжів, відомим ще з 1578 року.
—————
Итак, начнем рассказ о второй Тарноруде рассказом Пустынниковой Ирины ...
Неизвестно, можно ли легко сюда добраться общественным транспортом. Сомневаюсь - ибо глушь. И какая - официальные сайты утверждают, что население тернопольской Тарноруды составляет всего 24 человека (!!!). Честно - но гнетущего впечатления, от Тарноруда не было. Хотя ... Что я там знаю о жизни этого деревушки. Их же, Тарноруд, две: по одной на два Збручанская берега. А когда то Тарноруда была единственная и была городком семьи Одровонжей, известным еще с 1578 года.

2008


Про цей костел інформації годі шукати: і в "Землі Тернопільській "("Джура", 2004), і в виданих київським видавництвом "Грані-Т" "Двох берегах Збруча" про нього немає ані букви. І про село теж. А про те, що там є костел, можна дізнатися завдяки чудовій книзі Ігоря Седельника "Парафії, костели та каплиці. Івано-Франківська, Тернопільска і Чернівецька області" (Львів, 2006).
—————
Об этом костел информации не найти: и в "Земле Тернопольской" ( "Джура", 2004), и в изданных киевским издательством "Грани-Т" "Двух берегах Збруча" о нем нет ни буквы. И о селе тоже. А о том, что там есть костел, можно узнать благодаря замечательной книге Игоря Седельника "Приходы, костелы и часовни. Ивано-Франковская, Тернопольская и Черновицкая области" (Львов, 2006).2008. Плебанія.


2016.


зверніть увагу на ключі/обратите внимание на ключи


Хоча все могло бути значно менш цікавим, якби нас не примітив юний блондин Андрійко з Козлова, який приїхав в Тарноруду до бабусі. Він взявся позвати дідуся, в якого є ключі від храму, а ще розказав все, що про костел знав. І дідусь теж. А коли візуальну картинку доповнюють звукові образи, дуже часто враження підсилюються. І це круто.
(Мене ж сюди привіз пономарь з Тарноруди Хмельницької, а відкривала храм нам дуже привітна бабуся).
—————
Хотя все могло быть гораздо менее интересным, если бы нас не заметил юный блондин Андрюша с Козлова, который приехал в Тарноруду к бабушке. Он взялся позвать дедушку, у которого есть ключи от храма, а еще рассказал все, что о костеле знал. И дедушка тоже. А когда визуальную картинку дополняют звуковые образы, очень часто впечатление усиливаются. И это круто. (Меня же сюда привез пономарь из Тарноруды Хмельницкой, а открывала храм нам очень приветливая старушка).

зайдемо всередину/зайдем во внутрь
Хоча довіряти всьому, що говорилося про костел, все-таки не варто. Його називають "дуже старим", хтось навіть спробував його датувати XVI століттям, але ж над входом до храму висить таблиця, з якої зрозуміло, що святиня зведена коштом княгині Ізабели Чарторийської та князя Станіслава Любомирського в 1816 році. З книги відомо, що католицька парафія в Тарноруді на правому березі Збруча виникла в 1643 році завдяки старанням Катерини Сенявської.
—————
Хотя доверять всему, что говорилось о костел, все-таки не стоит. Его называют "очень старым", кто-то даже попытался его датировать XVI веком, но над входом в храм висит таблица, из которой понятно, что святыня возведена на средства княгини Изабеллы Чарторыйский и князя Станислава Любомирского в 1816 году. Из книги известно, что приход в Тарноруде на правом берегу Збруча возникл в 1643 году благодаря стараниям Екатерины Сенявской.

Освячено зведений у 1816 році костел було 28 травня 1827 року. Віруючих було чимало: понад 1500 чоловік станом на 1885 рік... На початку ХХ століття двома тисячами місцевих прихожан опікується з 1903 року отець Михайло Кордецький. Після Другої світової війни храм, як і водиться, закрили совіти. Повернули його віруючим крихітної римо-католицької громади у 1990 році. На сьогодні проведен зовнішній ремонт костела та перекрит новою бляхою дах, після чого більш нема старої сігнатуркі - замість неї якась тумба.
—————
Освящен построенный в 1816 году костел был 28 мая 1827года. Верующих было немало: более 1500 человек по состоянию на 1885 год ... В начале ХХ века двумя тысячами местных прихожан занимается с 1903 года отец Михаил Кордецкій. После Второй мировой войны храм, как водится, закрыли советы. Вернули его верующим крошечной римо-католической общины в 1990 году. На сегодня проведен внешний ремонт костела и перекрыта новой жестью крыша, после чего больше нет старой сигнатурки - вместо нее какая тумба.

но вернемось до костелу/но вернемся в костел
Ізабела Чарторийська звела ще кілька костелів в селах, сусідніх з Тарнорудою.
Тож те, що всі називають "старістю", в даному разі більше стосується закинутості. Хоча... Хоча костелу (він все-таки діючий з 1990 рок, на свята прибуває священик з Підволочиська) дуже пощастило на паламаря. Він ревно оберігає все майно, слідкує за порядком, турбується про святиню. Скажімо, є тут фігура Ісуса (на вигляд мармур, але можу помилятися), якій поки що в храмі не знайшлося місця - так вона дбайливо прикрита килимком і стоїть біля органу.
—————
Изабелла Чарторыйска возвела еще несколько костелов в селах, соседних с Тарнорудой.
Итак то, что все называют "старостью", в данном случае больше касается заброшенности. Хотя ... хотя костелу (он все-таки действующий с 1990 рок, на праздники прибывает священник Подволочиска) очень повезло на пономаря. Он ревностно оберегает все имущество, следит за порядком, беспокоится о святыне. Скажем, есть тут фигура Иисуса (на вид мрамор, но могу ошибаться), которой пока в храме не нашлось места - так она бережно прикрыта ковриком и стоит у органа.

Від органу лишився лише скелет - та всі збережені труби покладені поруч, а раптом колись згодяться? І навіть в покійницькій поруч з дзвіницею (бррррррр) все ще зберігаються кілька старих стільців та інший мотлох... Чи, приміром, дзвони, відлиті в 1927 році. В радянську епоху їх закопали, а зараз відкопали, почистили і повісили на місце. Збереглися старі величезні дерев'яні шафи з керамічними ручками, стара хресна дорога, ікони. Про одну навіть було сказано, що то ХІ століття. Хоча то, звичайно, не воно.
—————
От органа остался только скелет - но все сохраненные трубы положены рядом, а вдруг когда-то пригодятся? И даже в мертвецкой рядом с колокольней (бррррррр) все еще сохраняются несколько старых стульев и другой хлам ... Или, например, колокола, отлитые в 1927 году. В советскую эпоху их закопали, а сейчас нашли, почистили и повесили на место. Сохранились старые огромные деревянные шкафы с керамическими ручками, старий крестный путь, иконы. Об одной даже было сказано, что это ХІ века. Хотя это, конечно, не так.

Певну увагу приділяють і фігурі святого Яна Непомука (селяни впевнені, що це фігура Антонія) з 1806 року. Скульптуру почистили, хоча помітно, що колись кам'яна фігура була розмальована. На постаменті ще видніється дата і напис "Пробощ Тарноруди". Також, дідусь розповідав, що від костелу йшов невеликий підземний хід. Типово замкова така легенда. :)
Ну ось і все про цю маленьку Тарноруду та її невеликий, но такий цікавий костел…
—————
Определенное внимание уделяется и фигуре святого Яна Непомука (крестьяне уверены, что это фігура Антония) с 1806 года. Скульптуру почистили, хотя заметно, что когда-то каменная фигура была расписана. На постаменте еще виднеется дата и надпись "пробоща Тарноруда". Также, дедушка рассказывал, что от костела шел небольшой подземный ход. Типичная замковая такая легенда. :)
Ну вот и все об этой маленькой Тарноруде и её небольшой, но такой интересный костел ...

ще трохи фото, що не увійшли в основну розповідь/еще немного фото, не вошедших в основное повествование

Захристія/Захристия
Погляд на останок/Взгляд на последокДжерела/источники:
http://www.castles.com.ua/tarnoruda.html
http://andy-travel.com.ua/tarnoruda
http://ishchuk.net/Podorozhi/Ukraine/Hmelnytska/Volochyski/Tarnoruda/

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування експедиції. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. Це можуть бути, як грошові кошти перераховані на мою карту Приватбанку (5363 5426 0205 1337), так і талони на паливо або власне саме паливо. Для тих що є нашими друзями за кордоном України, доларова карта (5168 7423 3624 9143).

Дякую всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Архітектурні Пам'ятки Украіїні. Спадщина.”.
—————
Если Вы имеете желание, и самое главное имеете на это возможность, то можете присоединиться к финансированию экспедиции. Нам очень приятна и дорога Ваша поддержка. Это могут быть, как денежные средства перечисленные на мою карту Приватбанка (5363 5426 0205 1337), так и талоны на топливо или собственно само топливо. Для тех что является нашими друзьями за рубежом Украины, долларовая карта (5168 7423 3624 9143).

Спасибо всем не равнодушным к нашему Архитектурному наследию и нашему проекту"Архітектурні Пам'ятки Украіїні. Спадщина.”.
ну как то так =))
Tags: Тернопольщина, Тернопілля, костел
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment