m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Середнє. Замок. Частина 1. 2016.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/DJI00656_00658_middle.png

Тип споруди: замок.
Також відомий як:
- Среднянский замок (рос.)
- Середнянський замок у селі Середнє (укр.)
- Szerednyei vár (угор.)
- Замок Тамплиеров в Среднем (рос.)
Перший етап будівництва: за одними даними 12-13 століття, за іншими - 16 століття
Останній етап будівництва: 17 століття (?)


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/DJI00659_00661_middle.png
 
Замок розташований на західній околиці села Середнє. На відміну від інших укріплень Закарпаття, Середнянський замок був зведений не на височині, а на рівнині. Південна сторона замчища була обмежена берегом річки Мала Латориця. На північ (в наші дні - на південь) від замку проходила важлива дорога, що сполучає Ужгород та Мукачево, а також зв'язує Ужгород зі Львовом. Село із замком було розташоване якраз на середині шляху між Ужгородом та Мукачевом, тому, ймовірно, поселення і отримало свою назву - Середнє. У давні часи село оточували густі ліси, які в наші дні зникли майже повністю.
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/DJI00662_middle.png
 
Найбільше суперечок навколо історії замку викликає датування його першого будівельного періоду. Оскільки письмових свідчень про ранню історію замку не збереглося (або вони ще не введені в науковий обіг), зведення укріплень датують на підставі аналізу його архітектурних особливостей, а також на основі матеріалів розкопок. На даний момент існує дві версії датування першого будівельного періоду замку.
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/DJI00663_middle.png

Класична і найпоширеніша версія датування відносить будівництво замку до 13 або навіть 12 століття. Таким чином, замок отримав статус одного з найдавніших кам'яних укріплень, що збереглися на території України. Прийнято вважати, що в цьому класичному зразку ранніх замкових споруд середньовіччя збереглися риси романського стилю - унікальне для замків Закарпаття явище. Незвична для України і структура замку - ізольований від інших будов масивний кам'яний донжон, розташований в центрі замчища, під захистом декількох ліній оборони. Саме планування замку - головний аргумент на користь гіпотези про те, що це дуже давнє укріплення.


 
Більш актуальна версія першого етапу формування замку відносить його появу до 16-го століття. Ця версія, в основному, грунтується на основі матеріалів розкопок, проведених у 2008 році. Прихильники нової версії відзначають, що до 16 століття не зустрічається жодної згадки замку в письмових джерелах. Так само зазначено, що у внутрішній забудівці стін замку були знайдені уламки цегли, вік яких ніяк не відповідає версії про зведення замку в 12-13 століттях. Крім того, на території Угорщини збереглися замки аналогічного планування, але вони датуються більш пізнім періодом, ніж 12-13 століття. І нарешті, цікавий той факт, що в ході розкопок були знайдені матеріали 16 - 17 століть, тоді як матеріали ранішого часу виявлені не були. Втім, нове датування вважається попередньою, оскільки площа розкопок була значною.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/DJI00665_00667_middle.png

14 століття. На цей період припадає перша письмова згадка села.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/DJI00668_middle.png

14 - 17 століття. Середнє постійно розвивається завдяки своєму вдалому розташуванню, а також розвивається виноробна галузь, і поступово перетворюється на одне з найбільших сіл краю. Вже в 15 столітті у нього був статус містечка. Середнє отримало ряд привілеїв, що стимулювали розвиток ремесел і торгівлі.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/DJI00669_middle.png

15 - початок 16 століття. На Середнє претендували відразу два знатних роду - Другети і Палочі, між якими протягом століття велася довга безкомпромісна боротьба. У підсумку Середнє разом із замком опинилося під владою роду Палочі.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/DJI00670_middle.png

29 серпня 1526 рік. У сумно відомій битві під Мохачем (Угорщина) війська Османської імперії завдали нищівної поразки об'єднаному війську угорців, чехів і хорватів. У битві загинув король Угорщини Лайош II (1506 - 1526), а також безліч представників знатних феодальних родів. Загинув на полі бою і єдиний представник роду Палочі по чоловічій лінії.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/DJI00672_middle.png
 
?. Після того як рід Палочі припинився, Середнє перейшло під владу угорського роду Добо. Цей рід на століття прославив Іштван Добо (1502 - 1572), комендант угорської фортеці Егер, яка в 1552 році з гарнізоном в 2000 бійців зуміла витримати облогу величезного восьмидесятитисячного турецького війська. Іштван володів кількома замками, отриманими від короля Угорщини в нагороду за вірну службу, але Середнє йому подобалося особливо, він дуже любив цю частину своїх володінь. Іштван часто приїжджав сюди, щоб пополювати в навколишніх лісах.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/DJI00673_middle.png
 
За переказами Іштван Добо (за іншою версією - його син) за допомогою полонених турків ремонтують і зміцнюють Середнянський замок.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/DJI00674_middle.png
 
Прийнято вважати, що орієнтовно в 16-му столітті в Середньому виникли знамениті обширні винні підвали, видовбані в вулканічному скельному масиві. За переказами, для їх будівництва використовувалася праця полонених турків, проте дослідники замків Закарпаття Дмитро Поп та Іван Поп вважають, що підвали могли виникнути раніше 16 століття і розширюватися століттями, в тому числі і в 16-му столітті. Так чи інакше, в наші дні висувається гіпотеза, що камінь, видобутий при будівництві цих підвалів, міг служити матеріалом для побудови замку. Ця версія подій особливо цікава дослідникам, які час зведення замку відносять до 16 століття. Для підтвердження або спростування версії про тотожність зразків каменю, виробленого в ході будівництва підвалів і каменю, який пішов на замкові укріплення, необхідно провести порівняльний аналіз порід.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/DJI00675_middle.png
 
1572 рік. Іштван Добо вмирає в Середнянському замку.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/DJI00676_middle.png
 
16 століття. Ймовірно, до кінця цього століття замковий комплекс остаточно сформувався. Замок складався з центральної будівлі- башти-донжона, оточеної декількома лініями укріплень: кам'яними стінами, а також земляними валами та ровами. Замкові укріплення займали площу 240 х 210 метрів.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/DJI00677_00679_middle.png
 
У центральній частині замчища був влаштований брукований каменюками двір, посеред якого височів прямокутний у плані масивний донжон (розміри 18,6х16,5 метрів). Матеріалом для його споруди послужив бутовий камінь, скріплений вапняним розчином зі значним додаванням цем'янки. Лицьову поверхню вежі складають ряди кладки, виконаної по черзі з великих і дрібних відшліфованих каменів. Кути донжона укріплені тесанними білокам'яними блоками. Колись вежа мала 3 яруси, а її висота могла досягати 20 метрів. Можна припустити, що вежу могла вінчати відкрита або закрита бойова площадка (фактично - 4-й ярус), однак оскільки верхня частина башти в наші дні втрачена, то зовнішній вигляд її завершення реконструювати дуже складно. Стіни вежі досягали товщини 2,5-3 метрів.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_0006_0010_middle.png
 
1-й ярус донжона був глухим (вхід в башту знаходився на рівні 2-го ярусу), потрапити сюди можна було тільки з 2-го ярусу вежі, скориставшись білокам'яними гвинтовими сходами. Ярус складався з 2-х приміщень (ймовірно, господарських), перекритих циліндричними склепіннями. Їх розміри - 11,2х6 метрів. Приміщення один від одного були відокремлені кам'яною стіною товщиною в 1,3 метра. У цій стіні був влаштований дверний проріз шириною 80 сантиметрів. Поруч з дверним отвором у східному приміщенні була виявлена ​​яма, засипана будівельним сміттям. Припускають, що тут міг бути колодязь.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_0011_0016_middle.png
 
2-й ярус складався з 3-х приміщень, в одному з яких перебували сходи, що ведуть на третій ярус. Між 2-м і 3-м ярусами було влаштовано плоске перекриття, що спиралося на дерев'яні балки, вмонтовані в стіни донжона. На 2-му, або на 3-му ярусі, були влаштовані житлові приміщення та особисті покої господарів замку. Щоб утруднити ворогові доступ в донжон, його вхід влаштували на рівні другого ярусу, піднімалися сюди по дерев'яних сходах, які в разі небезпеки можна було легко знищити, тим самим повністю ізолювавши донжон і підготувавши його до відбиття атак ворога.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_0017_0026_middle.png
 
Третій ярус донжона дійшов до наших днів у вигляді невеликих фрагментів стін, тому важко судити про його плануванні і конструктивних особливостях.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_0027_0031_middle.png

Внутрішній замковий двір був обмежений по периметру квадратом кам'яних стін. Їх товщина - близько 1 метра. Ймовірно, кути квадрата стін колись були укріплені невеликими башточками. В'їзд був влаштований в 2-ярусній (?) надбрамній вежі, зведеній посередині східної (?) стіни. Вежа, можливо, мала в плані вид чотирикутника, два зовнішніх кута у якого були зрізані.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/ZAKARPATTYA/00. SREDNEE/IMG_0032_0039_middle.png
 
За кам'яними стінами послідовно були влаштовані ще дві (?) лінії укріплень, представлені земляними валами та ровами. Лінії земляних укріплень мали в плані форму квадратів зі згладженими кутами. Верхня частина валів могла бути посилена частоколом. Замкові рови (їх ширина сягала 15-20 метрів) утворювали досить потужну перешкоду перед ворогом, оскільки їх заповнювали водою з річки, що протікала неподалік від замку. Є згадки про те, що колись рови були забезпечені системою труб, які допомагали воді в ровах циркулювати, запобігаючи її застаивание.джерело - http://zamki-kreposti.com.ua/zakarpatskaya-oblast/serednjanskij-zamok-srednee

продовження - http://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/240295.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Закарпаття, Закарпатье, замок, руина, руїна
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments