m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Королівка-Стрілківці. Костели/Наследие. Королевка-Стрелковцы. Костелы.В обох селах стоять і вмирають сільскі костелчики, такі різні і такі нещасливі. Навряд вони знову стануть храмами, їхня доля - сарай, господарська коробка або хлів-курник. Носіїв цієї віри тут немає, а "віруючим" плювати на чужі святині ...
Почнемо з Стрілківці.
----------
В обоих селах стоят и умирают сельские костельчики, такие разные и такие несчастливые. Врядли они опять станут храмами, их удел - сарай, хозяйственная коробка или хлев-курятник. Носителей этой веры здесь нет, а "верующим" плевать на чужие святыни...
Начнем со Стрелковцов.Стрілківці - наступне село після Пищатинці, якщо їхати з Борщова до Заліщиків. Вперше село згадується в 1409 році. У XIX столітті разом з Висічкой та сусідніми селами було частиною маєтків Чарковський. Сьогодні в селі проживає близько 1 тис. Жителів. Неподалік від села знаходиться гіпсова печера Озерна (або «Блакитні озера») з довжиною ходів у 120 км, що входить в десятку найбільших печер світу.
----------
Стрелковцы - следующее село после Пищатинцев, если ехать из Борщова в Залещики. Впервые село упоминается в 1409 году. В XIX веке вместе с Высечкой и соседними селами было частью имений Чарковских. Сегодня в селе проживает около 1 тыс. жителей. Неподалеку от села находится гипсовая пещера Озерная (или «Голубые озера») с длиной ходов в 120 км, входящей в десятку крупнейших пещер мира.У центрі села при дорозі стоять руїни костелу кінця XIX століття. Неоготичного костелу в Стрілківцях пощастило менше, ніж його сусідові з Пищатинці. Тут ніхто не вставляє пластикові вікна і не збирається відправляти службу. Надій на порятунок пам'ятки, на жаль, немає ...
----------
В центре села у дороги стоят руины костела конца XIX века. Неоготическому костелу в Стрелковцах повезло меньше, чем его соседу с Пищатинцев. Здесь никто не вставляет пластиковые окна и не собирается отправлять службу. Надежд на спасение памятника, к сожалению, нет…Назва цього села на березі Нічлави, відомого з XV століття, змінювалося неодноразово. Спочатку воно було «Каролівкой», в австрійські та польські часи - «Корольовкой», за часів радянської окупації - «Коралівкой». Сучасна назва «Королівка» село отримало в 1989 році. Королівка, перш за все, відома спелеологам, адже поблизу неї розташована карстова печера Оптимістична.
----------
Название этого села на берегу Ничлавы, известного с XV века, менялось неоднократно. Первоначально оно было «Кароливкой», в австрийские и польские времена - «Корольовкой», во времена советской оккупации - «Кораливкой». Современное название «Королевка» село получило в 1989 году. Королевка, прежде всего, известна спелеологам, ведь вблизи нее расположена карстовая пещера Оптимистическая.

Якщо вірити Вікіпедії, то на початку XVII століття на околиці села виник монастир, який в 1672 році частково зруйнували татари (напевно, все ж турки). У 1774 році він був ліквідований. Після першого поділу Польщі і приєднання Західного Поділля до монархії Габсбургів, Королівка була проголошена містечком.
----------
Если верить Википедии, то в начале XVII века на окраине села возник монастырь, который в 1672 году частично разрушили татары (наверное, все же турки). В 1774 году он был ликвидирован. После первого раздела Польши и присоединения Западного Подолья к монархии Габсбургов, Королевка была провозглашена городком.

З 1785 року вона була у власності Дунін-Борковських. Ці шляхтичі володіли поруч містечок на Тернопільщині і залишили після себе невеликий слід в архітектурі регіону (з ними ми ще познайомимося в наступних оповіданнях). У 1867 році Королівка стає волосним центром Борщівського повіту. Пожежі 1904 та 1926 років знищили багато будинків в містечку. У міжвоєнний період Королівка була торговим містечком: тут проходили по три великі ярмарки на рік і звичайні по четвергах.
----------
С 1785 года она находилась в собственности Дунин-Борковских. Эти шляхтичи владели рядом городков на Тернопольщине и оставили после себя небольшой след в архитектуре региона (с ними мы еще познакомимся в следующих рассказах). В 1867 году Королевка становится волостным центром Борщевского уезда. Пожары 1904 и 1926 годов уничтожили много домов в городке. В межвоенный период Королевка была торговым городком: здесь проходили по три крупные ярмарки в год и обычные по четвергам.Про костелі в Королівці немає ніяких даних ні в літературі, ні в реєстрах пам'яток, тільки рік та під кого він освячен - костельчик Різдва Івана (Іоанна) Хрестителя (1894). Але він по-своєму цікавий. По крайней мере, з такими башточками з боків мені попався вперше.
---------
О костеле в Королевке нет никаких данных ни в литературе, ни в реестрах памятников, только год и под кого он освящен - костельчик Рождества Ивана (Иоанна) Хрестителя (1894) . Но он по-своему интересен. По крайней мере, с такими башенками по бокам мне попался впервые.


... І проступающий на стіні хрест, як символ .../... и проступающий на стене крест, как символ...

Джерела/источники:
Стрелковцы
Королевка
castles.com.ua

Шановні друзі! Допомогти проекту "Українські Пам'ятки архітектури. Спадщина" ви можете через систему PATREON, ставши патроном в нашій обоймі. Заздалегідь дякуємо =) …/
Уважаемые Друзья! Помочь проекту "Украинские памятники архитектуры. Наследие" вы можете через систему PATREON, став патроном в нашей обойме. Заранее спасибо =) ...
ну как то так =))
Tags: Тернопольщина, Тернопілля, костел
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 6 comments