m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Наследие. Збараж. Замок.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Також відомий як: Замок в Збаражі (укр.), Збаражская крепость (рус.), Збаразька фортеця (укр.)Перший етап будівництва: кінець 16 століття
Останній етап будівництва: середина 18 століття12 - 16 століття. На території сучасного села Старий Збараж розвивалися міські та замкові укріплення Стародавнього Збаража.
1570 рік. У 3-х кілометрах східніше Старого Збаража знаходилося звичайне село, на місці якого пізніше виросте місто.
1583 рік. Перша письмова згадка Нового Збаража, який починає розвиватися паралельно зі Старим містом.
1580-і роки. Початок будівництва перших замкових споруд Нового Збаража. 1589 рік. Потужне татарське військо взяло в облогу Старий Збараж. Татарське військо, вдавшись до допомоги масованого артобстрілу міста і замку, примусили захисників до капітуляції. Укріплення були здані ворогові, орда зруйнувала вщент всі оборонні споруди міста. Після цього Старий Збараж більше не відновлювався.
1598 рік. За даними Олександра Чоловського в цьому році Криштоф Збаразький під час перебування у Венеції замовив архітектору-фортифікатору Вінченцо Скамоцці проект укріпленого палацу-резиденції, який би міг виконувати функції фортеці (Palazzoinfortezza). Ця подія згадується в трактаті Скамоцци «Про ідею універсальної архітектури» ( «Idea della Architettura Universale»), написаному в 1615 році. Згідно з цим проектом Збаразький комплекс повинен був представляти собою палац розмірами 50х33,5 метра, укріплений по кутах бастіонами, які були безпосередньо пов'язані з палацовими стінами. Очевидно, в ході подальшого зведення Збаразького замку ідеї Скамоцци враховувалися, проте замковий комплекс у фінальній стадії будівництва все ж значно відрізнявся від проекту італійця.1612 рік. Деякі дослідники вважають, що саме в цьому році був створений проект майбутнього Нового замку.
Місце для спорудження укріплень вибрали на піднесеному лівому березі річки Гнєзно, яка розділяла Збараж на дві частини. Таким чином, замок, який виконував роль цитаделі, розмістився на одному березі річки, а основна міська забудова - на іншому. Замок був домінуючим спорудження в силуеті і плануванні міста. Між містом і територією, що належала замку (приблизно в 100 - 150 метрів на захід від замку) знаходився крутий обрив глибиною близько 20 метрів. Замкову гору колись оточували болота, що забезпечували штучні зміцнення додатково природним захистом.
1620-і роки. У цей період формується основний замковий ансамбль. У період 1620 - 1627 роки будівництвом замку займався Криштоф Збаразький, а з 1627-го по 1 631 роки - Юрій Збаразький. Обидва князі здобували освіту в Італії, що дало їм можливість використовувати європейський досвід зведення фортифікаційних споруд в ході будівництва своєї резиденції. Хоча до цих пір точно невідомо хто був архітектором замку - голландський архітектор Генріх ван Пеень, Андреа дель Аква або хтось інший.

1631 рік. Після смерті Юрія Збаразького все ще недобудований замок переходить у власність Януша Вишневецького.
1636 - 1682 роки. Замок був резиденцією Дмитра Вишневецького.
Архітектура замку періоду 17 століття відображала нові тенденції європейського фортифікаційного мистецтва. У плані замок виглядав як прямокутник, оперезаний куртинами, з 4-ма бастіонами на кутах. Зміцнення твердині складалися з казематованих валів з ескарпами, бастіонів, одноярусної в'їзної вежі, ровів та земляного бастіонного фронту, що оточували весь замок. До однієї з куртин був прибудований палац, в середині протилежної куртини була побудована надбрамна вежа.

Бастіони і куртини:
Спочатку у квадратного в плані замку були не дуже масивні стіни, укріплені 4 зовнішніми вежами. Але в 1630 - 1670 роках були проведені значні роботи з удосконалення укріплень. Тоді по периметру старих стін з внутрішньої сторони двору (на відстані 10 метрів від колишніх укріплень) споруджують каземати, а проміжки між казематами і стінами засипають землею. У цей період вежі перетворюються в бастіони. Таким чином, замок підготували до оборони, врахувавши появу потужної стінобитної артилерії. П'ятигранні бастіони були поставлені по чотирьох кутах замку. Бастіонні бійниці були призначені для стрільби зі зброї невеликого і легкого середнього калібру. Великокаліберна артилерія скоріше за все розташовувалася на кавальєре, що вінчає бастіони. У кожному з бастіонів були пророблені тунелі, що з'єднують їх з казематами і замковим двором. Ескарповані галереї влаштовані в валах по периметру двору між воротами і палацом. Довжина стін близько 88 метрів, висота куртин і стін бастіонів - близько 12 метрів. По периметру верх посилених куртин створив терасу шириною близько 20 метрів. Фасади казематів (з білокамінним декором вікон і дверей) були вирішені в ренесансних формах.В'їзна вежа:
Вежа розташована на одній просторовій осі з парадним входом палацу. Вона представляла собою довгасту будову, побудовану з каменю і цегли. Вежа прорізала своїм обсягом куртину посередині між двома бастіонами, фланкуючими підходи до воріт.
Палац:
Будівля палацу двоповерхова, має стриманий архітектурний декор в ренесансному стилі. Фасади прорізані двома рядами прямокутних вікон з білокам'яними лиштвами, з підвіконной профіліровкою і горизонтальними сандриками. Фасади завершені розвиненим білокамінним карнизом. Головний вхід акцентований розташованим над ним балконом на кам'яних консолях. Центральна частина палацу - прямокутна в плані, з попереднім внутрішнім двориком (пізніше він був забудований) і двоповерховими крилами. Палац згодом перебудовувався. У північно-східній частині замкового двору був виритий глибокий колодязь.
Вали:
Із зовнішнього боку кам'яні замкові куртини і бастіони були захищені земляним валом і ровом - це була Друга лінія замкових укріплень. Вали замку відрізняються значною шириною - близько 23 м, загальна довжина зовнішнього полігону досягала 93 м. Із зовнішнього боку вали і бастіони вид гладкою довгою узгір'я (гласиса). Між першою і другою лінією укріплень перебувала ескарпована фоса, на дні якої був влаштований внутріфосовий рів (канава-жолоб), заповнений водою.1648 рік. Після поразки польських військ під Пилявцями козацькі війська Богдана Хмельницького під проводом Максима Кривоноса взяли замок без бою.
1649 рік. Збараж опинився в епіцентрі польсько-козацького протистояння.
2 липня. Близько 6 000 польського війська закріпилося в Збаражі.
9 липня. Гарнізон Збаража поповнили 3 000 воїнів Яреми Вишневецького (1612 - 1651). Сумарна чисельність гарнізону склала близько 9 000 чоловік (+ кілька тисяч озброєних обозних слуг). Їм протистояло величезне козацьке військо Богдана Хмельницького, який зібрав під своєю булавою близько 60 000 - 80 000 бійців. Артилерійський парк налічував близько 70 одиниць різнокаліберних гармат. В якості союзників козаків виступало багатотисячне татарське військо.

10 липня. Початок «війни Збаразької». У цей день козацько-татарське військо підійшло до стін укріплень, і взяло місто і замок в кільце облоги. Так почалася знаменита облога укріплень, яка тривала 42 дні (з 10 липня по 20 серпня). Практично кожен день під стінами фортеці відбувалися сутички і бої, практикувалися і нічні штурми. В один із днів захисники фортеці зуміли відбити 17 атак на зміцнення.
13 липня фортеця пережила потужну атаку, в ході якої обидві армії зазнали значних втрат. Після цього 10 днів козаки практично безупинно штурмували укріплення, що призвело до сильного виснаження сил обложених.
26 липня в відповідь на пропозицію мирних переговорів гетьман ще більше звузив кільце облоги.

27 липня. Під час генерального наступу козаки успішно використовували гуляй-міста (вперше побудовані ними для облоги укріплень) - пересувні вежі, що дозволяли практично в упор обстрілювати противника. Всього в облогових діях використовували від 16 до 24 гуляй-міст. У той же час атакуючі намагалися за допомогою виритих тунелів, підведених під стіни, підірвати укріплення. Так само відомо, що під Збараж були доставлені дві потужні гармати, спеціально вивезені з Тернополя для використання в облогових діях, однак покладені на знаряддя надії не виправдалися.
Мужній опір захисників Збаража дав можливість королю Яну II Казимиру (1609 - 1672) зібрати військо, яке рушило на допомогу обложеним.
4 - 5 серпня. Богдан Хмельницький, дізнавшись про наближення королівського війська, вирушив назустріч ворожим з'єднанням з більшою частиною свого війська. Гетьман намагався, щоб відходу військ не помітили обложені: козацькі війська що залишилися продовжували штурмувати фортецю, а переодягнений старшина виїжджав під гетьманським знаком з 2-ма прапорами - чорним і білим.

6 серпня. Етап найактивніших дій проти військ що закріпилися в замку, залишився позаду. У цей момент війська Казимира II відволікли на себе основну увагу противника. Після відходу від стін замку основної частини козацько-татарського війська, взяти твердиню шляхом прямих атак стало набагато складніше. Тому захисників фортеці тепер планували взяти мором. Нова тактика могла принести перемогу - на останньому етапі облоги над захисниками замку нависла загроза голоду, гарнізон замку пустив на м'ясо вже не тільки коней, але і собак, а також будь-яку іншу живність.
15 - 18 серпня. В Зборівській битви вирішувалася доля Збаража. Зрада татар, ненадійних козацьких союзників, в битві під Зборовом поставило хрест на обсадній компанії.
19 серпня (?). Козацьке військо зупинило облогу і на наступний день відступило від стін Збаража. Татари припинили облогу після сплати їм контрибуції.
В цілому за час облоги під стінами фортеці пройшло 27 зіткнень, 16 битв і 75 вилазок.

1651 рік. Незадовго до знаменитої битви перед Берестечком козацькі війська захопили і розграбували замок. Замок позбувся всієї своєї артилерії, оскільки козаки вивезли з фортеці всі гармати.
1655 рік. Напад татар.
1666 рік. Напад татар.
1675 рік. Замок захопили турецькі війська під проводом Ібрагіма Шишмана. Вони зруйнували укріплення замку і спалили місто. Пізніше (протягом декількох років) зміцнення будуть відновлені.
1734 рік. Міщани Збаража допомогли полковнику Верланю, ватажку загону гайдамаків, захопити без кровопролиття місто і замок.Середина 18 століття. Замок переходить Потоцьким, які частково проводили там будівельні роботи. Другий ярус надбрамної вежі замку був перероблений в дусі барокових форм.
1840 рік. Нащадок Потоцьких генерал Бем влаштував в замку цукровий завод.
1899 року. А. Чоловський, який оглядав замок, зазначив, що північний і західний бастіони повністю зруйновані, східний - частково зруйнований, щодо цілий лише південний бастіон. З північного заходу було грунтовно знищений ескарпірованний вал, з південного заходу ескарп вала зберігся добре, з двох інших сторін ескарп валів знищений частково.

1935 рік (за іншими даними - 1920-ті роки). Були розпочаті роботи по реставрації замку. Тоді палацові приміщення планували пристосувати під гімназію.
1930-і роки. У приміщенні палацу планували відкрити музей.
?. Замок зберіг свою основну структуру, але оборонні споруди твердині перебували в стані руїн. Від ескарпових галерей залишилися лише фрагменти стін. Від внутрішніх укріплень - тільки південно-західна ескарпова стіна і фрагмент східного бастіону. Верхній ярус в'їзної вежі був повністю втрачений, її первинний об'єм зберігся на висоту одного ярусу.
1967 рік - Початок відовлювання замку в сучасній історії. Роботи виконувалися Кам'янець-Подільською науково-реставраційною майстернею. На час початку робіт, об'єкт являв собою руїну, завалену горами сміття і грунту. Роботами з відновлення замку і консервації костелу керував інженер-будівельник М.П.Думанський. Спершу було очищено будівлю з підвалами і територію від завалів грунту і зруйнованих стін, влаштовано міжповерхові перекриття, сходові клітки і крівлю. В зв'язку з дуже скромним розміром фінансування, ці роботи тривали до кінця 70-х років, а з початком 80-х, замок почав набувати теперішнього вигляду і став придатним для використання.Початок 1990-х років. У замкових приміщеннях працювали спортивні секції та дитячі гуртки. Замок знаходився в стані занепаду, але в той же час були всі передумови для повноцінного відновлення укріплень могутньої фортеці, оскільки територія замку була забудована, а його головні споруди дійшли до наших днів у своїх основних рисах.
8 лютого 1994 року. Постановою кабінету Міністрів України в місті Збараж був створений Державний історико-архітектурний заповідник. Збаразький замок - головна архітектурна пам'ятка міста - стає першим і основним об'єктом реставраційно-відновлювальних робіт. В ході цих робіт була відреставрована велика частина палацу, встановлено газове опалення, проведені роботи по відновленню всіх замкових казематів, реставрується надбрамна вежа. Навколо замку поступово відновлюють і облагороджують парк, історія якого налічує понад 100 років. Каземати правого крила замку були пристосовані під сучасний ресторанний комплекс, що носить назву «Легенда».

?. Збаразький замок увійшов до складу Національного заповідника «Замки Тернопілля» (ДІАЗ «Замки Тернопілля»).
2002 год. Обвалився північно-східний ескарп. Куртини і бастіони замку перебувають в аварійному стані, викликаному поганим станом підстав замкових укріплень.
2010 рік. Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження «Про підготовку та відзначення 800-річчя Заснування м. Збаража Тернопільської області». В рамках цієї програми, зокрема, передбачалося провести ремонтні та реставраційні роботи в замку, а так само впорядкувати прилеглу до пам'ятника територію і замковий парк.
Наші дні. Замок перебуває в стадії перманентної реставрації.

Погляд на останок


Джерело: http://zamki-kreposti.com.ua/ternopolskaya-oblast/zbarazhskij-zamok

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Карта Монобанку (5375 4141 0522 0577) одержувач Наталья Рітус.

Гаманец на PayPal на адресі madmax@studioavtv.com.ua.

Реквізіти для сплат від юридичних осіб:
р/р 26000500773506
ЄДРПОУ 2023813347
МФО 322669.


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки . Спадщина".


Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com

ну як то так =))
Tags: Тернопольщина, Тернопілля, замок, музей
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 5 comments