m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Скорики. Церква Іоанна Богослова (XVII ст.)/Наследие. Скорики. Церковь Иоанна Богослова.

Скорики - не надто велике село у Підволочиському районі на Тернопільщині, яке розташовується за десять кілометрів на північ від райцентру. Перша згадка про поселення датується 1560 роком, проте більш легендарні події сталися майже за два століття після цього, а їх відгомін відбувся вже в наші часи на межі тисячоліть. Звісно ж, ці події стосуються найбільшої окраси села - церкви святого Іоанна Богослова. Храм справді виглядає дуже красиво, та ще й, на щастя, його оминула доля більшості дерев"яних церков Тернопільщини (та й не тільки) - його не закуто у бляху. Дана церква може служити яскравим прикладом того, що під гонтом дерев"яний храм виглядає набагато гармонійніше.
----------
Скорики - небольшое село в Подволочиском районе на Тернопольщине, которое располагается в десяти километрах к северу от райцентра. Первое упоминание о поселении датируется 1560 годом, однако более легендарные события произошли почти через два века после этого, а их отголоски состоялись уже в наше время на рубеже тысячелетий. Конечно же, эти события касаются самого большого украшения села - церкви святого Иоанна Богослова. Храм действительно выглядит очень красиво, да еще и, к счастью, его обошла судьба большинства деревянных церквей Тернопольщины (и не только) - его не заковали в жесть. Данная церковь может служить ярким примером того, что под гонтом деревьевянный храм выглядит намного гармоничнее.Щодо року побудови церкви точних відомостей нема. Різні джерела датують храм по-своєму, серед дат зустрічаються ХVII століття, 1695, 1700 і 1744 роки. Проте завдяки легенді, яка досі живе в Скориках хочеться вірити в перший варіант датування.
----------
По году постройки церкви точных сведений нет. Различные источники датируют храм по-своему, среди дат встречаются ХVII век, 1695, 1700 и 1744 годы. Однако благодаря легенде, которая до сих пор живет в Скориках хочется верить в первый вариант датировки.Так от, легенда говорить, що у 1649 році перед походом на Збараж у цій церкві молились, сповідались і приймали причастя козаки Богдана Хмельницького, при чому сам гетьман брав у цьому безпосередню участь. Окрім того кажуть, що Хмельницький залишив велику пожертву в храмі.
----------
Так вот, легенда гласит, что в 1649 году перед походом на Збараж в этой церкви молились, исповедовались и принимали причастие казаки Богдана Хмельницкого, причем сам гетман принимал в этом непосредственное участие. Кроме того говорят, что Хмельницкий оставил большое пожертвование в храме.Завдяки цій легенді у 1999 році вдалось відреставрувати шикарний чотириярусний іконостас, який ніби-то ще у ХVII столітті волами привезли у Скорики козаки.
----------
Благодаря этой легенде в 1999 году удалось отреставрировать шикарный четырехъярусный иконостас, который будто бы еще в ХVII веке волами привезли в Скорики казаки.

А сталось все так. В той час у робочій поїздці на Тернопільщині перебував тодішній президент Леонід Кучма. Заїхав він і у Скорики, а також відвідав церкву. Місцевий священик вдало скористався моментом і розповів Кучмі про щедру пожертву Хмельницького і інших гетьманів, тим самим натякнувши йому, що і той міг би таке зробити. В результаті високопосадовцю діватись було нікуди, і кошти на реставрацію іконостасу було виділено.
----------
А было все так. В то время в рабочей поездке по Тернопольщине находился тогдашний президент Леонид Кучма. Заехал он и в Скорики, а также посетил церковь. Местный священник удачно воспользовался моментом и рассказал Кучме про щедрое пожертвование Хмельницкого и других гетманов, тем самым намекнув ему, что и он мог бы такое сделать. В результате высокопоставленному деваться было некуда, и средства на реставрацию иконостаса были выделены.Саму ж церкву востаннє реставрували у 1989-1991 роках, проте сьогодні храм знову вимагає ремонту, оскільки місцями гонт прогнив і всередину церкви потрапляє вода.
----------
Саму же церковь в последний раз реставрировали в 1989-1991 годах, однако сегодня храм снова требует ремонта, поскольку местами гонт прогнил и внутрь церкви попадает вода.Поруч з храмом стоїть дзвіниця, яка окрім своїх безпосередніх обов"язків, виконує ще й функції брами до церковного подвір"я. Дзвіницю було відновлено одночасно з реставрацією храму.
----------
Рядом с храмом стоит колокольня, кроме своих непосредственных обязанности, выполняет еще и функции ворот на церковный двор. Колокольня была восстановлена одновременно с реставрацией храма.

А ось і красень іконостас/ а вот и красавец иконостас:

Роману Бречко пощастило потрапити всередину церкви, оскільки тоді в ризниці ремонтували шафу, а в самій церкві перебували місцеві жінки, які перебирали вмістиме тієї шафи.
----------
Роману Бречко посчастливилось попасть внутрь церкви, поскольку тогда в ризнице ремонтировали шкаф, а в самой церкви находились местные женщины, перебирая содержимое того шкафа.

фото 1916 року з журналу Нива/фото 1916 года из журнала Нивафото 1925 року/фото 1925 года

Текстове джерело та фото інтер'єру/текстовый источник и фото интерьеров - Романа Бречко

а також - http://sobory.ru/article/?object=35445
ну как то так =))
Tags: Тернопольщина, Тернопілля, деревяна дзвіниця, деревяна церква, деревянная церковь
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 5 comments