m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Турильче. Костел св. Яна Непомука/Наследие. Турильче. Костел св. Яна Непомука.В Турильче варто приїхати заради костелу св. Яна Непомука (відомому як Петропавлівський). Так, дійсно, в кожному селі навколо збереглися старі римо-католицькі храми, та костел в Турильчому – найгарніший. Щоправда, жодна фотографія не передасть вам відчуття його величі. Треба лише їхати і дивитися! Тим більш, умови дозволяють. Село хоч і не на трасі, але дорога до нього гарна: це та, що веде зі Скали-Подільської через Нивру на Гермаківку.
—————
В Турильче стоит приехать ради костела св. Яна Непомука (известном как Петропавловский). Да, действительно, в каждом селе вокруг сохранились старые римско-католические храмы, но костел в Турильче - самый красивый. Правда, ни одна фотография не передаст вам ощущение его величия. Надо только ехать и смотреть! Тем более, условия позволяют. Село хоть и не на трассе, но дорога к нему хорошая: это та, что ведет со Скалы-Подольской через Нивра на Гермаковка.

Турильче вперше згадується в письмових джерелах у 1462 році. За півтисячоліття своєї історії село ні чим особливим не виділялося серед інших сіл Борщівщини. Входило до складу маєтків Сатанівського ключа, власниками якого були Синявські, а згодом – Чарторийські і Любомирські. Наприкінці XVIII століття перейшло до Потоцьких, які незабаром продали Турильче родині Івановських, у власності яких село перебувало до трагедії 1939 року. В серединні XIX століття Івановські спорудили в селі скромний двоповерховий палац, які був зруйнований за Першої світової війни. Його рештки ще можна було побачити напередодні Другої світової.
—————
Турильче впервые упоминается в письменных источниках в 1462 году. За полтысячелетия своей истории село ничем особенным не выделялось среди других сел Борщевщины. Входило в состав поместий Сатанивского ключа, владельцами которого были Синявские, а впоследствии - Чарторыйские и Любомирские. В конце XVIII века перешло к Потоцким, которые вскоре продали Турильче семье Ивановских, в собственности которых село находилось до трагедии 1939 года. В срединные XIX века Ивановские построили в селе скромный двухэтажный дворец, которые был разрушен в Первой мировой войне. Его останки еще можно было увидеть накануне Второй мировой.

У 1935 році на парафії, куди входили також села Вербівка, Пилипче, Слобідка та Трійця, було 950 греко-католиків, 501 римо-католик та 50 євреїв. Тепер у Турильчому проживають 685 доролих осіб, з яких греко-католиків – тільки 39”.
—————
В 1935 году в приходе, куда входили также села Вербовка, Пилипче, Слободка и Троица, было 950 греко-католиков, 501 римо-католик и 50 евреев. Теперь в Турильче проживают 685 взрослих человек, из которых греко-католиков - только 39 ".

Костел в Турильчому постав у 1871 році. Для маленького села з населенням трохи більше 700 мешканців храм виглядає досить великим. І величним одночасно. Шкода лише, що від тої величі з кожним роком залишається все менше і менше. Служба в храмі не правиться з часів війни. Попасти в середину можна як через відчинений центральний портал, так і з бокового ходу через захрісття.
—————
Костел в Турильче появился в 1871 году. Для маленького села с населением чуть более 700 жителей храм выглядит достаточно большим. И величественным одновременно. Жаль только, что от того величия с каждым годом остается все меньше и меньше. Служба в храме не совершается со времен войны. Попасть внутрь можно как через открытый центральный портал, так и с бокового хода через захрисття.

Апостоли Петро і Павло в нішах на фасаді/
Апостолы Петр и Павел в нишах на фасаде:Романо-готичні вікна/
Романо-готические окнаА всередину храму все ж варто попасти. Там дивом зберігся вівтар з розп’яттям та апостолами по боках. Незважаючи на те, що католиків в селі немає, хтось приносить до вівтаря живі квіти. І то вже добре.
—————-
А внутрь храма все же стоит попасть. Там чудом сохранился алтарь с распятием и апостолами по бокам. Несмотря на то, что католиков в селе нет, кто-то приносит к алтарю живые цветы. И это уже хорошо.

Збереглися і залишки амвону, і ніші для ікон. А ось дах, напевне, незабаром завалиться/
Сохранились и остатки амвона, и ниши для икон. А вот крыша, наверное, вскоре рухнет.

За інформацією від Сергія Каліберда -… цей костьол мав им'я св. Яна Непомука, був освячений у 1872 р. Тернопільська обл., Борщівський повіт, Язловецький деканат, згідно шематизму. В костьолі був орган львівського майстра Яна Слівінського, побудований десь у 1878-1879 роках… От хорів в костелі ничого не залишилось, так що яким мав би бути орган даже не можливо уявити.
—————
По информации от Сергея Калиберда - ... этот костел был имя св. Яна Непомука, был освящен в 1872 Тернопольская обл., Борщевский уезд, Язловецкий деканат, согласно шематизма. В костеле был орган львовского мастера Яна Сливинского, построенный где-то в 1878-1879 годах ... От хоров в костеле ничего не осталось, так что каким должен би быть орган даже невозможно представить.закінчуємо і йдемо на вулицю до каплички/заканчиваем и идем на улицу к каплычкеПогляд на останок/Взгляд на последок


P.S. Виходячи з пошуку в польському сегменті даних по костьолах, освяченим на честь св. Яна Непомука, костел таки носить ім'я цього святого, не дивлячись на фігури Петра і Павла на фасаді.
----------
P.S. Исходя из поиска в польском сегменте данных по костелам, освященным в честь св. Яна Непомука, костел таки носит имя этого святого, не смотря на фигуры Петра и Павла на фасаде.

"...Neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem Jana Nepomucena, fundacji Jana Starzeńskiego, zbudowany w 1871 roku, wzniesiony z kamiennych ciosów na planie prostokąta. Po 1945 roku zamknięty, obecnie nieużytkowany i zdewastowany. Nie wiadomo, czy wewnątrz zachował się jakiś wizerunek Jana N. Na fasadzie umieszczono kilka rzeźb, ale żadna z nich najprawdopodobniej nie jest Janem..."

Джерело/источник:
zvistka.net.ua

ну как то так =))
Tags: Тернопольщина, Тернопілля, костел, напівруина, полуруина
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 7 comments