m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Підзамочок. Руїна замку. Частина 1.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Замок в селі Підзамочок.
Тип споруди: замок.Також відомий як/Так же известен как:
- Замок в селе Подзамочек (рус.)
- Замок в Підзамочку (укр.)
- Підзамоцькій замок (укр.)Перший етап будівництва: 1600 рік
Останній етап будівництва: 1-а половина18 століття (?)Місце для будівництва укріплень було вибрано на пологому схилі пагорба, який круто спускається до русла річки Стріпи.


Про історію замку збереглося дуже мало відомостей. Збережені описи замку відносяться до пізнього періоду його історії, коли форпост вже знаходився в руїнах. Існує думка, що зміцнення Підзамочку захищало підступи до замку в Бучачі, розташованому неподалік.1600 рік. За свідченням написи на плиті, що вмонтована в замкову стіну над аркою воріт, твердиню побудував в цьому році Ян Збожний з роду Бучацьких.Замок був побудований з ламаного червоного і охристого пісковика. Форпост в Підзамочку - пізній тип баштового замку (його укріплення несуть риси, як веж, так і бастіонів) з характерним для Поділля ренесансним декором. Замок регулярний, наближається в плані до прямокутного трикутника (іноді його форму в плані описують як п'ятикутну) з довжиною сторін близько 80-90 метрів. Всі три кути «замкового трикутника» були посилені кам'яними вежами / бастіонами. Найкраще було укріплено північний і південний край замкового трикутника - тут знаходилися найзначніші оборонні вузли форпосту. Вістря трикутника укріплень було направлено в підлогову, найбільш вразливу сторону, підстава трикутника була направлена до річки. Цю сторону замку додатково захищав окремий кам'яний бастіон (??). Дивимося на заголовне фото та в пост-скриптум до другої частини ...Укріплення північного кута. Тут знаходилися дві вежі, з'єднані прямокутним житловим приміщенням. Вежа №1 була п'ятикутною в плані, невелика, мала два яруси. Вежа №2 більша, наближається в плані до квадрату, має риси бастіону. Вежі єднало прямокутне в плані 2-поверхове приміщення. У стіні цієї будівлі, що примикає до вежі №1, перебувала ніша каміна і димар. Вежі та будівлю між ними, з'єднавши свої обсяги, створювали єдине монолітне спорудження. Зовнішні стіни, як веж, так і житлового приміщення, були прорізані бійницями з лучковими перемичками (пізніше на місці цих бійниць з'являться прямокутні вікна).

Південна вежа
Укріплення південного кута. Цей оборонний вузол складався з 2-х веж, між якими знаходилася стіна з аркою воріт. Вежа №1 невелика, чотиристороння. Вежа № 2 більша за розмірами, п'ятикутна, в плані має бастіонні накреслення. Ця вежа сильно висунута за лінію оборонних стін з метою розширення зони флангового обстрілу. Вежі 2-ярусні, мають бійниці з лучковими перемичками. Колись обидві вежі з'єднувалиа між собою бойова галерея, що проходила над воротами. Між вежами розмістився невеличкий відрізок замкової стіни. У 1-му ярусі цієї стіни була влаштована арка воріт, перекрита напівциркульним склепінням, оздоблене з зовнішньої сторони в стилі ренесансу білокам’яним рустом. На 2-му ярусі стіни знаходилася бойова галерея з 2-ма бійницями, які дозволяли прострілювати простір перед воротами. Над аркою воріт, посередині 2-го ярусу (трохи нижче рівня бійниць), знаходився рельєфний герб власників замку. Герб складають два різьблені леви, над фігурною композицією яких вмонтовано прямокутну плиту з написом на латині і датою «1660» (по цьому напису датують побудову замку).Східний кут замку укріплений 4-кутовим бастіоном з відкритим бойовим майданчиком.Колишнє жиле приміщення у північної вежи


Західний кут замку був захищений ще одним кам'яним бастіоном (?). Він знаходився в місці, де схил пагорба, круто обривається до річки. Можна припустити, що колись цей бастіон був з'єднаний з основним замком валами або стінами. Таким чином, зображення замка в плані набували трикутника, а неправильного багатокутника.

Вежі / бастіони замку з'єднувалися між собою лініями кам'яних стін. Їх висота була відносно невелика - 4-6 метрів, ширина - близько метра. Стіни прорізав рівень бійниць з лучковими перемичками. У стіні між східною і західною вежею бійниці були розміщені на висоті близько 3 метрів, а з внутрішньої сторони цієї стіни було споруджено земляний насип. Цей насип з одного боку збільшував потужність замкових стін, а з іншого - дозволяв захисникам форпосту підніматися на один рівень з високо розташованими бійницями.

Далі тут - http://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/317391.html

в першій частині використані фоторгафії 2016 року...

Джерела:
- Пам'ятники містобудування і архітектури Української РСР (том 4, стор. 58)
- Вісник Інституту «Укрзахідпроектреставрація». №11
- Карта-путівник «Бучач», видана ТОВ «Наш світ»
- Замок в селе Подзамочек: История


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Карта Монобанку (5375 4141 0522 0577) одержувач Наталья Рітус.

Гаманец на PayPal на адресі madmax@studioavtv.com.ua.

Реквізіти для сплат від юридичних осіб:
р/р 26000500773506
ЄДРПОУ 2023813347
МФО 322669.


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки . Спадщина".


Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Тернопольщина, Тернопілля, замок, крепость, руина, руїна, фортеця
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments