m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Буданів. Замок. 2017.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Буданівський замок в селі Буданів. Тип споруди: замок, частина якого у 2-й половині 18 століття перебудували в костел.Також відомий як :
- Будзанов (рус.), Будзанів (укр.) - названа міста з 1549 по 1945 р.
- Замок у селі Буданів (укр.)
- Буданівський замок (укр.)Перший етап будівництва: середина або 2-а половина 16 століття (дерев'яний замок), початок 17 століття (кам'яний замок)
Останній етап будівництва: 2-а половина 20 століття

Буданов - одне з небагатьох старовинних містечок на території України, заснування якого можна прив'язати до конкретної дати.
1549 рік. Перша письмова згадка Будзанова. В цьому році польський король Сигізмунд II Август (1520 - 1572) дав дозвіл Якубу Будзановському і його дружині Катерині з Золотників перейменувати село Скомрось (за іншими даними - Скоморохи або Скоморош) над Серетом на Будзанів. Однак Скомрось, що належала Будзановським, в Будзанов так і не перетворилася, оскільки нове містечко в результаті вирішили розвивати на землях, розташованих трохи північніше від згаданого села. Нині Скомрось - це село Скоморохи, яке знаходиться в парі кілометрів на південь від Буданова.

Місце для заснування нового містечка вибрали на лівому березі річки Серет. Городок, відразу отримав Магдебурзьке право, на честь свого засновника спочатку отримав назву Злотня Будзановська (Złotnia Budzanowska), але ця назва не прижилася. Трохи пізніше за містечком остаточно закріпилася назва Будзанов. Ймовірно, одночасно із заснуванням Будзанова, тобто на початку 1550-х років, був тут побудований і захисник містечка - замок, основу фортифікацій якого спочатку складали дерев'яно-земляні укріплення.

Як місце для будівництва замку була обрана височина, що має форму гострокутного мису. Замковий пагорб домінував над розташованим у його підніжжя містечком, звідси також легко можна було контролювати шлях у вздовж русла річки Серет, яка в районі Будзанова робила крутий поворот. Майданчик мису був найбільш доступним зі сходу, з півдня і особливо з півночі доступ до замчища утруднювали круті схили мису, що спускаються в долину річки.

1575 рік. Найперша з відомих письмових згадок замку, який в цьому році не витримав татарського нападу і був спалений.
?. Часті спустошливі набіги татар призвели до того, що землі навколо Будзанова сильно обезлюдніли. Щоб якось поліпшити ситуацію, що склалася, Вільчек, який заволодів містечком після Будзановських, залучав сюди колоністів з Мазовії, центральної області Польщі.
Початок 17 століття. Власники замку, Ян і Мартін Ходоровські, на місці старих дерев'яно-земляних укріплень будують новий кам'яний замок.Замок мав в плані форму неправильного чотирикутника, близького до трапеції. Таке планування укріплень було продиктоване клиноподібною, поступово звужуючуюся, формою мису, в частині якого будувався форпост. Як матеріал для будівництва укріплення служив ламаний камінь. Кути замкового комплексу посилювали 4 круглі в плані вежі. Довжина північної і південної замкових стін становила близько 70 метрів, довжина підлоги (східної стіни) - близько 50 метрів, а західна стіна була найкоротшою - її довжина близько 30 метрів. Укріплення були пристосовані до багаторівневої системи оборони: у веж було 4 оборонних яруси, біля стін - не менше 2-х. У стінах і вежах замку були влаштовані бійниці з лучковими перемичками. Усередині, уздовж оборонного периметра, двір замку був забудований житловими і господарськими будівлями, які примикали до оборонних мурів твердині. Замковий палац, ймовірно, був прибудований до північної (найменш доступної для штурму) стіни замку. У товщі мису був видовбаний глибокий колодязь.Про земляні укріпленнях замку мало що відомо. Напевно зі східної (для підлоги) сторони, а також із західної, був викопаний рів і вал. Також можна припустити, що старі кам'яні укріплення замку в 17-м столітті могли спробувати посилити за рахунок нової системи земляних фортифікацій бастіонного зображення (голландська схема).
1631 рік. Замок переходить у власність Олександра Сенінського. Після нього замком володів рід Левочінскіх.1648 рік. У розпал повстання під керівництвом Богдана Хмельницького замок, за підтримки місцевих жителів, захопили козаки. Активна підтримка повстанців з боку міщан, ймовірно, не залишила замку шансів на успішну оборону, до того ж зовсім неподалік, в Теребовлі, знаходився значний центр повстанського руху, тому утримати замок силами невеликого гарнізону в ситуації, що склалася було неможливо. Після спаду першої хвилі повстанського руху, замок, що знову опинився під контролем поляків, був частково відновлений.
1651 рік. Під час чергового етапу козацьких війн замок знову атакують повстанці. Сходу взяти зміцнення їм не вдалося, тільки після декількох днів, проведених в запеклих боях, повстанці захопили замок. Після цього Будзановський форпост був розграбований і зруйнований, а більша частина його захисників потрапила до татарів в ясир. Можливо, це вказує на участь в захопленні твердині татарських загонів.1661 рік. Був складений інвентар, де було зафіксовано поганий стан замку в зазначений період. До цього часу прогнили і зруйнувалися перекриття та покрівлі веж, в такому ж жалюгідному стані перебували бойові дерев'яні галереї замку, потребували ремонту стіни. В описі внутрішніх приміщень було відзначено, що колодязь зруйнований, а в житлових будівлях вибиті вікна і розвалені каміни. Підсумовуючи опис занепаду форпосту, хронікер зазначив, що в замку «всюди для хлопа вистачає гною». Можливо, весь описаний занепад був викликаний погромом 1651 року, тобто близько 10 років (з моменту козацького штурму і до 1661 роки) замок грунтовно так і не ремонтували.
1660-і роки (?). Томаш Лужецький, староста Будзанова, активно взявся ремонтувати замок.1672 рік. Потужна турецько-татарська армія під особистим командуванням султана Мехмеда IV (1642 - 1693) завдала нищівного удару по південно-східним кордонам Речі Посполитої - почалася руйнівна Польсько-турецька війна (1672 - 1676). Безліч подільських замків і укріплених міст були захоплені. Гарнізон Будзановського замку надав ворогам несподівано сильний опір, у результаті чого замок під контроль турків перейшов тільки після декількох днів запеклих боїв. Всіх уцілілих захисників твердині, включаючи командувача обороною Томаша Лужецького, стратили. Але відчайдушний опір невеликого гарнізону, що складався з місцевої шляхти і жителів Будзанова, був настільки мужнім, що в той час історія захисту Будзанова прославилася по всій Речі Посполитої.1675 рік. Після того, як польський Сейм відмовився ратифікувати укладений раніше Бучацький мирний договір (жовтень 1672), почався новий етап військових дій. На цей раз на захоплення південно-східних територій Речі Посполитої Османська імперія кинула потужні об'єднані турецько-татарські війська під командуванням паші Ібрагіма Шишмана. Похід в чомусь носив каральний характер, тому безліч укріплених міст і замків в цей період були зруйновані вщент. Така доля судилася і Будзановському замку, який був дуже сильно зруйнований, пограбований і спалений. З одного боку руйнування замку були дуже значними, з іншого боку з кінця 17 століття починає знижуватися загроза нападів турків і татар, тому в подальшому Будзановський замок більш не розглядався наступними власниками як стратегічно важливий укріплений пункт.18 століття. Період відродження Будзанова. При цьому замок і надалі перебуває в руїнах і запустінні. Будзанов у власності роду Скузсков. Потім містечко і замок переходять у власність могутнього роду Потоцьких.1765 рік. Євстахій і Марія Потоцькі фінансували будівництво в Будзанові костелу, основою для якого послужили перебудовані замкові стіни західного крила укріплень. Фасадна частина костелу і його апсида розмістилися на території північно-західної і південно-західної оборонних веж замку, які, ймовірно, були демонтовані в процесі будівництва храму. Оскільки костел будували не на рівному місці, а в якості його основи використовували існуючі будови старого замку, це відбилося на плануванні храму. Зокрема, вхід в костел був влаштований в західному бічному фасаді, причому вхід був зсунутий на північ відносно основної осі споруди. Ця частина храму була увінчана високим фронтоном. Апсида, розташована в південній частині храму, з зовнішньої сторони була декорована пілястрами.Буданівський замок станом на кінець 18 століття: проект реконструкції Миколи Козурака


1779 - 1782 роки. Австрійськими військовими картографами була складена так звана «Карта Міга», на якій, серед інших населених пунктів, була відображена і забудова Будзанова. Територія замку на цій карті була схематично позначена у вигляді прямокутника з 2-ма напівкруглими виступами на місці збереженої на той час вежі. Західне крило замку, перетворене в костел, схематично показано у вигляді великого хреста.

Буданов на австрійській карті фон Міга. Замок відзначений стрілкою


План. На плані відсутня прибудова радянських часів, зведена із зовнішнього боку південної стіни укріпленьПлан знайдений в книзі «Przewodnik krajoznawczo-historyczny po Ukrainie Zachodniej», część II «Podole»./
План найден в книге «Przewodnik krajoznawczo-historyczny po Ukrainie Zachodniej», część II «Podole»


1846 рік. З волі священика Міхала Кульчицького на основі замкових будівель був заснований монастир Сестер Милосердя (klasztor SS. Miłosierdzia). Для потреб нового монастиря біля східної стіни замку будується нова будівля. Черниці в монастирі організували навчальний заклад і госпіталь.

панорама двору

</lj-embed>

191(?) Рік. У період Першої Світової війни в околицях Будзанова проходили запеклі бої, в результаті яких місто і замок були сильно зруйновані.
1920-ті роки. Олексадр Чоловський, знаменитий дослідник укріплень Галичини, оглянувши Будзавнівський замок, зазначив, що його «південне крило з початковими воротами, з боку міста, в руїнах». Будівлі монастиря (східний корпус?) в той період також перебували в руїнах, і тільки костел «був недавно відреставрований».1940 рік. Будзанов втратив статус міста і перейшов в статус села, хоча при цьому до 1959 року залишався райцентром.
Березень 1944 року. У період Другої Світової війни, в ніч з 21 на 22 березня, на Будзанов напав сильний загін УПА. Місцеве польське населення містечка, підозрюючи про небезпеку подібного нападу, сховалося на ніч в замку. Це врятувало багатьом полякам життя. Бійцям УПА не вдалося захопити організований в стінах старого замку вузел оборони. В ході перестрілки, що зав'язалася були вбиті 7 поляків, але втрати могли бути набагато більш значними, якби жителі Будзанова залишилися ночувати в долині річки. Бійці УПА спалили близько 90 польських господарств і після цього відступили.
1945 рік. Будзанов перейменований в Буданов.1945 - 1950-ті роки. За радянської влади в приміщеннях Будзановського замку вирішили помістити обласну психіатричну лікарню. Це рішення мало для замку погані наслідки. Радянські будівельники без оглядки на цінність пам'ятки архітектури займалися переплануванням старих приміщень і перебудовою існуючих споруд. Зокрема, в цей період великий зал старого костелу був розділений перекриттями і поперечними перегородками на окремі поверхи і приміщення. З'явилися залізобетонні перекриття у старих вежах і т.д. і т.п. Замок був грунтовно понівечений.1990-ті роки. Костел повернули віруючим, після чого почалося поступове відродження храму. На жаль, за роки правління радянської влади інтер'єр храму був повністю знищений. Лише завдяки зусиллям пастви вдалося заховати і зберегти чотири дуже цінних різьблених зображення (скульптури?) Святих. Ці твори мистецтва, що раніше прикрашали головний вівтар костьолу, датують 1760-ми роками. Деякі дослідники вважають, що вони належать авторству одного з учнів школи знаменитого українського скульптора Йоганна Пінзеля (? - Близько 1761). Нині скульптури знаходяться у Львові.26 березня 1999 року. На сесії сільської ради був затверджений новий герб Буданова. В якості одного з його центральних елементів була обрана оборонна вежа з прилеглими до неї стінами - символічне відсилання до укріплень старого замку. Таким чином, замок був офіційно визнаний одним з основних символів села, що, втім, не особливо позначилося на добробуті пам'ятника архітектури.

Наші дні. Замкові споруди, пройшовши через безліч етапів перебудов, збереглися відносно непогано. Старий оборонний периметр все ще добре «читається», з 3-х сторін збереглися ділянки старих замкових стін. З 4-ого боку стіна не збереглася, оскільки на її місці ще в 1760-х був побудований костел. З чотирьох початкових веж комплексу до наших днів відносно непогано збереглися дві (північно-східна і південно-східна). Костел, побудований на території замку в 1765 році, зберігся у відносно непоганому стані, хоча його інтер'єр і був повністю знищений в роки радянської влади, в період, коли замок пристосовували під потреби психіатричної лікарні.

трохи старих фото


Погляд на останок
Джерело: zamki-kreposti.com.ua

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Тернопольщина, Тернопілля, башня, вежа, взгляд с небес, замок, погляд з небес
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 5 comments