m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Наследие. Наполеон Орда. Винниччина в гравюрах/Спадщина. Наполеон Орда. Вінничина у гравюрах.

Оригинал взят у in_vin в До дня народження Наполеона Орди - Вінниччина в гравюрах
Сьогодні, 11-го лютого відзначаємо день народження видатного художника, краєзнавця, літератора та композитора - Наполеона Орди.

Тож пропоную відзначити цю знаменну дату добіркою робіт уславленого майстра, на яких зображено мальовничі куточки Вінниччини другої половини ХІХ століття.
Оскільки posterrr свого часу вже робив докладні пости про наш край в оригінальних акварельних малюнках Наполеона Орди (частина 1, частина 2, частина 3), то я не буду повторюватись. А натомість познайомлю вас із гравюрами Максиміліана Фаянса, завдяки яким акварелі Наполеона Орди ширились в маси (адже з гравюри можна було зробити багато відтисків для серійного друку).


Тож надалі на Вас чекають 14 гравюр з пейзажами Вінниччини із коротким описом, посиланнями на зображення великого розміру та лінками на сучасні туристичні звіти з тих країв.
До того ж, для кращого орієнтування в просторі, можете скористатись інтерактивною картою, на якій усі подані нижче гравюри позначені на місцевості.

Усі зображення взято із фондів бібліотеки Яґеллонського університету (тож кого цікавлять гравюри інших місцевостей, а не лише Вінниччини - запрошую до їхнього сайту).

Отже, поїхали!


1.

2560x1725
Розпочинає нашу добірку славне подільське містечко Бар, що розкинулось на березі річки Рів (Bar nad Rowem).
На малюнку зображено руїни кріпосного замку, а праворуч від них видно колишній монастир кармелітів, у стінах якого було утворено Барську конфедерацію

2.

2560x1725
Далі за алфавітом - Білопілля (Białopole), що нині належить Козятинському району. Художник зобразив давнє городище на якому коштом Віцентія Тишкевича було зведено костьол Антонія Падуанського.
На превеликий жаль, до наших днів костьол не зберігся - його було підірвано і розібрано на будівельні матеріали в п'ятидесятих роках. Тож сьогодні Білопілля може привабити туристів хіба що своїм Музеєм Хліба.

3.

2560x1725
Краєвиди річки Рось біля села Борщагівки Погребищенського району (Borszczajówka nad rzeką Rosią).
Ця місцина відома перш за все тим, що біля Борщагівки за доноси на гетьмана Мазепу було страчено Івана Іскру та Василя Кочубея.

4.

2560x1725
Вінницю (Winnica) ви мали впізнати і без моїх підказок. Костел монастиря єзуїтів, в мурах якого Іван Богун тримав оборону міста від польського війська, і сьогодні виглядає практично так само, яким його бачив Наполеон Орда. Шкода тільки, що оборонні стіни давно вже розчинились в круговерті історії.
До речі, Максиміліан Фаянс, перетворюючи малюнок Орди на гравюру, припустився неточності зобразивши вежу костелу восьмигранною, тоді як вона була і є чотирикутною в плані.

5.

2560x1725
Іллінці над річкою Соб (Lince nad rzeką Sob). На жаль, зображеному на гравюрі маєтку Сангушків не судилося дожити до наших днів... Та й взагалі теперішній райцентр не може похизуватися відчутною кількістю туристів. А даремно, оскільки поблизу нього є надзвичайно цікавий, проте малознаний об'єкт - Іллінецька астроблема.

6.

2560x1725
Наступна зупинка нашої віртуальної подорожі - колись славне містечко, а нині село Мурафа (Morachwa) Шаргородського району. Як і в часи Наполеона Орди, так і зараз головною принадою селища є домініканський кляштор, який мало того, що чудово зберігся понині, так ще й може похвастатись тим, що не припиняв своєї духовної діяльності навіть за радянських часів!

7.

2560x1725
Мальовничі краєвиди Південного Бугу поблизу Печери (Peczara nad rzeką Bohem). Від колись розкішного палацу Потоцьких, що височіє над річкою в правій частині гравюри, не лишилося й сліду. Проте непогано зберігся ландшафтний парк маєтку та славнозвісний мавзолей Потоцьких.
Дерев'яна тризрубна церква, що видніється на горизонті, також вціліла й понині радує прихожан.

8.

2560x1725
В Погребищі (Pohrebyszcze) сьогодні теж практично неможливо відшукати залишки колишньої краси. Від неоготичного палацу збереглось лише одне крило з вежею, яке в радянські часи обклали плиткою, а нещодавно споруду переобладнали на церкву.

9.

2560x1725
Повертаємось до Вінниці, точніше до її теперішнього передмістя, а колись окремого села - П'ятничани (Pietniczany), де колишня резиденція Грохольських тепер виконує функції клінічного містечка.

10.

2560x1725
Наступними за алфавітним списком йдуть Спичинці (Spiczyńce) Погребищенського району.
Палац Тишкевичів, зображений на гравюрі, згорів через кілька років після того, як його встиг замалювати Наполеон Орда. Тоді власник маєтку звів новий палац, що й дотепер радує око туристів, які навідують Спичинці.

11.

2560x1725
Дві наступні гравюри зроблені в Стрижавці (Strzyżawka), що під Вінницею. На місці палацу Грохольських, знищеного в революційні часи, нині стоять стандартні п'ятиповерхівки, а на решті території колись розкішної резиденції тепер діє виправна колонія.

12.

2560x1725
А от костел Скорботної Матері Божої в Стрижавці зберігся до наших днів, хоча й дещо перебудований. Адже в радянські часи храм позбавили вежі-дзвінниці, а саму споруду переобладнали під клуб.
Зараз костелом практично ніхто із туристів не цікавиться - всі їдуть повз нього навідатись до більш сучасної пам'ятки селища - Ставки Гітлера Вервольф.

13.

2560x1725
Селище Шпиків (Szpików) Тульчинського району - одне з небагатьох містечок Вінниччини, яке може похвастатись вцілілим замком. Хоча впізнати в пристосованій під звичайні людські помешкання теперішній сірій споруді колись розкішну резиденцію Свейковських вкрай важко.

14.

2560x1725
І наостанок - іще один замок, що розташований в Яневі (як його й досі називають місцеві мешканці, незважаючи на те, що в перші повоєнні роки село було офіційно перейменовано на Іванів) Калинівського району (Janow).
Якщо уважно роздивитись зображення у повному розмірі, то можна помітити цікавий "ляп" художника при виконанні гравюри - підвісний міст до замку нікуди не веде, а просто завис у повітрі, перетворившись на своєрідний балкон :)
Колишній замку-палац Холонєвських непогано зберігся до наших часів і в ньому зараз розміщено школу-інтернат.


Що ж, на сьогодні все. Дякую всім, хто дочитав до кінця :)
Ваш pINgVIN.

Tags: Орда, гравюри, гравюры, малюнки, рисунки
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments