m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Пилипець. Церква Різдва Богородиці.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

У «серці Верховини», а саме в славному Пилипці є не тільки професійні гірськолижні траси і найкрасивіший водоспад Шипот, але є також непомітний на перший погляд видатний архітектурний пам'ятник національного значення - церква Різдва Пресвятої Богородиці, XVIII ст. Найдавнішу церкву збудували в урочищі Закуття на початку 1500-их рр., Але вона згоріла. Друга церква. Благовіщення Господнього. була побудована посеред села, на пагорбі Юрчика в 1671 році, згоріла в 1758. У 1801 році в селі були дві дерев'яні церкви - головна на 340 вірян і мала, на 120 вірян у верхньому кінці. Верхня церква вже тоді була в поганому стані, і речі з неї перенесли в нижню, яка донині прикрашає село.

Переважає версія, згідно з якою розкішну барочну церкву Різдва Пресвятої Богородиці збудували з ялинових брусів з 1759 до 1762 року. Певна перебудова могла відбутися в 1841(табличка з цією датою прибита на північній стіні нефа), ремонти проводилися в 1941 та 1961 роках. А в 1979 церкву перекрили новою дранкою. Розповідають, що в 1939 році угорське окружне керівництво пропонувало громаді збудувати муровану церкву в обмін на деревину липи, ясенів і тополь, що росли навколо церкви, але люди відмовилися.

Форми споруди суворі і величні. Однакові по ширині бабинець і неф утворюють великий зруб, а вівтарна частина - менший. Обидва зрубу покриті крутими двосхилими дахами. Головне декоративне навантаження несуть західний фасад і вежа, увінчана бароковими формами. Зустрічаємо тут і нове явище в порівнянні з бароковими церквами сусідній Воловеччини - вишукану аркаду нижніх голосніц і чудовий архітектурний елемент - ганок з профільованими стовпчиками, зараз, на жаль, закритими нової обшивкою з дощок і скла.До 1947 року храм належав греко-католицької парафії, а потім, після ліквідації Греко-Католицької Церкви був приєднаний до РПЦ. На початку 90-х рр. цей храм став об'єктом конфліктів селян, коли одну неділю в храмі молилися православні, а друге - греко-католики. Потім православна громада вирішила побудувати свій храм. З тих пір дві частини села - греко-католицька і православна - живуть мирно.

Церква за Списком пам'яток архітектури датується 1780 г. На споруді зафіксовані ще дві дати, які очевидно є датами ремонтів: табличка з датою 1841 яку можна побачити зовні на північному зрубі нефа, і напис «DJ 1851 jul» на верхній балці ганку. Усередині храму центральний обсяг перекритий коробовим склепінням, бабинець і вівтар - плоскою стелею. Стіни всіх зрубів та склепіння оббиті картоном. Но особливу увагу заслуговує не перемальований, за словами настоятеля, чотириярусний іконостас кінця XVIII ст. - традиційної форми. При західній стіні нефа влаштовані досить широкі хори. Виріз між бабинцем і нефом зроблений на всю ширину бабинця з двома різьбленими стовпами.Іконостас, який теж є пам'яткою архітектури, за формою нагадує ніби він зроблений сучасними закарпатськими майстрами, але різьблення вказує на роботу давніх майстрів. Імовірно роботи здійснювалися майстрами з Галичини. На верху бабинця є зображення годинника, час на годиннику показує час початку літургії в храмі. Особливу увагу заслуговують хрести на храмі. Вони незвичайної форми, збережені з давніх часів. На Верховине есть такая особенность: храмы имеют двойное посвящение, второй праздник этого храма, кроме Рождества Пресвятой Богородицы, является Святое Благовещение.З південно-східного боку церкви побудована двоярусна дзвіниця, накрита восьмигранним шатровим дахом, побудована одночасно з церквою. Вона споруджена в верховинському стилі, має масивні стіни, незважаючи на свій розмір, двох'ярусна. Старі дзвони забрали в Першу світову війну, три нових відлиті в ливарні Ференца Егрі 1924 році.


панорама церковного подвір'я


переросток - https://www.4sync.com/web/directDownload/2Sh3S5CF/5ozc24.219b7f17641df88d0ff872a3c24f85ceта інтерьєр


переросток - https://www.4sync.com/photo/sUXqmuth/Pilipets_in_middle.htmlПогляд на останокДовідка: Церква Різдва Пр. Богородиці розташована на невеликому підвищенні в центральній частині села Пилипець, на березі річки Репинки, напроти через річку знаходиться Православний храм (архітектурний пам'ятник позначений дорожнім знаком).


Джерела:
transcarpathiatour.com.ua
karpatinfo.net.uaЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Закарпаття, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, іконостас
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments