m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Довге. Оборонний палац-замок.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...


Тип споруди: пристосований до оборони палац, побудований на місці замку (?)Так само відомий як/Так же известный как:
- Довжанський замок (рус.), Довжанський замок (укр.)
- Замок / палац у селі Довге (укр.)

Село Довге, посеред якого був побудований замок, було засновано в мальовничій долині річки Боржави, оточеній з усіх боків горами. Місце для будівництва укріплень було вибрано в «клині», утвореному лініями русла Боржава та її правої притоки - річки Свинки. Довге зручно розташувалося на шляху, який вів через Липецько-Полянський перевал в сторону Хустського замку. У районі села з цим шляхом перетиналися ще кілька доріг Боржавської долини. Таким чином, село виникло на вигідному стратегічно важливому місці, а зведений тут форпост мав прийняти на себе функції захисту важливого колійного вузла, а також забезпечити захист кордонів Угорщини, під владою якої навколишні землі перебували з 11 століття.

Перший етап будівництва: 13 - 14 століття (дерев'яно-земляні укріплення), 1460 рік (кам'яний замок), 1712 (палац-фортеця)
Останній етап будівництва: кінець 18 століття
13 - 14 століття. Точно невідомо, коли в селі виникли перші укріплення, але дослідники припускають, що це могло статися в 14 або навіть 13 столітті. Укріплення цього періоду, ймовірно, були дерев'яно-земляними.
1383 рік. Перша письмова згадка поселення в угорському письмовому джерелі, де село фігурувало під назвою «Hozyomezen» (або «Hozyumezov»).

1409 рік. Село знаходиться під владою Амбруша Долгаї. Рід Долгаї досить довго володів поселенням. За однією версією село отримало свою назву від назви роду «Долгаї», проте інша версія стверджує зворотне - назва поселення було використано в якості назви роду, таким чином, Довге могло мати статус резиденції роду.
1418 рік. Відомо, що в цей період в селі налічувалося 23 селянських дворів і 2 шляхетських будинка. Цим же роком датується згадка дерев'яної церкви, млина на річці Свинка, а також митниці.
1460 рік. За дозволом угорського короля Матяша I Хуньяди (1443 - 1490) в селі будується кам'яний замок. Ймовірно, в письмовому джерелі був зафіксований факт будівництва нового укріплення на місці більш ранніх, а не будівництво форпосту на порожньому місці. У цей період, ймовірно, старі дерев'яно-земляні укріплення були повністю перебудовані і замінені новими - кам'яними. Так чи інакше, до 2-ої половині 15 століття можна віднести появу в селі перших кам'яних укріплень.

?. Село було відоме під назвою «Долгойвар». Закінчення «вар» («var» - в перекладі з угорської буквально означає «замок» або «фортеця») говорить про наявність в поселенні укріпленого форпосту.
1471 рік (за іншими даними - 1474). Долгаї перекинулися в опозицію по відношенню до існуючої королівської влади і тим самим поставили себе і свої володіння під удар. За іронією долі король Матяша I Хуньяди, що дав дозвіл на будівництво кам'яного форпосту, підписав укріпленням вирок - замок за королівським указом був повністю зруйнований і більше, ймовірно, не відновлювався, оскільки з кінця 15 століття в письмових джерелах згадок про нього не зустрічається. Ситуація, в якій опинився замок, дуже незвичайна, адже від моменту зведення кам'яних укріплень і до моменту їх повного знищення пройшло трохи більше 10 років.
Можна припустити, що після руйнування форпост ще довго стояв у руїнах, які місцеве населення використовувало для своїх будівельних потреб. А нове грунтовне спорудження на місці замку з'явилося тільки через 240 років, коли нові власники села почали тут зводити укріплений палац.

7 червня 1703 року. Біля села відбулася битва між 1,5-тисячним загоном куруців (повстанців, які беруть участь в антигабсбургському руху), очолюваних Томашем Есе, і імператорськими солдатами. Погано озброєні повстанці в цьому бою були розгромлені. Це один з ранніх епізодів масштабної і тривалої війна проти Габсбургів, яку очолив Ференц II Ракоці (1676 - 1735). Повстання вирувало до 24 червня 1711 року, коли австрійським військам був зданий останній і найважливіший оплот повстанців - Мукачівський замок. У 1902 році в Довгому, на братській могилі, де покоїться прах 50 куруців, був зведений пам'ятник полеглим бійцям.

1711 рік. Граф Ласло Телекі, активно бере участь в придушенні повстання Ференца II Ракоці, в нагороду за вірну службу отримує від австрійського імператора величезні володіння в районі Довгого. Село залишалося під владою роду Телекі до 1920 року. Основні володіння графського роду перебували в Трансільванії, проте віддалене від батьківщини графа Довге не залишилося без уваги свого нового власника.
1712 рік. Ласло Телекі починає будівництво палацового комплексу в Довгому, використавши в якості будівельного майданчика старе замчище. Припускають, що частина зруйнованого в 2-ій половині 15 століття замку могла бути включена в структуру нових будівель (особливо велика ймовірність збереження фрагментів підвальних приміщень старого замкового комплексу). Комплекс палацу формувався протягом усього 18 століття.

1-ша половина 18 століття. В першу чергу був побудований житловий корпус (на першому етапі будівництва біля палацу не було укріплень). Житловий будинок прямокутний в плані, 1-поверховий, садибного типу. Корпус вінчає чотирьохскатний дах з заломом. Головний фасад прикрашає ризаліт і пілястри, великі прямокутні вікна палацу обрямлені лиштвами. Весь декор виконаний в штукатурці.
Середина 18 століття. Садиба була обнесена мурами, які оточили квадратну в плані територію внутрішнього двору. Матеріалом для будівництва стін служив камінь. Основне житлове приміщення було включено в оборонний периметр - до південно-західноої та північно-східної стіни палацового корпусу долучилася кріпосна огорожа. Будівлі комплексу зайняли майданчик розмірами 70 х 80 метрів. Кути кріпосного квадрата посилили вежами, а в стінах прорізали бійниці. Вежі 1-ярусні, 8-гранні в плані, перекриті восьмигранними шатровими дахами.

1774 рік. Завершено будівництво надбрамної (5-й за рахунком) вежі. Ця вежа розмістилася по центру південно-західної стіни укріплень. Надбрамна вежа була 2-ярусною, 8-гранною в плані, перекрита восьмигранним шатровим дахом. Зі сторони внутрішнього двору на 2-му ярусі вежі був влаштований невеликий портик, що спирався на 2 колони.
?. Було зведено два 1-поверхових господарських корпуси. Один з них прибудували до північно-східної оборонної стіни, другий (адміністративний) винесли за межі садиби. Комплекс палацових споруд оточили невеликим парком.
1798 рік. Остаточно склався ансамбль палацу-фортеці. Незважаючи на пізній період будівництва укріплень, комплекс досить точно повторював структуру більш ранніх середньовічних регулярних замків. Чотирикутник стін, посилений кутовими вежами, надбрамна вежа, палац, який долучився до оборонного периметру - всі ці риси можна знайти в багатьох укріплених ранішого періоду. Можливо, саме середньовічні твердині надихали будівельників палацу в Довгому.

2-а половина 19 століття. У Довгого був свій герб: на червоному тлі - замок з воротами і трьома вежами (одна з них надбрамна), увінчаними флюгерами. Таким чином, в 19 столітті укріплений палац мав статус символу села.
1920 року. У квітні Довгий зайняли війська Румунії, а влітку цього ж року село увійшло до складу Чехословаччини. В ході цих подій, рід Телекі втратив владу над своїми володіннями в цьому районі.
1954 рік. За Радянської влади в приміщенні палацу розмістили туберкульозний диспансер районного значення та лікарню-санаторій обласного значення для хворих на кістковим туберкульозом. З цього моменту і аж до сьогоднішнього дня (тобто вже понад 50 років) палац займає тубдиспансер.2000-і роки. Неодноразово піднімалося питання про те, щоб перенести тубдиспансер з палацу кудись за межі населеного пункту. З одного боку у місцевої влади є зацікавленість у підвищенні туристичної привабливості об'єкта, з іншого боку жителів села вже давно турбує вкрай невдале розташування тубдиспансеру. Проте кожного разу питання про перенесення тубдиспансеру знімали з порядку денного, оскільки перевести пацієнтів нікуди, а на будівництво нової будівлі коштів немає. Примітно, що нащадки роду Долгаїв, що живуть в наші дні за кордоном, неодноразово викликалися допомогти відродити пам'ятник, проте, судячи з усього, їх наміри грузли в бюрократії - тубдиспансер залишався на своєму місці і тому жодним реставраційним роботам старт не давали.

Наші дні. Оскільки на території палацу ніколи не проводили ґрунтовних розкопок і досліджень, то поки складно сказати, чи збереглися тут будь-які залишки замку 15 століття. Деякі дослідники вважали, що в підвалах палацового комплексу збереглися фрагменти стін старого замку. Однак оскільки немає точних підтверджень існування саме на цьому місці замку, то це укріплення поки відношу до категорії недостовірних.

Комплекс укріпленого палацу 18 століття зберігся досить добре - вціліли лише його ключові будівлі (житлові та господарські корпуси, стіни, башти і навіть парк). Однак всі ці будови потребують реставрації. Однією з основних проблем пам'ятника було і залишається розміщення в його стінах тубдиспансеру. Оскільки комплекс палацу використовується в медичних цілях, тут не можуть розпочати проведення реставрації, щоб в результаті підвищити привабливість цього пам'ятника в очах туриста і врятувати його від поступового руйнування.

Погляд на останок, панорама з двох різних джерел для зручності перегляду.Джерела:
zamki-kreposti.com.ua
forum.zamki-kreposti.com.ua
wikipedia.org
karpatskijobjektiv.com
ua-reporter.com

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Закарпаття, Закарпатье, дворец, замок, палац
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 9 comments