m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Тиманівка. Палац Протасових-Бахметьевих. Частина 2.

продовження
початок - http://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/247432.html

погляд на цей кут з парку

переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/10. TIMANOVKA/file102_middle.png

Тут основна домінанта, ледь помітна крізь рослини - вихід в парк з терасою і сходами. Її звичайно поки взагалі не видно.


2009


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/10. TIMANOVKA/file107_middle.png
2015

Під сходами до саду є приміщення.в'їзд до каретної або гаражатераса, сходи та парковий фасад


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/10. TIMANOVKA/file91_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/10. TIMANOVKA/file92_middle.png
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/10. TIMANOVKA/IMG_93_99_middle.png
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/10. TIMANOVKA/IMG_86_89_middle.png

то були фото 2015, а це 2012, та 2009Поки ви милуєтесь палацом і парком, повернемося до господарів. Володимир Іванович Толлі був одружений на Олені Василівні Глоба (Yevgenia Vasiliyevna Globa), сестрі Миколи Васильовича Глоби (Nikolai Ivanovich Globa), директора Строгановского училища і єдиного художника, якому було присвоєно звання камергера Двору Його Величності (в 1914 році). Цікаво що донька Миколи Васильовича Глоби, Євгенія, також вийшла заміж за когось із Толлі, бо носила таке прізвище. Можливо вона вийшла за одного з трьох синів Володимира Івановича - Івана, Сергія чи Бориса. Четвертий син. Володимир Володимирович Толлі (Vladimir Vladimirovich Tolli), був одружений на дочці власника прекрасного маєтку Самчики Михайла Петровича Шестакова (Mikhail Petrovich Shestakov). Крім синів, Володимир Іванович та Олена Василівна мали трьох доньок - Наталію, Ольгу і Мар'яну.Діти Володимира Івановича і Олени Василівни Толлі: сидять (зліва направо): Володимир, Іван, Ольга, Мар'яна; стоять: Сергій і Борис.
Фотографія зроблена в Києві, 1915 г. Взята зі статті Тетяни Володимирівни Толлі "З Росії в Радянський Союз"

Надамо слово онучці Володимира Івановича, Тетяні Володимирівні:

Дедушка Владимир при всем своем богатстве не был деловым человеком. Его управляющий-жулик совершенно разорил его. Моя бабушка, Елена Васильевна Глоба, светская дама-патронесса, занималась благотворительностью. Любила устраивать балы. Обе наши семьи дворянского происхождения. Жили в Киеве.
Папа* сначала учился в знаменитой Первой Киевской гимназии вместе с будущим известным авиатором Игорем Ивановичем Сикорским. Здесь учились и братья Булгаковы. Отец дружил с Сикорским. Через некоторое время отец захотел поступить в морской корпус в Петербурге. Его родители незадолго до этого разорились и переехали в Петербург. Высшее образование папа получил на юридическом факультете Петербургского университета. Вращался в кругу «золотой молодежи», интересовался политикой.
Наши бабушки и дедушки, как было тогда принято, ездили лечиться на курорты Европы: в Карлсбад (Carlsbad), Висбаден (Wiesbaden). Дети с гувернантками ездили на детский курорт в Германию, в Кройцнах (Kreuznach).
Бабушкин брат, Николай Васильевич Глоба, состоял в звании камергера Её Величества, до 1917 года был директором Строгановского училища. Возглавлял Английский клуб в Москве – средоточие дворянства и аристократии…В молодости мои дяди любили посещать Аскания-Нова, ныне известный заповедник в Херсонской области на Украине, принадлежавший тогда знаменитой семье Фальц-Фейн, которая дружила с семьей Толли.

*Володимир Володимирович Толлі/Владимир Владимирович Толли.


2012

Парковий фасад палацу в Тиманівці. Колись над вежею височів гостроверхый готичний дах ...


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/10. TIMANOVKA/file82_middle.png
2015

Тимановка (с с. Липовкой, Дранкой, Колоденкой и Цаповкой) — местечко, принадлежит Владимиру Ивановичу Толли (православный). Владетель живет в Киеве, Липки, Александровская ул, собственный дом. Всей земли в имении 5150 десятин, в том числе усадебной — 60 десятин, пахотной — 3344 д, леса — 1581 д, выгонаной — 89 десятин, неудобной и под прудлм — 76 десятин. Имение находится в управлении нанятого лица. (1898)*
В.К.Гульдман, Поместное землевладение Подольской губернии, 1898 год

Отже, судячи зі слів онуки Володимира Івановича, дідусь був практично розорений своїм керуючим і вимушений був продати маєток. Правда далі слідує вельми кумедний текст про те, що сім'я переїхала до Петербурга (а не в місто по-дешевше), а діти їх вчилися в найбільш престижних інститутах Петербурга. Як би там не було, мені відомо що маєток ще належыв сім'ї Толлі в 1897, 1899-му і в 1903 роках *

* Про це йдеться наприклад в наступних виданнях - В.К.Гульдмана, Помісне землеволодіння Подільської губернії, 1898 рік, 1899 рік - Ілюстрований путівник по Південно-Західній залізниці »(П.Н. Андрєєв.) І 1903 - Крилов, заселені міста Подільської губернії. Цитата з Гульдман вище.

маленькі сходи до паркового водограю
На все тій же фотографії XIX століття зліва від палацу видно якусь споруду, а це - залишки від неї.
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/10. TIMANOVKA/file67_middle.pngПоруч у траві щось на зразок колодязя або водозбірника.


всередині вхід в підвал


Що являла собою Тиманівка при Володимирі Івановичі Толлі можна уявыты, прочитавши її короткий опис з прекрасної книги «Ілюстрований путівник по Південно-Західній залізниці» П.Н. Андрєєва, виданої в 1899 році.

В 8 верстах от станции (Вапнярка — С.К.) находится м. Тимановка, в котором ныне насчитываются до 2000 жителей. Тимановка с окрестными селами и деревнями было родовым имением князей Четвертинских, затем перешло к графу Протасову-Бахметьеву, а ныне принадлежит В.И. Толии. Тимановское имение занимает площадь в 5100 десятин, в том числе 1800 дес. леса; система хозяйства смешанная: частию многопольная, а частию трехполная; для переработки сырья существуют собственные винокуренный и ректификационный заводы, а также мукомольная мельница. Кроме того, предполагается постройка свеклосахарного завода. Замок в Тимановке представляет здание, сооруженное в XVIII веке, но значительно подновленное в новейшее время, внутри замка внимание обращает на себя столовая, все стены которой украшены панно работы известного художника Thedukin. В селении Дранках находится прекрасная каменная церковь во имя Преподобной Ксении, сооруженная графом Протасовым-Бахметьевым, а в селении Липовке — двух-классное министерское училище, содержимое на счет владельца. ​

Згадана тут церква ще була у вигляді руїн на початку 80-х ХХ століття. Малаков описує ці руїни - "руїни цегляної церкви 1867-1867 років - дивною, з претензією на оригінальністю архітектури". Він також згадує "такий же претензійний будинок з вигадливою вежею і годинником". Яка доля цієї церкви і будинку зараз я не знаю - я не бачив навіть руїн. Будова з "зателевой вежею" - побудована Володимиром Івановичем Толлі школа.
Нинішня Тиманівка складається з з'єднаних разом містечок Липівка, Бурьяновка, Федорівка власне Тиманівка і загадкова Свинокривда (!)).


Тиманівка і містечка, що увійшли до неї на мапі Шуберта, друга половина XIX століття.

Ось що писав про них Крилов у книзі заселені міста Подільської губернії:
Липовка Тимановская
с. (принадлежит В.И. Толли). Дворов 346. Жителей 1258 д. об.п. Состоит в 3 стане, 16 урядн. участка, 2 уч.мирового посредника, 2 уч. судебно-мирового округа и 3 уч. судебного следователя. Расстояние от уездного города — 60 верст и местонахождения вол. правления — верста.; ближайшая почтовая станция (куда адресуется корреспонденция) — Вапнярка (10 верст), ближайшая земская станция — Вапнярка (10 верст), ближайшая железнодорожная станция — Вапнярка (10 верст)
В означенном селении находятся: 1 православная церковь, министерское одноклассное сельское училище; волостное правление и аптека.
Тимановка, с присоединенною Свинною Кривдою и Бурьяновкой, село, (принадлежит В.И. Толли). Дворов 397. Жителей 1699 д.об.пола. Состоит в 3 стане, 16 урядно. уч., 2 уч. мирового посредника, 2 уч. судебно-мирового округа и 3 уч. судебного следователя. Расстояние от уездного города — 60 верст и местонахождения волостного правления — 1 верста; ближайшая почтовая станция (куда адресуется корреспонденция) — Вапнярка (10 верст), ближайшая земская станция — Вапнярка (10 верст), ближайшая железнодорожная станция — Вапнярка (10 верст).
В означенно селении находится; 1 православная церковь, церковно-приходская школа; винокуренный завод и очистной склад.


Коли саме Володимир Іванович Толлі був змушений продати маєток мені поки не точно відомо, але за непрямими ознаками це сталося раніше листопада 1911 - в архіві Петербурга серед багатьох справ графа Олександра Дмитровича Шереметьєва, покупця маєтку, збереглася "Справа Гл. Контори за замовленням фірми «Бенц і Ко» автомобіля для маєтку Тиманівка" від 7-го листопада 1911 року. Є ще одне свідчення - за твердженням місцевих музейників, збережена будівля контори графа Шереметьєва яку було побудовано тут в 1912-му році. Перш ніж перейти до розповіді про останнього власника Тиманівки, наостанок ще кілька слів про подальшу долю Володимира Івановича Толлі. Отже, переїхавши до Петербурга він напевно там зустрів перевороти 1917 року, після яких назавжди покинув Росію. Він оселився у Франції, в Медоне, що під Парижем. У Франції Володимр Іванович скоріш за все знайшов себе, тому що він і там брав участь і в суспільному і в діловому житті - наприклад на Установчих зборах Об'єднання колишніх вихованців Київської гімназії в 1926 був обраний його головою. Був членом Правління французької організації «Société de Presse, de Publicité et d'Edition» (1921-1922). Член правління видавництва «Російський друк» (1921). Був Головою Театральної комісії. Володимир Іванович помер 1 березня 1931 року там же, в Медоне, похований на місцевому цвинтарі.


Частина 3 - http://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/247856.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Карта Монобанку (5375 4141 0522 0577) одержувач Наталья Рітус.

Гаманец на PayPal на адресі madmax@studioavtv.com.ua.

Реквізіти для сплат від юридичних осіб:
р/р 26000500773506
ЄДРПОУ 2023813347
МФО 322669.


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки . Спадщина".


Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com

ну як то так =))
Tags: Винничина, Віннічина, дворец, напівруїна, палац, полуруина
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments