?

Log in

No account? Create an account

m_a_d_m_a_x

Проект "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина"

*УкраинскиеАрхитектурныеДостопримечательности.Наследие * UkrainianArchitecturalAttractions.Heritage*


Previous Entry Share Next Entry
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Глибочок. Петропавлівський костел/Наследие. Глубочок. Петропавловский костел.Перша письмова згадка про село, що лежіть на березі Драпани, притоку річки Нічлави, відноситься до 1469 року.
У 1494 році його частково спалили татари.
----------
Первое письменное упоминание о селе, что лежите на берегу Драпаны, притока реки Ничлавы, относится к 1469 году.
В 1494 году его частично сожгли татары.

На території сільради відкриті археологічні пам’ятки палеоліту, поселення трипільської, черняхівської та давньоруської культур та поховання скіфськї доби на полі «Попові долини».
В селі є мурована церква Пречистої Діви Марії 1896 року, але нас цікавить інша пам’ятка – костел, який добре проглядається з дороги.
----------
На территории сельсовета открыты археологические памятники палеолита, поселение трипольской, черняховской и древнерусской культур и захоронения скифской эпохи на поле «Поповы долины».
В селе есть каменная церковь Девы Марии 1896 года, но нас интересует другая достопримечательность - костел, который хорошо просматривается с дороги.

Всі костели на Тернопіллі неповторні.
Костел Петра в Павла в Глибочку – не виключення: він дуууже довгий і, водночас, достатньо низький.
----------
Все костелы на Тернопольщине неповторимы.
Костел Петра в Павла в Глыбочке - не исключение: он ооочень длинный и одновременно достаточно низкий.

Чотири башточки по боках фасаду (по дві з кожного боку) і контрфорси також надають костелу оригінальності.
Споруджено філіальний мурований костел св. Миколая єп. мч. парафії Борщів було у 1866 році (за версією rkc.in.ua).
----------
Четыре башенки по бокам фасада (по две с каждой стороны) и контрфорсы также придают костелу оригинальности.
Построен был филиальный костел св. Николая еп. мч. прихода Борщев в 1866 году (за версией rkc.in.ua).У 1867 році тут заснували парафіяльну експозитуру, а 1878 року було формально утворено самостійну парафію, хоча у схематизмах Глибочек ще тривалий час виступає як експозитура.
У 194х - 1992 роках храм було закрито (музей атеїзму).
----------
В 1867 году здесь основали приходскую экспозитуру, а в 1878 году был формально образован самостоятельный приход, хотя в схематизмах Глибочек еще длительное время выступает как экспозитура.
В 194х - 1992 Годах храм был закрыт (музей атеизма).

Костел закритий, але судячи із інтер’єру, служба в ньому іноді правиться. Обслуговують його отці-михайлити (згромадження св. Архангела Михаїла) з парафії Пресвятої Трійці у Борщові.
В інтер’єрі, до речі, непогано зберігся вівтар та розписи (фото з польського сайту http://www.ornatowski.com)
----------
Костел закрыт, но судя по интерьеру, служба в нем иногда правится. Обслуживают его отцы-михайлиты (конгрегации св. Архангела Михаила) из прихода Пресвятой Троицы в Борщове.
В интерьере, кстати, неплохо сохранился алтарь и росписи (фото с польского сайта http://www.ornatowski.com)

Шановні друзі! Допомогти проекту "Українські Пам'ятки архітектури. Спадщина" ви можете через систему PATREON, ставши патроном в нашій обоймі. Заздалегідь дякуємо =) …/
Уважаемые Друзья! Помочь проекту "Украинские памятники архитектуры. Наследие" вы можете через систему PATREON, став патроном в нашей обойме. Заранее спасибо =) ...

Джерела/источники:
ternopillya.livejournal.com
rkc.in.ua
ну как то так =))


  • 1

Глыбочек. Петропавловский костёл

Пользователь rudy_ogon сослался на вашу запись в своей записи «Глыбочек. Петропавловский костёл» в контексте: [...] взят у в Спадщина. Глибочок. Пертопавлівський костел/Наследие. Глыбочек. Петропавловский костел. [...]

(Deleted comment)
благодарствую, поправил, старческая очепятка =)

..емм, там з цими назвами: по російські буде Глубочок (вікі), і я так і не зрозумів, Петропавлівський? ; чи "Споруджено філіальний мурований костел св. Миколая єп. мч. парафії Борщів було у 1866 році" - Миколаївський? ) чи в честь Петра і Павла перехрестили в наш час?)

Андрій Бондаренко подає його як ... Костел Петра в Павла в Глибочку..., а сайт rkc.in.ua - як ...мурований костел св. Миколая... , а сайт kmc.in.ua дає таке - ...Глибочок, костел св. Миколая і Різдва Пресвятої Діви Маріі...

на місці ні в кого на це питання я відповіді не знайшов, також як і в інтернеті - тому так і написав - мабуть нужно додати про версію rkc.in.ua

Edited at 2017-02-10 11:40 am (UTC)

..в вікі взагалі пишуть, що він 1890 року) Андрію можна вірити, він зазвичай перевіряє інформацію..

от тому я до купи й звожу інформацію, яку не можливо стовідсоткого перевірити =) щоча, кому як не католикам, можна довіряти про то яку назву мають причетні до ніх будівлі... но, то порібно мабуть писати до них запрос на підняття іх архивів, а вони не в Україні. Тому, залишу це історикам і краєзнавцям, як їх частина роботи =)

ще трошкі інфи від поляка під ніко wow з http://wikimapia.org:

Po wysiedleniu z Głęboczka w 1945-46 większości miejscowych Polaków, komuniści zaczęli go niszczyć. Niszczono kościół w dość okrutny sposób: siekierą rąbali monstrancje. Chór, ławki, płyty z podłogi rozebrali. Rozebrali również organy. Dzieci przesiedlonych na Ukrainę Łemków jeszcze długo bawiły się (grały) piszczałkami z organów. Później z kościoła zrobili magazyn zboża. Więc strasznie rozpleniły się tam myszy i szczury. Jeszcze później, już za Breżniewa, w kościele założyli muzeum ateizmu. Było tam aż 10 pomników Lenina (różnych: Lenin stoi, Lenin siedzi), a na miejscu ołtarza stał olbrzymi Jurij Gagarin w butach z cholewami. Dziś w Głęboczku mieszka 28 polskich rodzin. W czasach radzieckich katolicy z Głęboczka modlili się w kościele w Borszczowie, którego sowieci nie zamknęły. Kościół w Głęboczku stoi w części wioski, która nazywa się Batrynówka. Przed wojną na Batrynówce mieszkało 5 rodzin z nazwiskiem Ksiądzyna. Dziś kilku Ksiądzyn mieszka w tej części wioski, która nazywa się Syniawka. Na wiejskim cmentarzu jest mogiła Jana Ksiądzyny.

  • 1