m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Озеряни. Замок якого не було?Якщо ви поставите собі за мету знайти інформацію про замок в цьому селі, то цілий ряд ресурсів вам послужливо підкажуть, що так, замок там був. І начебто немає приводу для сумнівів, адже зберігся вагомий доказ - вежа цього замку, правда, грунтовно зруйнована.

Как правило, про замок пишут что-то подобное:
… але найбільше питань викликає таємнича споруда в центрі села, на повороті. Ймовірно, це залишки замку (замокчка). Залишилося від тої твердині башта прямокутної форми, двоярусна, розміром 10,3 на 7,3 м. Товщина муру – 1 м. Збереглися тільки перший ярус і підземні сховища. На другий поверх є вузький прохід з кам‘яними сходами. В одній з кімнат першого ярусу збереглося білокам‘яне оздоблення дверного порталу. В довшій стіні бачимо сліди 5 стрільниць. Про замок в Озерянах відомостей в літературі немає зовсім...

Цей формат подачі матеріалу ще виглядає об'єктивним, оскільки сама споруда названа "таємничою", відзначено, що «ймовірно, це залишки замку (замку)», а в підсумку сказано, що інформації по замок немає. Більшість інших сайтів / блогів не приділяють уваги таким дрібницям, тому відразу пишуть, що замок був, побудували його в 17 столітті для таких-то цілей і зруйнували тоді-то, причому взагалі незрозуміло, на якій основі робиться більшість висновків. Створюється відчуття, що на основі припущень. А якщо подивитися на сухий залишок то вийде, що в селі є спорудження, яке вважають руїнами замку, але тільки про замок в цьому селі згадок немає, та й самі руїни підозрілі.
Почнемо зі згадок. Я не можу похвалитися тим, що глибоко зарився в історію Озерян, але в підручних джерелах згадки про замок не знайшлось.Що стосується історії села, то його перша письмова згадка відноситься до 1494 року, коли його зруйнували татари. Правда «Тернопільський енциклопедичний словник» стверджує, що село відоме ще з 12 століття, але, на жаль, не повідомляє, на якій, як наприклад «замок був побудований для захисту соляного шляху», підставі зроблено цей висновок. У 1565 році Озеряни згадуються зі статусом містечка, через яке проходив соляний шлях. До речі, наявність цього шляху відразу ж дозволяє автоматично генерувати фрази, тому деякі автори так і пишуть, хоча зрозуміло, що це лише припущення, тому що історія появи і розвитку замку прихована в густому тумані.

Цікаво, що «Галицька брама» в одному з номерів, названому «Замки Тернопілля», замок в Озерянах згадала в своєму довгому списку різних оборонних об'єктів області. І навіть було згадане одне єдине джерело, на основі якого був зроблений висновок про існування замку, а джерело цей - сайт www.castles.com.ua, який я трохи вище цитував. Це ще один приклад браку інформації про об'єкт.

В историческом путеводителе «Podole Przewodnik po Ukrainie Zachodniej część II» об Озерянах находим следующую информацию

…W centrum wsi wznoszą się ruiny tajemniczej budowli obronnej. Ma ona plan prostokąta o wymiarach 10,3 x 7,3 m i mury grubości 1 m. Z dwóch kondygnacji zachowała się jedynie dolna, ze śladami pięciu strzelnic w jednej ze ścian. Są też pomieszczenia podziemne. We wsi jest cmentarz żydowski, na którym ocalało kilkadziesiąt kamiennych macew…
----------
…У центрі села височіють руїни загадкової оборонної структури. Вона є прямокутною в плані, з розмірами 10,3 х 7,3 м і товщиною стінки 1 м. З двох ярусів залишився тільки нижчий, зі слідами п'яти стрільниць в одній зі стін. Є також підвали під вежею. Село має єврейське кладовище, на якому збереглося кілька десятків кам'яних надгробків…

Зверніть увагу, що у автора, судячи з усього, теж не було під рукою ніяких джерел, які б згадували про замок в Озерянах, тому він написав «руїни таємничого оборонної споруди».
Загалом, попередній висновок такий - немає джерел (або вони маловідомі), які б чітко могли вказати, мовля, замок був. Всі висновки про існування замку, як мені здається, зроблені на підставі того, що збереглося щось, схоже на його вежу, а історія замку склеєна з історії села та фантазій / припущень. Якщо у когось є джерело, яке б чітко згадувало про існування замку, то дуже прошу поділитися.Як же так вийшло, що замок, який хоч в якомусь вигляді дотягнув до наших днів, не був згаданий в джерелах? Часто буває таке, що джерело згадує укріплення, а від нього в наші дні нічого не залишилося, але щоб навпаки - це дивно.
Карта Міга - ось, що могло розвіяти сумніви, адже на ній ми можемо побачити забудову Озерян 2-ї половини 18 століття. На жаль, карта Міга сумнівів не розвіяла. Яскраво вираженого укріплення я там не побачив. Більш того - створюється відчуття, що та сама вежа знаходилася в районі вже не існуючої великий Ринковій площі або зовсім неподалік від неї.Центральна частина міста:Тепер перейдемо до самого спорудження. У 2007 році виглядало воно такЄ важливі питання, які так і залишаються без відповідей . Наприклад, одна з ознак оборонного минулого об'єкта - бійниці, які можна побачити в одній зі стін. Але чи бійниці це? До того ж, підозрілість споруди і, зокрема, його «бійниць» вже піднімалася тут. Дивно й те, що ці бійниці влаштовані тільки в одній стіні, а вхід в спорудження знаходився збоку - складно зрозуміти, як з таким спорудженням стикувалися стіни. І взагалі, в цілому, вся споруда виглядає дивно, як для замкової вежі. Ще кілька цікавих дрібниць. На знімку, який зробив A_Wolkoww, в стіні з «бійницями» видно двері, які через якийсь час після поїздки замурували.А в наші дні, замурували і другий вхід в башту. Таким чином, вежу законсервували.
Бічний вхід здається досить грубим і простакуватим, але якщо придивитися, то можна розглянути на стіні сліди іншого входу, куди більш витонченого, увінчаного аркою

декілька фото з форума relicfinderДжерела:
zamki-kreposti
ua.vlasenko
castles.com.ua
relicfinder.info
doroga.ua


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Карта Монобанку (5375 4141 0522 0577) одержувач Наталья Рітус.

Гаманец на PayPal на адресі madmax@studioavtv.com.ua.

Реквізіти для сплат від юридичних осіб:
р/р 26000500773506
ЄДРПОУ 2023813347
МФО 322669.


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки . Спадщина".


Tags: Тернопольщина, Тернопілля, башня, вежа, замок, руина, руїна
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment