m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Олика. Римо-католицька церква Святої Трійці. 2014-16.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Колегіальний храм Святої Трійці - барокова римсько-католицька парафіяльна церква 1-ї половини XVII століття біля стін садиби Радзивіллів в Олиці Ківерцівського району Волинської області.переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5784_middle.png
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5735_5739_middle.pngПершу дерев'яну церкву на цьому місці побудував в 1588 році князь великий литовський маршалл Станіслав Радзивілл, якого допоміг умовив відійти від кальвінізму Петр Скарга. Новий храм був побудований в 1635-40 роках італійцями Бенедетто Моллі і Джованні Маліверна на кошти пожертвовані Альбрехтом Станіславом Радзівіллом на зразок римської церкви Іль-Джезу. Він вважався тоді найкрасивішим храмом Волині. Свій внесок у будівництво внесли також скульптори Мельхіор Ерленберг і Міхал Германус. Храм був освячений в 1640 р єпископом Анджеєм Гембіцьким, а через рік зведений у ранг колегіального.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5724_5730_middle.png
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5714_5719_middle.png

У 1638 році засновник церкви відкрив при храмі колегію - філію Замойської академії і духовну семінарію. При храмі діяла колегіата, де п'ять професорів викладали логіку, риторику, граматику, теологію та основи наук, а також госпіталь. А на центральній площі Олиці була побудована міська ратуша. Тут урочисто обирали чиновників, на площі проходили торги, а в підземеллі відбували покарання ув'язнені. Був в Олиці і свій кат, що вважалося ознакою заможності міста.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5711_5713_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5710_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5801_middle.png

Капітула колегії проіснувала в Олиці аж до 1945 року. Радянська влада закрила її, а чудовий пам'ятник поступового почав руйнуватися. На початку 90-х років ХХ ст. церкву передали римсько-католицької церкви. Зараз тут діє римо-католицька парафія, яка входить до складу Луцької дієцезії. З нагоди великих релігійних свят в храмі проходять меси і богослужіння. Постійно діючим храмом приходу є храм Св. Петра і Павла.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5783_middle.png

Зараз від колись розкішного декору фасаду, створеного на прикладі фасаду церкви Іль Джезу в Римі, залишилися лише жалюгідні скульптурні останки. Але збереглися залишки кольорового фарбування, яке було зроблено в XIX столітті. А ось внутрішнє оздоблення збереглося вкрай погано. Привезений з Риму позолочений орган був виконаний у відповідному інтер'єрі у бароковому стилі. Це все, що відомо про орган. Орган розібраний на самогонні апарати, знищене облицювання з шести видів мармуру, втрачено інше оздоблення, за винятком декількох полотен, що зберігаються нині у Львівській картинній галереі. Одночасно з церквою була зведена 16-ти метрова дзвіниця в п'ять пілонов.Територію оточувала кам'яна стіна з кутовими вежами . Частина стіни і північно-західна вежа були розібрані в шестидесятих роках ХХ століття.
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5743_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5744_middle.png

Ю. Лосицкий з Я. Діхтярем та Ф. Пузієм колись робили обміри цієї споруди десь у 1985-6 рр.
Юрий Лосицкий : Там є крипта, здається пограбована, алебастрові деталі в інтер'єрі. Здається це найбільший римо-католицький храм на Волині.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5747_middle.png

Зараз ті стіни поступово відновлюються. Відновлюється також і дзвіниця.

"Долучилося до справи польське Міністерство культури і національної спадщини. Тому у нас працюють на будівництві й поляки. Всі роботи проводяться під пильним і постійним наглядом архітекторів та археологів, адже храм – визначна барокова пам’ятка сакральної архітектури в Україні національного значення", - розповідає настоятель ксьондз Юрій.Пан Юрій каже, що програма реставрації розрахована на 5 років. І за цей час планують відновити церкву до первозданного вигляду – зробити його таким, як він був до 1939-го року. А це – стіни – зовні і всередині, престоли, унікальні дерев’яні фігури, образи з житія святих, також – образ Матінки Божої.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5625_5634_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5616_5624_middle.png

Взагалі храм – мистецький шедевр. Історія розповідає, що його інтер’єр прикрашали численні скульптури та різьблення по дереву, між пілястрами знаходилися великі художні полотна, а над пілястрами – фігури дванадцяти апостолів (окремі з них уціліли). Не збереглися вівтарі в стилі раннього бароко, різьблені з мармуру і алебастру.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5635_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5636_5643_middle.png

"Нам потрібно також влаштувати перезахоронення, адже в храмі був родинний склеп Радзивіллів. Ми з парафіянами позбирали всі останки і поскладали їх у звичайні дерев’яні гроби, а будуть цинкові – з різними сімейними гербами", – каже Юрій Апогнерибка.
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5645_5652_middle.png

Численні гробниці та епітафії родини Радзивиллів, які лише частково збереглися, переважно були з кольорового мармуру і алебастру. Звісно, все знищили, а що ні – те розграбували.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5653_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5654_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5655_middle.png

А ще у храмі свого часу були художні полотна на релігійну тематику та портрети, окремі з яких зберігаються нині у Львівській картинній галереї.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5656_middle.png


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5659_middle.png

Архітектура церкви.
Бароковий храм представляє собой трьохнефну базиліку з нартексом, хорами і напівциркульним пресвітером (апсидою). Головний фасад розділений вертикальними коринфськими пілястрами, над якими поміщена масивний напис на латині «DEUS DE TUIS DONIS TIBI OFFERIMUS». Між пілястрами встановлені фігури святих Войцеха, Станіслава, Петра і Павла, роботи Мельхіора Ерленберга.Фасад увінчаний фронтоном, завершеним бубном, і двома бічними вежами, що примикають до нього. Велике прямокутне поле фронтону заповнене барельєфом «Коронація Пресвятої Діви Марії» із зображенням Пресвятої Діви в повний зріст, що стоїть на півмісяці серед хмар і головок херувимів. У полукруглом фронтоні знаходиться барельєф «Бог-Отець».
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5670_5673_middle.pngІнтер'єр храму був прикрашений численними скульптурами і різьбленням по дереву, між пілястрами були розміщені великі художні полотна. Над пілястрами знаходилися фігури дванадцяти апостолів (деякі вціліли). Не збереглися вівтарі у стилі раннього бароко, вирізані з мармуру і алебастру, а також лави для каноніків у вівтарній частині роботи Мельхіора Ерленберга, учня Яна Пфістера зі Львова.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5686_middle.png
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5688_middle.png
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_5677_5685_middle.png

Усередині костьолу знаходяться численні гробниці і епітафії родини Радзивіллів, в основному з кольорового мармуру і алебастру. Більшість з них не збереглися до нашого часу. У церкві знаходилися також численні художні полотна на релігійну тематику і портрети, шість з яких зберігаються нині у Львівській картинній галереї.ще декілька кадрів з іншого відвідування

переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2014/Olyka/Kostel/IMG_9397_middle.pngПозаду храму знаходиться мурована дзвіниця, що складається з п'яти пілонів, з'єднаних арками.

шматочок історії
мабуть останній свяченик до советів - Stanisław Woronowicz, Wołyń 29 VI 1939, Ołyka


замок та храм у 2017 році

Джерела:
http://www.volynnews.com/news/culture/na-volyni-poliaky-restavruiut-kostel/
http://kolokray.com/f/olyka-kostel-sv-troitsy.html
https://ru.wikipedia.org/wiki/Коллегиальный_костёл_Святой_Троицы_(Олыка)
http://wolyn.freehost.pl/fotoold/olyka/olyka.html
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1551101&page=20


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Карта Монобанку (5375 4141 0522 0577) одержувач Наталья Рітус.

Гаманец на PayPal на адресі madmax@studioavtv.com.ua.

Реквізіти для сплат від юридичних осіб:
р/р 26000500773506
ЄДРПОУ 2023813347
МФО 322669.


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки . Спадщина".


Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Волинщина, Волынщина, костел
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 5 comments