m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Теребовля. Замок. Частина 2.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

початок тут - http://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/315308.html

Стіни:
Товщина стін і їх висота відрізняються в залежності від ділянки оборонного периметра. Так найпотужніші стіни (товщиною до 5 метрів) перебували з західної та північної (найбільш вразливих) сторін укріплення. Східна стіна мала значно меншу товщину - приблизно 2 - 2.5 метра. Північна частина замку була укріплена характерним для багатьох подільських замків вузлом оборони - тут в одній точці сходилися 2 замкові куртини, що утворюють залом (кут в 100 °). В результаті такого прийому в підлогову сторону був звернений клин з 2-х стін, простір перед яким фланкірували 2 бастеї (західна і східна). Такий фортифікаційний прийом утруднював ворогові прямий обстріл фасадів стін, рассоложенних по відношенню до нього під кутом. Стіни замку з зовнішньої сторони були в основному 3-ярусними, але оскільки рівень замкового двору був піднятий до рівня 2-го ярусу, то з боку внутрішнього двору стіни виглядали 2-ярусними. Стіни прорізали бійниці з лучковими перемичками. У західної стіни були зведені каземати. З внутрішньої сторони до замкових стін примикали криті гонтом дерев'яні бойові галереї. Ймовірно, завершення стіни були виконані у вигляді кам'яних зубців.

Ворота і Барбакан:
Якщо в замку 16 століття ворота були розташовані в північній (напольній стіні), то в Новому замку їх влаштували в східній стіні. Нові ворота були надійно захищені - вони були розташовані на висоті 2-го ярусу стіни (на рівні замкового двору) і були забезпечені підйомним мостом. До воріт, ймовірно, вів дерев'яний пандус, який в разі небезпеки можна було легко розібрати або знищити. В'їзд в замок був виконаний у вигляді арочного отвору, влаштованого в стіні поруч зі східною бастеею. Арка була обрамлена в стилі ренесансу тесаними блоками, укладеними рустом. Між аркою головних воріт і східною бастеею в стіні була влаштована невелика арка другорядного входу (для піших). Ближні підступи до воріт були захищеними барбаканом, який примикав до замку зі сходу. Ворота також добре прикривала східна бастея. Таким чином, щоб потрапити до воріт ворогові потрібно було пройти вздовж північної ділянки замкових стін, обігнути східну бастею, подолати барбакан і тільки тоді він міг спробувати захопити ворота.

Східна бастея
Найменша бастея замку. 4-вугільна в плані, за своїми начертанням наближається за формою до трапеції. Бастея 3-ярусна. Товщина її зовнішніх стін досягала 4 метрів, ділянки стін, звернені в бік замкового двору, мали товщину близько 1 метра. Стіни бастеї були прорізані бійницями, частина яких мала складну структуру (бійниці з 2-3 схрещеними каналами-ходами). Оскільки стіни мали солідну товщину, бійниці були влаштовані в спеціальних нішах. Перекриття бастеї - дерев'яні, яруси сполучалися між собою за допомогою дерев'яних сходів. У центрі бастеї знаходився кам'яний (квадратний в плані) стовп, який підтримував перекриття. Бастея фланкувала одну зі стін північного клину укріплень, а так само прикривала східну стіну і влаштовані в її товщі ворота.

Західна бастея
За розмірами ця бастея крупніше східної. Західна бастея 6-вугільна в плані, 3-ярусна. Товщина її зовнішніх стін досягала 5 метрів, ділянки стін, звернені в бік замкового двору, мали товщину близько 1 метра. Пристрій бійниць і перекриттів в загальних рисах ідентичний пристрою цих елементів в східній бастеї. Західна бастея фланкувала одну зі стін північного клину укріплень, а так само прикривала західну стіну замку.
Південна бастея
Найпотужніша і масивна бастея замку. Вона була зведена на краю мису, в південній частині замкового двору, і значно виступала за лінію замкових стін. Ця бастея мала округлу форму, мала начертання еліпса. Товщина її стін досягала 4,5 метрів. Всередині обсяг бастеї був розділений на 2 оборонних яруси. На рівні цих ярусів в стінах (з внутрішньої сторони) були влаштовані ниші з бійницями. З внутрішньої сторони обидва яруси бастеї обминали по периметру дерев'яні бойові галереї, що спиралися на дерев'яні балки, вмуровані в товщу стіни.
Спірним залишається питання про те, як виглядали завершення бастеїв, їх верхні яруси. На гравюрі, яка б показала замок періоду 1675 року, твердиня зображена з зубчастим парапетом, який був влаштований у верхній частині як стін, так і веж. Таким чином, у верхній частині бастеїв створювався додатковий відкритий (позбавлений покрівлі) ярус оборони. Однак, ймовірно, пізніше завершення веж змінилося - їх увінчали гонтові покрівлі.

Внутрішній двір і його споруди
Головною спорудою внутрішнього двору був кам'яний 2-поверховий палац (з великими підвальними приміщеннями), зведений у східної стіни, між східною і південною бастеями. Палац був прямокутним у плані, накритий двосхилим гонтовим дахом. Були на території замку та інші житлові і господарські будівлі, зведені з дерева. На гравюрі кінця 17 століття, що зображає облогу Теребовлі 1675 року в середині замкового двору зображена кругла в плані вежа з зубчастим парапетом. Про це спорудження немає ніякої інформації.
Зовнішні укріплення
З напольного боку підходи до замку утруднювали вали та рови. Можливо, в систему фортифікацій цього періоду були включені земляні укріплення давньоруського часу.
1648 рік. З початком козацького повстання під керівництвом Богдана Хмельницького Теребовля поступово перетворилася в один з центрів повстанського руху. Шляхта поступово покинула місто і до жовтня 1648 в районі Теребовлі вже діяла значна повстанська армія, чисельність якої сягала 2 000 осіб. Повстанці зайняли місто і замок (ймовірно, без бою). У місті був обраний новий староста. Теребовлянський осередок повстання ріс і міцнів. Місця володіння польської шляхти були розграбовані і зруйновані.

Березень 1649 року. Головні сили теребовлянських повстанців були розбиті польськими військами. Місто знову перейшов під владу Речі Посполитої, замок поповнився новим гарнізоном.
1650 рік. Невдала спроба повстанців захопити замок.
1651 рік. Козаки (разом з союзниками-татарами?) 9 тижнів безуспішно осаджували замок.
1652 рік. Козаки знову безуспішно намагалися захопити замок.
1656 (або +1657) рік. У період козацько-польської війни активізувався рух опришків. Повстанці відчували себе настільки впевнено, що навіть спробували захопити Теребовлянський замок. Їх спроби не увінчалися успіхом.

1664 рік. Збереглася люстрація, яка описувала замок цього періоду. Крім побіжного опису споруд форпосту, люстрація зазначає, що в підвалі східної «вежі біля воріт» було влаштовано сховище, де знаходилася важлива документація - міські і земські книги і всілякі акти. Так само люстрація описувала невеликий арсенал замку. Гарнізон форпосту становили 20 гайдуків і 1 гармаш.

1672 рік. Османська імперія почала війну (1672 - 1676) з Річчю Посполитою і вторглася на підконтрольні полякам землі. Величезна турецько-татарська армія, очолювана особисто султаном Мехмедом IV (1642 - 1692) на своєму шляху осаджує, штурмує і руйнує безліч замків і фортець. Місто було взято відразу, замок здався після нетривалої облоги.
1675 рік. Бучацький мирний договір (18 жовтня 1672 року) підсумував перший етап Польсько-турецької війни, що не був затверджений польським сеймом. Фактично польська сторона відмовлялася надалі дотримуватися умов цього договору і тому війна відновилася. У 1675 році турецький паша Ібрагім Шишман почав наступ на Львів. Під його командуванням було 20 - 30 000 турків і близько 30 000 татар. Ці сили почали спустошувати Поділля. 27 липня взятий замок в Збаражі, в період з 9 по 11 вересня були сильно зруйновані Підгайці.

19 вересня турецько-татарська армія, яка налічує до того моменту близько 10 000 чоловік, підійшла до Теребовлі. Місто було відразу ж захоплено, зруйновано і розграбовано, проте гарнізон замку відмовився здаватися. 20 вересня почалася знаменита облога Теребовлянського замку. Гарнізон твердині складався всього з 80 професійних солдатів і ще 200 чоловік міщан і селян, які сховалися в замку. Командував обороною замку Ян Самуїл Хшановський, досвідчений солдат, який служив в полку Станіслава Конєцпольського і брав участь в битві з турками під Хотином (11 листопада 1673).
Раніше на милість Шишмана здався Петро Маковецький, який віддав туркам свою резиденцію - ЗАВАЛІВСЬКИЙ замок. Шишман примусив полоненого Маковецького написати лист Яну Хшановским з пропозицією про здачу Теребовлі, на що Ян відповів рішучою відмовою, а самого Маковецького в листі звинуватив у зраді.

Турки приступили до планомірної облоги і почали підводити до північних стін замку апроші, щоб (підібравшись до них впритул) підірвати зміцнення за допомогою порохових мін. Незважаючи на значну чисельну перевагу, туркам не вдавалося захопити замкові укріплення, проте поступово бойовий дух захисників почав падати. На початку жовтня турки підібралися до підступів замкових стін і робили неодноразові спроби підірвати їх, одночасно замок постійно перебував під обстрілом ворожої артилерії.
Коли захисники замку на таємній нараді прийняли рішення скласти зброю і здатися на милість переможця, про їхні плани дізналася Анна-Дорота (Софія) Хшановска, дружина Яна Самуїла. Вона повідомила про це чоловікові, і той відразу ж приструнив гарнізон, поклявшись, що швидше підірве замок, ніж віддасть його в руки ворога. Облога тривала. За легендою дружина Яна Самуїла завжди з собою носила два кинджала, які обіцяла пустити в хід (один для свого серця, а другий - для серця чоловіка) якщо фортеця буде здана. До цього часу війська короля Речі Посполитої Яна III Собеського (1629 - 1696) вже підходили до Теребовлі, очищаючи від турків і татар захоплені землі. 11 жовтня Ібрагім Шишман, дізнавшись про підхід військ Собеського, зняв облогу і поспішив відійти за Дністер.
Подвиг дружини командувача гарнізоном, справжньою патріотки, настільки сильно вразив жителів Теребовлі, що було прийнято рішення поставити цій жінці пам'ятник у північній замковій стіни. Коли цього пам'ятника не стало (остання згадка про нього датується тисячі вісімсот двадцять дев'ять роком), на його місці зводиться новий (статуя Софії, що стискає в одній руці кинджали, а інший вказує на місто), який в свою чергу зруйнували в 1944 році. У 1982 році був відновлений горбок, на якому стояв пам'ятник, а на місці статуї встановлена ​​кам'яна чаша.
1676 рік. Замок відновлюють після грунтовних руйнувань, які укріплень принесла турецька облога 1675 року.

1680-і роки. Є згадки про те, що замок в цей період безуспішно атакували татари.
9 травня 1687 року. В ході раптового татарського нападу місто і замок були захоплені і спалені. Після цього нападу замок більше не зможе вийти зі стану занепаду.
Початок 18 століття. Поступово татарсько-турецька загроза була зведена до мінімуму і тому укріплення Теребовлі остаточно втратили своє колишнє значення. Оборонні споруди поступово занепадали.
1734 рік. Арсенал Теребовлянського замку був перевезений в Кам'янець-Подільську фортецю. В цей же період замкові приміщення починають використовувати для розміщення всіляких міських і земських установ.

Кінець 18 століття. Замок знаходився в занедбаному стані, проте на той момент основний комплекс замкових споруд був відносно цілий і навіть покрівлі веж були зруйновані лише частково.
1772 рік. В результаті Першого поділу Речі Посполитої Теребовля відійшла Австрії. При австрійцях внутрішні споруди замкового двору були розібрані, а на їх місці були зведені казарми.
1880 рік. Австрійські казарми знесені. Замкові споруди була дозволено розбирати на будівельний матеріал.
Кінець 1920-х - початок 1930-х років. У замку проводяться консерваційні роботи. В ході цих робіт була розчищена і приведена в порядок південна бастея замку, в якій була відкрита корчма. Вхід в корчму був влаштований в нижньому ярусі вежі, поблизу східної замкової стіни. В цей же період було розчищено колодязь, воду з якого діставали за допомогою насоса. На згадку про ці роботи в східну замкову стіну було вмуровано плити з іменами людей, які брали участь в консервації стародавніх укріплень.

1930 - 1937 роки. Замок і прилеглі до нього території використовувалася для народних гулянь, які проходили навесні і влітку. Тут проходили театральні постановки, грав оркестр, проходили виступи пісенних і танцювальних колективів. Але з 1937 року магістрат, стурбований долею замку (офіційна версія), перестав давати дозвіл на проведення народних гулянь на замковій горі.
1950-ті - 1990-ті роки. Замок знаходиться в занедбаному стані, поступово руйнується.
1984 рік. На замковій горі проводилися розкопки під керівництвом Бориса Тимощука.
1987 - 1988 роки. На замковій горі проводилися розкопки під керівництвом Марини Ягодинської.
Кінець 1980-х років. На північ від замку будується парк культури і відпочинку. В ході цього будівництва було знищено частину оборонних валів давньоруського періоду.

1990 рік. Група архітекторів інституту «Укрзахідпроектреставрація» почала натурне обстеження та фіксацію замкового комплексу.
1996 - 1997 рік. Проводяться архітектурно-археологічні дослідження замкової гори, в ході яких було встановлено, що зміцнення замкової гори пройшли через 6 основних будівельних етапів. У 1997 році на основі отриманих в ході досліджень матеріалів було складено ескізний проект консервації та часткової реставрації замку.
Цей проект передбачав:
- Консервацію казематів західної стіни
- Консервацію і часткову реставрацію замкових бастеїв ( «нарощування» стін веж, постачання веж консерваційними покрівлями, відтворення дерев'яних галерей, відтворення перекриттів ярусів веж)
- Відтворення початкового зовнішнього вигляду куртин, а так само оборонних галерей стін5 листопада 2008 року. За розпорядженням Кабінету Міністрів України Теребовлянський замок увійшов до складу Національного заповідника «Замки Тернопілля» (ДІАЗ «Замки Тернопілля»).
7 липня 2012 року. В рамках святкування 915-річчя від дня першої писемної згадки Теребовлі був відкритий пам'ятник Софії Хшановскої. Нова скульптура авторства заслуженого художника України Романа Вільгушинського, а також пам'ятна таблиця, були встановлені на місці знищених в 1-ій половині 20 століття деталей меморіалу.плоскосна панорама/плоскостная панорама


Наші дні. Від княжих часів на замковій горі збереглися вали, фрагменти яких можна побачити на північ від замкових руїн.
Всі споруди кам'яного замку Казимира (якщо вони не були знесені або розібрані) були включені в обсяг замку старости Балабана, зведеного в 1-ій половині 17 століття.
Руїни замку Балабана збереглися до наших днів. У загальних рисах замковий комплекс відносно непогано зберігся - вцілів замкнутий оборонний периметр твердині, утворений стінами і 3-ма бастеями. Бастеї зберегли основну частину своїх обсягів, але втратили перекриття та покрівлі. Стіни збереглися в основному на висоту двох ярусів, їх верхній оборонний ярус в основному сильно зруйнований. Усередині бастеїв збереглися гнізда для балок і ніші, що обрамляють бійниці. У загальних рисах вціліла арка воріт і розташована поруч з нею арка другорядного входу в замок. Внутрішній двір замку не забудована, але від житлових і господарських будівель не залишилося і сліду, або збереглися лише залишки фундаментів. Уцілів старий замковий колодязь.

фотографії 2014 року.

Источники:
- Вісник Інституту «Укрзахідпроектреставрація». №6
- Вісник Інституту «Укрзахідпроектреставрація». №11
- «Замки і фортеці Західної України», Орест Мацюк, 2005
- Статья «Археологічні дослідження у Теребовлі», Роман Миська, Ярослав Погоральский, 2006
- «Матеріали науково-практичної конференції «Замки Тернопілля – невід’ємна складова історійко-культурної спадщини України», Збараж, 2006
- Стаття «Завалівський замок», Володимир Парацій (стр. 88)
- «Кыпчакское письменное наследие. Том I. Каталог и тексты памятников армянским письмом», Александр Гаркавец, Алматы, 2002 (10767)

текстове джерело - http://zamki-kreposti.com.ua/ternopolskaya-oblast/zamok-terebovlja

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Карта Монобанку (5375 4141 0020 4055) одержувач Максим Рітус.

Гаманец на PayPal на адресі madmax@studioavtv.com.ua.

Реквізіти для сплат від юридичних осіб:
р/р 26000500773506
ЄДРПОУ 2023813347
МФО 322669.


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки . Спадщина".


Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Тернопольщина, Тернопілля, замок, крепость, руина, руїна, фортеця
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments