m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Новоселиця. Церква Успіння Богородиці.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

Село Новоселица (рус: Новоселица; засновано в 1600 році; на висоті - 313 м.н.р.м.), Виноградівського району відоме своїм дерев'яним храмом, церквою Успіння Пресвятої Богородиці, яка була побудована в 1669 році.Унікальність церкви в тому, що вона є найменшою дерев'яною церквою готичного стилю на території Закарпаття. Її пропорції вважаються ідеальними. У «бабинці» зберігся напис: «цей храм робів Кочаловіч у тисячі шістсот шістьдесят-дев'ять р.». Її унікальність ще й у тому, що там зберігся настінний живопис, який робить цю церкву унікальним для України пам'ятником мистецтва.

Церква зроблена з дуба без єдиного цвяха. Дубові балки кріпляться один до одного в канюк, тобто суцільна липова дошка, - бере слово Наталя Вамош, директор музею архітектури і живопису с. Новоселиця. - Коли будували храм, в селі жило всього 14 сімей. Сама церква невелика, трехчастная, з бабинцем і вівтаря. Спочатку, церква мала вікна висотою 33 см (!). Надалі, їх замінили на 50-55 сантиметрові. Дуже радує око різьблення на внутрішніх і зовнішніх стінах церкви.Церква дуже маленька з равношірокімі зрубами бабинця й наві, перекритими одним крутим дахом. Східна частина, більш вузька і низька, також прямокутна в плані, перекрита окремим дахом, що зливається з піддашья над заломом основного зрубу. Вежа над бабинцем, квадратна в плані, завершується високим шпилем з фартухом, що спирається на лодсебітье, декороване вертикальної шалівкою з порізкою. Все покрівлі та стіни башти покриті дубовим лемешем. Косяки вхідних дверей прикрашені плоскою різьбою у вигляді «мотузки», зубчиків і «сонць».

Стіни і склепіння центрального об'єму розписані в другій половині XVIІ ст. художниками галицької живописної школи і в XVIII ст. - місцевими закарпатськими художниками. Розписи виконані в техніці клейової живопису. Пам'ятка відноситься до видатних творів українського народного зодчества і живопису.Краще зберігся живопис 12 святих, намальований в 1673 році художником Іваном Шваньковім на замовлення Юри Іваща. В цілому на стінах церкви можна і зараз побачити зачаття св. Анни і Іоакима, вони стоять на високому пагорбі, з їх грудей проростають гілки, які направляються до особистості св. Марії. Над ними підноситься фігура Ісуса Христа.Є картина «Страшний суд». У верхньому ряду - Ісус - суддя. Він визначає, кому йти направо, кому наліво. Апостоли, які просять Ісуса про милосердя. Престол з розкритою книгою, ваги, на якій визначаються добрі і злі справи, Єрусалим у вигляді пятівершковой церкви. У лівій частині рай, сюди потрапляють люди, які роблять добрі справи. Тут святий Петро відкриває двері в рай, де сидять святі праотці, а зліва від них зображений портрет Юри Петрищева, який був замовником цього живопису, і вся його сім'я. У правій частині, паща змії, куди потрапляють люди нехороші. Тут сидить дівчина гордовита, скрипаль, корчмар і інші. Поруч два брата Каїн і Авель. Наступна арка - Богородиця типу знамення. Вона знає, що народить Ісуса. Тому якщо добре придивитися, то можна побачити плоть Ісуса в лоні матері.

Коли потрапляєш до храму, то виникає дивне відчуття, адже навколо живопис, якому вже понад 300 років, проте він і понині чітко передає історію зародження життя, вказує на добро і зло, несе благу звістку про воскресіння Ісуса. Звичайно, з церквою пов'язано багато легенд, що передаються з покоління в покоління. Одну з них розповіла Ірина Вамош: "Коли монголо-татари прийшли сюди, вбиваючи всіх на своєму шляху, селяни втекли з села і сховалися в сусідніх лісах. Однак один не встиг. Тоді у церкві росла велика липа, і він зник у ній у великій дуплі. Загарбники, забравши все, що могли, наостанок вирішили спалити церкву. Підклали солому або коноплі і підпалили. А той чоловік з дупла вигукнув: «О, Боже, що ви робите». Тоді вороги бігли від церкви, не озираючись , подумали, що прогнівили місцевого могутнього Бога. А селянин зліз з дерева і загасив полум'я." Було так насправді чи ні, достеменно невідомо, проте церква досі стоїть в центрі села і місцеві пишаються своїм храмом і бережуть його для нащадків.Ще трохи легенд. Подейкують, що знаменитий опришок Пинтя встромив в іконостас свою сокиру, яка стала невидимою і тепер щороку «виходить» з іконостасу і коли повністю «вийде», то повернеться і Пинтя. Ще одна легенда стверджує, що під час одного з нападів орди, селяни вирішили заховати дзвін церкви, закопавши його недалеко від села. Коли татари пішли, вони стали відкопувати дзвін, але так його і не знайшли. «Земля забрала собі дзвін», вирішили люди. Після цього в тому місці, де він був закопаний, раз в 7 років чути дзвін.Пам'ятку реставровано в 1979-1980 роках, розписи реставровані в 1979-1981 (Архітектори Г.П. Крук, І.Р. Могитич, художники Г.П.Друзюк, Л.С.Скоп, Н.А. Скрентович, Н.І. Сліпченко). На північний захід від споруди розташована каркасна дзвіниця, прямокутна в плані, двоярусна. Дубові конструкції каркасу в двох ярусах вертикально ошалеваешь дошками. Нижній ярус розширений. Шатрове завершення дзвіниці і винос даху перекриті лемешем. У шалевку верхнього ярусу прорізані овальні голосники (по одному з кожного боку дзвіниці). Власне, сама церква і дзвіниця стоять на невеликій території над селом, обнесено красивим дерев'яним парканом.Декілька фото інтер'єру від Ю. Крилівця


Джерела:
sobory.ru
ua.vlasenko.net
zakarpattyachko.com.ua
tour.uzhgorod.ua
Юрій Крилівець


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Закарпаття, Закарпатье, деревяна дзвіниця, деревяна церква, деревянная церковь, иконостас, росписи, іконостас
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 9 comments