m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Зіньків. Замок/Наследие. Зиньков. Замок.Село Зіньків знаходиться приблизно в 65 км від Кам'янця-Подільського на річці Ушиця.
Перша згадка в літописах про це поселення датується 1404 роком у зв'язку з передачею королем Ягайло села Зіньків Петру Шафранцеву. У 1431 році Зіньків знову був переданий іншому власнику. Ним став Петро Одровонж.
----------
Село Зиньков находится примерно в 65 км от Каменец-Подольского на реке Ушица.
Первое упоминание в летописях об этом поселении датируется 1404 годом в связи с передачей королем Ягайло села Зиньков Петру Шафранцеву. В 1431 г. Зиньков снова был передан другому владельцу. Им стал Петр Одровонж.

У XV та на початку XVI століття Зінков був головним містом Зінковецького округи, що тягнулася до Дністра на південному сході. Для захисту населення від татарських набігів Одровонжі в середині XV століття побудували на горі в Зінкові замок.
----------
С XV и в начале XVI века Зинков был главным городом Зинковецкой округи, что тянулась до Днестра на юго-востоке. Для защиты населения от татарских набегов Одровонжи в середине XV века построили на горе в Зинкове замок.

Після Одровонжей замок перейшов до Сенявських, які володіли ним аж до середини XVIII століття. У XV-XVI століттях цей форпост відігравав значну роль в боротьбі з татарами, так як лежав на Чорному татарському шляху. У 1524 році турки і татари спустошили Поділля, оточили замок, але захопити його так і не змогли.
----------
После Одровонжей замок перешел к Сенявським, которые владели им аж до средины XVIII века. В XV-XVI веках этот форпост играл значительную роль в борьбе с татарами, так как лежал на Черном татарском пути. В 1524 году турки и татары опустошили Подолье, окружили замок, но захватить его так и не смогли.

Під час козацьких війн місто було спустошено. Більшість жителів покинули свої будинки і переселилися в більш безпечні райони. У 1661 році в Зінькові нараховувалося лише 20 православних і одна єврейська родина. Політичний агент Франції Вердум, проїжджаючи через Зіньків в 1671 році, записав у своїх мемуарах наступне:
"Від міста нічого не залишилося, подекуди стоять залишки стін, що оточували його, і руїни двох храмів. Замок, який стоїть перед містом на пагорбі, також в основному зруйнований, але добре побудований ". Під час турецького володіння краєм у 1672-1699 роках замок був відновлений. Наступні ремонтні роботи були проведені вже поляками, які повернулися сюди на початку XVIII століття.
----------
Во время казацких войн город был опустошен. Большинство жителей покинули свои дома и переселились в более безопасные районы. В 1661 году в Зинькове насчитывалось лишь 20 православных и одна еврейская семья. Политический агент Франции Вердум, проезжая через Зиньков в 1671 г., записал в своих мемуарах следующее:
”От города ничего не осталось, кое-где стоят остатки стен, окружавших его, и руины двух храмов. Замок, который стоит перед городом на холме, также в основном разрушен, но хорошо построен”. Во время турецкого владения краем в 1672-1699 годах замок был восстановлен. Следующие ремонтные работы были проведены уже поляками, которые возвратились сюда в начале XVIII столетия.

У XVIII столітті Зіньків належав Сенявським і Чарторийським. На той момент замок все ще існував в більш-менш пристойному вигляді, оточений ровом, через який до двох в'їзних брам вели підйомні мости, а на склепіннях красувалися герби власників замку. Дочка Адама Чарторийського Марія-Анна в 1774 році вийшла заміж за князя Людвіга Віртембергской і отримала в придане Зіньків з околицями. Ці власники в кінці XVIII - початку XIX століття намагалися поліпшити становище містечка.
----------
В XVIII веке Зиньков принадлежал Сенявским и Чарторыйским. На тот момент замок все еще существовал в более-менее пристойном виде, окруженный рвом, через который к двум въездным воротам вели подъемные мосты, а на сводах красовались гербы владельцев замка. Дочка Адама Чарторыйского Мария-Анна в 1774 г. вышла замуж за князя Людвига Виртембергского и получила в приданное Зиньков с околицами. Эти владельцы в конце XVIII – начале XIX столетия пытались улучшить положение городка.

Замок був трехкутний в плані, одним боком виходив на Ушицю, іншими нависав над глибоким яром. Стіни фортеці були по 85 м в довжину кожна, по кутах стояли могутні 3-4-ві поверхові башти. Загальна площа фортеці була близько 0,5 га.
----------
Замок был трехугольным в плане, одним боком выходил на Ушицу, другими нависал над глубоким оврагом. Стены крепости были по 85 м в длину каждая, по углам стояли могучие 3-4-х этажные башни. Общая площадь крепости была около 0,5 га.Внизу під захистом похмурих стін ще в 1450 році виростає костел, побудований Петром Одровонжем. Його неодноразово руйнували і знищували. Після турецької навали костел в 1708 році відновив Адам Сенявський.
-----------
Внизу под защитой хмурых стен еще в 1450 году выростает костел, построенный Петром Одровонжем. Его неоднократно разрушали и уничтожали. После турецкого нашествия костел в 1708 году восстановил Адам Сенявский.Малюнок Н. Орди/рисунок Н. Орды


замок на початку ХХст. (Фотограф М.Грейм)


У 1872 році замок був переданий "Сільському суспільству" і деякий час стояв непорушеним. У 80-х роках XIX століття на території фортеці розміщувалася канцелярія пристава. Потім у когось виникло припущення, що стіни замку загрожують костелу. Цього було достатньо, щоб місцеве начальство раcпоряділось знищити замкові стіни. Почали продавати дерево і каміння на будівлі, а що залишилося нерозпроданим - купив якийсь селянин з правом забрати із замку все, що йому тільки знадобиться.
----------
В 1872 г. замок был передан “Сельскому обществу” и некоторое время стоял нерушимым. В 80-х годах XIX века на территории крепости размещалась канцелярия пристава. Потом у кого-то возникло предположение, что стены замка угрожают костелу. Этого было достаточно, чтобы местное начальство раcпорядилось уничтожить замковые стены. Начали продавать дерево и камни на постройки, а что осталось нераспроданным - купил какой-то селянин с правом забрать из замка все, что ему только понадобится.На сьогоднішній день лише залишки однієї з веж ще підносяться над костелом, й часково збереглися підземні каземати замку, в які, при бажанні, можна залізти. Замок "дихає" ними, і це видно, якщо придивитися до знімків з висоти - бачите на схилах жовті плями, це підземелля замку, після зими і дощів, нагадують про себе виходом води з засипаних бійниць на стінах твердині ...
-----------
На сегодняшний день лишь остатки одной из башен еще возвышаются над костелом, да частично сохранились подземные казематы замка, в которые, при желании, можно залезть. Замок "дышит" ими, и это видно, если присмотреться к снимкам с высоты - видите на склонах желтые пятна, это подземелья замка, после зимы и дождей, напоминают о себе выходом воды из засыпанных бойниц на стенах твердыни...

панорами з двох джерел для зручності перегляду/панорамы из двух источников для удобства просмотра
Zin`kow. Castle.

Прогуляємося ніжками по замку/Прогуляемся ножками по замку...

панорама від місця східної вежі/панорама от места восточной башни


вид на південно-західну вежу/вид на юго-западную башню


тут була південна стіна/тут была южная стена


Вся територія біля західної стіни в провалах та дірках, десь тут, кажуть, можна потрапити в підземелля фортеці. Хоча мене бере сумнів, всюди побутове сміття і його дуже-дуже багато, щоб минаючи його потрапити кудись далі .../Вся территория у западной стены в провалах и дырах, где-то тут, говорят, можно попасть в подземелья крепости. Хотя меня берет сомнение, везде бытовой мусор и его очень-очень много, чтобы минуя его попасть куда-то дальше...
найбільший провал над південно-західною баштою з різних сторін/самый большой провал над юго-западной башней с разных сторон
якщо дивитися на замок від північної вежі, нічого вже не нагадує про те що тут було, хіба що ріденький парканчик, складений з каменів, які явно були колись стінами фортеці.../если смотреть на замок от северной башни, ничего уже не напоминает о том что тут было, разве что жиденький заборчик, сложенный из камней, явно бывших когда то стенами крепости...


прощальний погляд знизу, від костелу/прощальный взгляд снизу, от костела
Джерела/источники:
geocaching
myvimu.com
forum.zamki.pl
castles.com.ua
zinkivtown.at.ua
ну как то так =))
Tags: Хмельниччина, Хмільниччина, башня, вежа, замок, крепость, руина, руїна, фортеця
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 5 comments