m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Середнє. Замок. Частина 2.

початок тут - http://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/239906.html17 - 18 століття. Замок неодноразово змінював своїх власників через нестабільну політичну ситуацію та нескінченні австро-турецькі та австро-угорські війни.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_0040_0047_middle.png

Середина 17 століття. Під впливом спалахнутої війни (1648 - 1654) під керівництвом Богдана Хмельницького (1595 - 1657) на Закарпатті активізувався рух опришків (повстанців), які доходили і до Середнього. У 1652 року зафіксовано два напади опришків на Середнє. Перший напад було скоєно на місцевих шляхтичів в ніч з 5 на 6 вересня. Повстанцями керував Степан Форгач. Другий напад на шляхту було скоєно під керівництвом М. Шотвоша.Друга половина 17 - початок 18 століття. Середнє, як і багато інші села, потрапило у вир великих хвилювань, пік яких припав на антигабсбурзьке повстання (1703 - 1711) під керівництвом трансільванського князя Ференца II Ракоці (1676 - 1735). До повстанців приєдналося чимало жителів Середнього, однак, після поразки повстання почалися каральні акції, спрямовані проти прихильників Ракоці. Середнє піддалося спустошувальному розоренню, а його жителі, побоюючись розправи, розбіглися по околицях, село знелюдніло і кілька років поспіль залишалося напівпорожнім.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_0048_0056_middle.png
 
Замок продовжували використовувати аж до початку 18 століття, але в ході війни Ракоці він був зруйнований австрійськими військами і перетворився на руїни. До цього моменту замок остаточно втратив своє військово-стратегічне значення, та й як житлова будівля він уже не міг використовуватися (у цей період знать воліла розкішні палаци похмурим і суворим середньовічним твердиня). З цієї причини зруйнований замок паче не відновлювали.
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_0057_0065_middle.png
 
1720 Рік. Збережений урбаріальний опис зазначає: «Містечко розташоване в хорошій місцевості, проте в ньому немає жителів».


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_0066_middle.png

18 століття. Село досить швидко відроджувалося. Однак відродження життя в Середньому ніяк не відбилося в добру сторону на стані замкових руїн, навпаки - місцеві жителі поступово почали розтягувати спорожнілі руїни на будівельний матеріал.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_0067_0077_middle.png


 
Друга половина 18 століття. На австрійській карті, створеній в 1766 - 1772 або в 1782 - 1785 роках, фіксуються укріплення замку. На плані замку показаний донжон, оточений чотирикутником кам'яних укріплень, кути якого посилені невеликими баштами-пунтонів або бастіонами. Кам'яні укріплення прикриває лінія земляних фортифікацій, представлена, ймовірно, ровом і валом. Розрив в північній лінії зовнішнього вала може вказувати на місце, де знаходилися ворота. Конфігурація укріплень навколо головної вежі замку дає підставу припустити, що зовнішня лінія кам'яних укріплень будувалася або перебудовувалася в період розвитку артилерії. Можливо, такий вид укріплень придбали в 16 столітті. На карті також видно, що в 18 столітті стара дорога, ведуча з Ужгорода до Мукачева, проходила неподалік від замку, на північ від нього, тоді як сучасна траса, що зв'язує два згадані міста, проходить в 400 метрах на південь від замку.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_0078_0094_middle.png

?. Північна і північно-східна частини замчища повністю знищені в ході будівельних і сільськогосподарських робіт.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_0102_0113_middle.png

360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


1972 рік. Була проведена перша черга консерваційних робіт.
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_9969_9976_middle.png1980-і роки. У замку проводилися реставраційні роботи, які негативно оцінюються істориками та археологами в наші дні. У ході цих робіт була знищена велика частина центральної території замку, а також змінений зовнішній вигляд валів і ровів, що зараз заважає будувати припущення про їх первісні висоти і глибини. За відомостями місцевих сторожів, замок був забезпечений штучною системою циркуляції води в ровах (труби набору і зливу), але вся ця система була виведена з ладу в ході робіт на замчище. Як наслідок - вода в ровах почала застоюватися і поступово перетворилася на болото.
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_9977_9983_middle.png

Весна 2008 року. У рамках програми Інституту карпатознавства Ужгородського Національного Університету з вивчення замків Закарпаття була організована археологічна експедиція, що досліджувала залишки Середнянського замку. Розкопки повинні були пролити світло на питання хронології замку, дати інформацію про період його зведення. Археологи зняли топографічний план візуально визначуваних залишків укріплень і приміщень, а так само провели розкопки на території внутрішнього замкового дворика.
 

переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_9984_middle.png

Розкоп I (22 х 4 м, сумарна площа розкопу - 88 квадратних метра) був закладений в південно-західній частині внутрішнього замкового дворика. Він перерізав двір від південно-західного кута донжона і до рову найближчої лінії зовнішніх укріплень. Потужність культурного шару на цій ділянці - 2,8 метра, він складався з прошарків глини. На основі отриманого з розкопу матеріалу (фрагменти кераміки) перший етап заселення території замчища віднесли до 3 - 2 тисячоліття до н.е. Решту знайденого матеріалу визначають 16 - 17 століттями н.е., можливо 18-м століттям. Сама рання знахідка - бронзова угорська монета 1543 (номінал Фердинанда І). На підставі цієї знахідки було зроблено висновок, що кам'яні стіни зовнішньої лінії укріплень на досліджуваній ділянці були зведені не раніше 16 століття. Ці стіни мали глибину фундаменту не менше 2,4 метра від рівня репера (нульової позначки, рівня сучасного замкового двору), основу стіни простежити не вдалося, оскільки розкоп постійно заповнювався водою.
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_9986_9991_middle.png
 
У ході розкопок були виділені два основних горизонту існування замку:
 Горизонт I (0,1 - 0,5 метра) представлений фрагментами кераміки (гончарні горщики, глечики і кришки судин) і рядом індивідуальних речей.
Горизонт II (0,5 – 2 метра) представлен изделиями из глины (горшки, кувшины, крышки) и вещами, откованными или отлитыми из железа. Горшки и кувшины аналогичны посуде горизонта I. Отдельную группу находок составляют обломки кафеля (24 экземпляра), на одном из обломков изображена дата «1632». Полная аналогия этой маркированной плитки известна в материалах Кишвардского замка (Венгрия). Индивидуальные находки этого горизонта представлены кубком, трубкой для курения, пряслицем, ключом и наконечником арбалетной стрелы.
 На глибині від 0,5 до 1,5 м був виявлений пропалений шар землі, мушкетні кулі, а також ядро (можливо мортирне). Можна припустити, що цей шар свідчить про облогу замку.
 
В окрему групу знахідок виділений остеологічний (кістковий) матеріал, представлений фрагментами кісток тварин (660 штук), з яких діагностувати вдалося 1/6 частину. Були знайдені кістки свині і кабана (59,2%), корова (14,6%), козулі (10,7%), оленя (2,9%), собаки або вовка (1,9%), птиці (10 , 7%). Значна кількість кісток диких видів тварин свідчить про те, що полювання в житті насельників замку займала важливе місце.
У ході проведених розкопок не було знайдено підтверджень на користь версії про зведення замку в період 12-15 століть, тому сформувався висновок про те, що замок міг бути зведений набагато пізніше прийнятої офіційної дати.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_9992_9997_middle.pngНаші дні. Замок знаходиться в руїнах і, на жаль, продовжує руйнуватися. Від донжона, головної споруди комплексу замкових укріплень, залишилися сильно пошкоджена стіна, що підносяться на висоту 2-х ярусів вежі, стіни 3 ярусу донжона збереглися у вигляді невеликих фрагментів. У пікових точках висота руїн вежі в наші дні досягає 12 метрів. Внутрішні елементи (склепіння, перекриття, гвинтові сходи) або втрачені, або збереглися у вигляді невеликих фрагментів. Кам'яні стіни, що оточували донжон, зруйновані аж до фундаментів, але їх залишки ще простежуються нижче рівня замкового двору. Лінії земляних укріплень (вали та рови) були сильно зруйновані місцевим населенням в ході будівельних і сільськогосподарських робіт. Північні і північно-східні ділянки валів і ровів в ході цих робіт були повністю знищені - з цих сторін забудова села поглинула частину замчища. Тим не менш, сліди земляних укріплень ще досить добре помітні, а висота валів місцями досягає 3,5 метрів. Оскільки була порушена циркуляція води в ровах, простір між валами місцями перетворилося на болото. Комплекс потребує подальших дослідженнях, консервації та реставрації.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_9998_0005_middle.png

джерело - http://zamki-kreposti.com.ua/zakarpatskaya-oblast/serednjanskij-zamok-srednee


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Закарпаття, Закарпатье, замок, руина, руїна
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments