m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Лиманське/Зельц. Церква Успіння Пресвятої Дівы Мариї.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

Зельц (Selz, зараз смт. Лиманське) - німецька колонія Одеського повіту Херсонської губернії, при Кучурганському лимані. Жителів близько 600; римсько-католицька церква, німецька школа, волостна каса, базари через 2 тижні, лавки. Центр кустарного виробництва кошиків для потреб чорноморських портів; значне виготовлення фургонів. (Енциклопедичний словник Ф.А. Брокгауза і І.А. Ефрона)Зведена в 1764 році гвардійцями на російський престол, юна Катерина Анхальт-Цербстська (Великою вона стане пізніше ...) не могла забути свого доглянутого німецького побуту. Дуже хотіла, щоб в Росії, яку вона полюбила любов'ю зовсім не показною, почалися, як зараз кажуть, культурні зрушення. Щоб селяни навчилися працювати, як у неї на батьківщині, а країна стала багатою в міру своїх прострів. Ледве після перевороту все заспокоїлося, послала в Європу маніфест:
"Всім дозволяємо в Імперію Нашу в'їжджати і селитися де хто забажає, у всіх Наших Губерніях".
І ще один в наступному році. І рік потому ще один.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/IMG_9267_middle.png

Вона розуміла, що жити в Російській глибинці (а саме там слід було почати перетворення) тяжко буде для неросійської людини. Але момент був дуже влучним. У Пруссії та Австрії тільки-тільки замовкли гармати Семирічної війни - всюди бездомні, розорені, погорільці ... Чи поїдуть, без сумніву, поїдуть!


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/IMG_9268_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/IMG_9269_mmiddle.png

І точно: поїхали.
Тим паче, що веліла цариця видавати тим, кого запише в свій список "визиватель" - уповноважений агент, відразу по вісім шилінгів. Кожен день по вісім! Гроші колосальні: бібліотекар Кенігсбергзького замку Іммануїл Кант отримував в ті роки 24 шилінги в день ...
Обіцяла (і що ще важливіше, слово дотримала) тих, хто подасться в необжиті місця, на тридцять років звільнити від усіх податків. Безкоштовно кожній родині дала по 30 десятин * землі: 15 - для зорювання, 5 - лісу, 5 - вигонів, 5 - під будівлі і тік. І ще по коню, а у кого велика сім'я - так навіть по два. Корову, борошно, зерно на насіння, плуг, віз, мотузку, лопату та інше. І по 500 рублів "підйомних" грошей. І безмитно дозволила торгувати та ярмарки влаштовувати.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/IMG_9271_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/IMG_9272_middle.png

Тільки приїжджайте, тільки росіян навчіть працювати старанно і правильно!
Перші каравани переселенців йшли туди, де морем пахло: в порти Любек і Данциг (нинішній Гданськ). На кораблях пливли в Петербург. І мимо розкішних палаців пішим шляхом в стару столицю Москву. Порошать вози, крокують втомлені німці: еко шляху щось ... У Москві Німецька слобода. Невже кінець? Немає ще, знову завантажуватися - знову плисти.
На південні землі Російської імперії німецькі колоністи почали прибувати на початку 19-го століття. Поселення свої називали дорогими серцю іменами: Штутгарт, Карлсруе, Маннгайм, Зельц, Штрасбург, Тіге, Тігенхаген, Альтонау, Лихтенау, Базель, Дармштадт ... Поблизу Одеси, в Бессарабії і на Південному Кавказі заснували 181 колонію. Її справу продовжив онук цар Олександр I


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/IMG_9274_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/IMG_9273_middle.png

Російсько-турецька війна в якій воювала Катерина II спільно з німецьким королем Іосіфом II закінчилася 21 липня 1774 року Кючук - Кайнаджірскім мирним договором, за яким до Росії відійшло все Північне Причорномор'я до Дністра. Щоб почати розробку завойованої глибинки, цариця заснувала портове місто Одесу в 1794 році і для того, щоб постачати місто сільськогосподарською продукцією, цар Олександр I (онук Катерини II) визнав за необхідне видати указ від 24 Червня 1803, єдиною метою якого було привернути німецьких фермерів від Рейну до Чорного моря.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/DUB/IMG_9275_9279_middle.pngПерші двадцять дев'ять сімей прибули з Швабії 3 серпня 1803 і заснували материнську колонію Лібенталь під Одесою. Бажаючи "впустити тільки компетентних фермерів," цар видав подальший указ 2 лютого 1804 которий передбачав, що кожна сім'я повинна була принести 300 гульденів і отримати від корони 60 десятин землі (65 га [ca. 175 акрів]). У цьому указі цар підтвердив, що він буде надавати звільнення поселенцям від військової служби, а також свободу сповідувати свою релігію, а також використовувати рідну мову, школи і церкви, плюс звільнення від оподаткування в тридцять років. "Колонії іноземних поселенців" були створені, зі штаб-квартирою в Іозефастле найближчому Катеринославі (Дніпропетровськ) з Семюелем Контеніуса під обліковим записом адміністратора. Загальне керівництво було покладено на князя Рішельє, губернатора всієї Південної Росії.
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/IMG_9313_middle.pngОскільки землі завойовані у війні в значній мірі були розділені серед видатних офіцерів, держава не володіла правом на "безкоштовне надання землі.” Державі необхідно було назад викупити землю у приватних власників, необхідну для передачі прибувшим колоністам. Наприклад, область на загальну суму 30000 га (об'ємом приблизно 61,000 акрів) поблизу річки Кочурган, 65 км [ок 40 миль] на північ від Одеси, була придбана у графа Понятовського. На цьому тракту, були знайдені наступні шість головні-католицькі колонії: Кандель, Зельц, Баден, Страсбург, Мангейм, і Ельзас . Влітку, п'ять різних груп на загальну кількість 2800 поселенців прибутли по суші в призначене місце. Вони прийшли з Нижнього Ельзасу (59%), Бадена (23,5%) і Пфальца (19,5%). Кандель і Зельц стали колонією для 100 сімей, обидві колонії, отримали 6500 га [ок 17,640 акрів] общинної землі. Решта чотири села шістдесят ферм належали особисто сім'ям та 4000 га [ок 10800 акрів] общинної землі.
Зельц був призначений в якості адміністративного центру області. Кожне село мало свою власну церковну, школу, в якій були пасторами і вчителями місцеві . У Зельці і Канделі, ті перші школи були ще в експлуатації в 2007 році.
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/IMG_9312_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/DUB/IMG_9292_9296_middle.png

Уряд зажадав, щоб колоністи спочатку зосередилися на селекційних шовкопрядах і овецях, і колоністи не відчували себе зобов'язаними дотримуватися цих директив. Вони вкладалися в овочі і всілякі фруктові дерева, а також виноградники для власного використання і для ринку. Різні види фруктів, таких як вишні, абрикоси, сливи, яблука, виноград та інші були запропоновані на північних ринках України та в Києві. Вирощування зернових розпочалося тільки через деякий час.

У 1820 Зельц стає районним центром, збільшується населення. До середини 19-го століття населення зросло з 2800 до 5700 душ, в той час як виділення земельних ділянок району залишилися колишніми. За той же період часу, кількість дворів збільшилася з 453 до 950. Земельна реформа, прийнята в 1916 році дозволила придбати додаткову землю і, таким чином, створити нові дочірні колонії. До 1914 року кілька таких сіл були засновані в сусідній області: три дочірні колонії походять з Канделя, дві з Бадена, дві з Ельзасу, дві з Маннхум, і одина з Сальтисону. ДО 1944-ку дочірні колонії перетворилися на величезні села, які тримали економічні зв'язки з основною колонією. Зростання населення [без наявності додаткової землі - також викликало неминучу появу "безземельних" фермерів, які проживали в селах і розвиток "локальних" угод. Вони створили комерцію шляхом продажу своєї продукції. Наприклад, в 1910 році, в Зельці і в Канделі було 25 і 55 кузень, відповідно, 115 цехів ткачів, десятки плотників, покрівельників, шевців, і виробників діжок і вагонів. До Першої світової війни, продажу їх продукції на українському ринку призвів до 50000 рублів на рік.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/DUB/IMG_9302_9310_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/IMG_9280_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/IMG_9300_middle.png


10-го червня 1908 р відбулися урочисті святкування з приводу 100-річного ювілею існування німецьких селищ в Херсонській губернії. Святкування було зосереджено в селищі Зельце. Програма ювілейних торжеств велика. (За матеріалами газети «Одеса» від 07.06.1908г.)


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/IMG_9316_middle.pngІ за царського режиму і при владі більшовиків німецькі поселенці відчували періоди процвітання і періоди гонінь.

З 21 липня по 13 серпня 1919 року Одеський повіт стрясало потужне повстання німецьких колоністів, які виступили проти продрозверстки і мобілізації в Червону Армію, за передачу влади Установчим зборам. Воно було підготовлено Центральною спілкою німців-колоністів Чорномор'я. Центр повстання - «Рада Оборони» - знаходився в колонії Грос-Лібенталь, загони повсталих створювалися в Мангеймі, Бадені, Зельце, Страсбурзі, Кадене. У той же час, в районах Біляївки, Балти, Тілігуло-Березовського лиману спалахнули повстання українських і російських селян, повстання підтримали і болгарські колоністи сіл Татарка, Болгарка, Аккаржа, Северинівка, Буялик. В кінці липня повстанці захопили Овідіополь, загрожували Одесі, підійшовши до неї на відстань 7 км. Більшовики мобілізували всі сили, і в боях 1-6 серпня повстання було розгромлене. Нещадний червоний терор був спрямований проти німецьких колоністів, в окремих селах розстрілювали кожного п'ятого чоловіка. Голова Ради Оборони Одеси І. Клименко згадував, що «... ліквідація була найрадикальніша, майно всіх тих, хто брав участь у повстанні, конфісковували».


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/IMG_9334_9344_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/DUB/IMG_9281_9286_middle.pngУ 1924 на території Української РСР сформовані п'ять німецьких національних районів: Люксембурзький (Донецька губ.), Ландаускій, Зельцскій (центр - с. Сальтисони (Зельц), Одеська губ.), Молочанський і Пришибський (Катеринославська губ.). У лютому 1938 відповідно до Постанови Політбюро ЦК КП (б) України «Про реорганізацію національних районів і сільських рад УРСР в звичайні райони і сільради» були ліквідовані Спартаківський, Карл-Лібкнехтовський, Зельцский, Люксембурзький, Молочанський, Рот-Фронтовский, Фріц-Геккертовский німецькі національні райони, а також інші національні адміністративно-територіальні одиниці. В ході створення нових адміністративно-територіальних одиниць система національного районування в Україні була ліквідована.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/DJI00512_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/DJI00513_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/DJI00514_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/DJI00515_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/DJI00516_middle.png

В період Великої Вітчизняної війни 304 жителя Зельц-Лиманського билися з ворогом на фронтах, 109 з них загинули в боях. Під час окупації фашисти вчинили жорстоку розправу над жителями села, замучили і знищили понад 250 активістів, серед них депутата Верховної Ради УРСР І. І. Курца, голову колгоспу І. Г. Ріхтера, його дружину і шістьох дітей, бригадира колгоспу І. М. Тульмана і його сім'ю, вчительку Р. А. Дойбер, члена КПРС з 1924 р М. І. Мартісон. Коли після довгих катувань. Мартісон вивели на площу і наказали публічно покаятися в тому, що вона, німкеня, «перейшла до комісарів», мужня жінка кинула в обличчя гітлерівцям: «Ви - фашисти, я вас ненавиджу, як і всі чесні люди. Ви будете знищені! Нехай живе Радянська влада! »

1930-е


1942


25,03,1944католицькі священники регіона

Перший ряд сидять (зліва направо): 1) Father Andreas Keller, born 8 August 1867 in Selz, Kutschurgan District, Odessa; died in 1920 in Romania 2) Father Johannes Fix, born in 1864 in Franzfeld, Liebental District, Odessa; in 1928 he was a priest in Baden, Germany; date of death unknown 3) Father Alois Vondrau (?), birth 1860 (?); died 12 January 1910 in Hoelzel, Volga 4) Bishop Antonius Johannes Zerr, born in 1849 in Franzfeld, Liebental District, Odessa; died in 1934 Kandel, Kutschurgan District, Odessa; buried in Selz, Kutschurgan District, Odessa 5) Father Valentin Hartmann, born in 1858 in Landau/Beresan District, Odessa; in 1920 priest at Josefstal, Liebental District, Odessa 6) Father George Riessling, born on 26 August 1851 in Selz, Kutschurgan District, Odessa; in 1909 he was still pastor in Katharinanstadt; death information and location unknown.
Другий ряд стоять (зліва направо): 1) Father Josef Nold, born in Blumenfeld; died on 28 August 1935, in prison at Odessa 2) Deacon Leonhard Eberle, born on 28 October 1870 at Rastadt, Beresan District, Odessa; deacon and death information unknown 3) Deacon Johannes Ungemach, born on 25 September 1860 in Josephstal, Liebental District, Odessa; deacon and death information unknown 4) Father Gottlieb Beratz, born in 1871 in Goebel (Ustj-Grjasnucha), Volga; died in 1919 (1921) in Herzog (Susly) Volgaпереросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/DJI00517_middle.png
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/DJI00518_middle.pngУ селі були дві церкви: одна велика в центрі села, друга маленька поруч із цвинтарем. Церква Успіння Пресвятої Богородиці була побудована в 1901 році замість старої, що служила з 1821 року, була розміром 41,8 на 21,3 м, вміщала понад 1200 осіб, мала дві вежі висотою 57,9 м і вважалася однією з найкрасивіших католицьких церков і найбільшою на півдні. Витрати на будівництво склали на той час 110000 рублів. Вона практично повністю була побудована з цегли, на відміну від багатьох інших будівель регіону, які будувалися з ракушняка. Внутрішнє оздоблення було дуже багатим. У 1901 році був встановлений різьблений вівтар, замовлений в Австрії. У 1903 році була побудована кафедра, в 1904 році - бічний вівтар. У 1906 році була встановлена ​​одна дерев'яна статуя св. Антонія і розп'ятого Христа. Орган фірми "Walcker" мав 21 регістр, тобто для того часу і місця вважався досить великим. Про німецьку колонію в с. Зельц - Лиманське нагадують залишки лютеранської церкви. Храм справляє незабутнє враження. Від нього не багато залишилося, але в ній відчуваєш колишню велич.
Знайти її досить просто. Варто на узбіччі дороги Кучурган - Біляївка майже в центрі смт. Лиманське. Дорога з Біляївки в Лиманське мальовнича, але трохи заплутана і ділянку дороги безпосередньо перед Лиманською не асвальтіовано. Краще їхати до с. Кучурган по трасі Одеса Кишинів, ну або Кишинів - Одеса. В с. Кучурган поворот вліво за вказівником на Біляївку (якщо їхати з Одеси) і через 10 км. - Див. Лиманське.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/DJI00519_middle.png
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/DJI00520_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/AUGUST/German_heritage/Limaskoe/DJI00521_middle.png

Джерела:
http://ukrainaincognita.com/ru/comment/reply/1052
http://bashny.net/altair/2015/07/04/razvaliny-nemeckih-kirh-v-odesskoy-oblasti.html
http://library.ndsu.edu/grhc/history_culture/town_county/kutschurgan.html
https://www.facebook.com/sergey.kaliberda.7?fref=ufi
https://library.ndsu.edu/grhc/history_culture/photo/priestsfromrussia.html
http://www.goldade.net/ukraine.htm
http://library.ndsu.edu/grhc/order/general/homecolony.html
https://library.ndsu.edu/grhc/articles/magazines/german/selz.htmlЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Карта Монобанку (5375 4141 0020 4055) одержувач Максим Рітус.

Гаманец на PayPal на адресі madmax@studioavtv.com.ua.

Реквізіти для сплат від юридичних осіб:
р/р 26000500773506
ЄДРПОУ 2023813347
МФО 322669.


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки . Спадщина".


Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Одессщина, Одесщина, костел, руина, руїна
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments