m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Ободівка. Палац Собаньських. Частина 1.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

Текст і частина фотографій наведених в даній статті використана з люб'язного дозволу Сергія Котелко, з його великого і багатостороннього описа, після травневого 2008 року відвідування Ободівки (http://www.sergekot.com/obodovka-chast-i/). Текст з того часу не втратив актуальності. Мої фотографії квітня 2015 року доповнять розповідь.
Тож почнемо. Село Тростянецького району Вінницької області. Раніше - село Ольгопольського повіту Подільської губернії.
Ободовка (рус.) - Ободівка (укр.) — Obodówka (pol.)Малюнок 1870 року. Наполеон Ордагерб Ободівки

...Ободовка, м. при рч. Бережанке и Бернадынке. По дороге въ с. Жабокричку, близъ почтовой дороги, находится городище, называемое народомъ Семеныха. Оно подковообразное, въ длину имеетъ 37 саж., въ ширину 30, въ окружности 104 саж.: площадь занимаетъ до 200 кв. саженъ; окружено съ с.-в. и ю. валами. Поверхность площади ровная, поросшая дубовымъ лесомъ. Народъ говоритъ, что это укрепленіе устроилъ Семенъ Палій. По другому сказанію, его устроилъ разбойникъ Шпакъ, где жила его любовница Семеныха. Есть следы раскопокъ кладоискателей изъ крестьянъ.
Въ 1897 г. найденъ кладъ изъ 982 мелкихъ серебряныхъ монетъ польскихъ, русскихъ и шведскихъ XVIII ст...*
*Сицинський Ю.И. Археологическая карта Подольськой губернии


Їдемо по великій широкій дорозі уздовж панського забору і бачимо поворт - нам туди. Це колишній парадний, головний в'їзд до маєтку.


Ці ворта - не ті, що були тут спочатку. Швидше за все ці ворота раніше стояли біля костелу. На старому чорно-білому фото внизу видно рік - 1898.


Фотографія з справи "Оцінка і фіксація історичної забудови с. Ободівка Тростянецький р-н Вінницької обл". Інститут "Укрпроектреставрація", Київ, 1993 г., головний архітектор проекту Борисова Л. П.


Старі головні ворота. Швидше за все вони стояли в місці, де зроблений другий знімок - тобто в місці повортах з головної дороги в маєток.</i>


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4604_4607_middle.jpg

Дивитися на колись грандіозне пишне спорудження тепер - дуже боляче. Та байдужість до власної історії, яким славиться країна і її жителі, просто вражає. В інших країнах крім гордості своїм минулим і роважного ставлення до краси, люди на цьому ще й гроші заробляють. У нас правда косвено теж - расстасківают на будматеріали. А історію перепісивют то до нової назви країни, то до виборів ...
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4658_4659_middle.jpg

Палац стоїть трохи в глибині, зліва від дороги, що веде природно до навчального закладу, яке тепер тут знаходиться. Напроти нього вибудована хрущовка - новий корпус. Очевидно вона набагато краще цього палацу, тому переїхавши на нове місце, палац зовсім закинули. Діти, які там виховуються, навчаються жити і вчитися в потворних будівлях, а також і тому, що гарна стара будівля повинна стояти і розвалюватися, ось це і є тепер для них нормальний порядок речей.


Він руйнується, але зберігає колишню величТак ця частина будівлі виглядала ще в 1959 році - ще є дах, вікна, двері ...

фотографія із зібрання IS PANтак в 2008 році, і три кадри з 2015 ...


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4647_4651_middle.jpg


двері лівого крила зі сходами на другий поверх і обраткою


Перемістившись з фасадної частини лівого крила палацу до дворової ми побачимо що несуча стіна заваленаОсь так ось, серед дерев, чагарників, порослей, кущів і ще Бог знає чого, стоїть нещасний палац ... Палац до слова, величезний. Він складається не те з двох, чи то з трьох частин. (На мій погляд з трьох).
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4654_4658_middle.jpg

Палац трохи незвичайний. Ось ця велика, класична, двоповерхова ліва частина.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4658_4659_middle.jpg

здається, що ця частина - пізнішої споруди. Виглядає вона досить самостійно і побудована мабуть тоді, коли сімейство розрослося і старої - правій частині стало не вистачати. Про сімействі трохи пізніше.

трохи правіше по фасадній частині


Це права частина палацу. Обидві частини з'єднувалися низьким прістроем, мавшим дерев'яний балкон - галерею і арки внизу.
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4660_4665_middle.jpg
загальний вигляд фасаду палацу


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4690_middle.jpg
галерея з арками, від балкона нічого не залишилося ...На цій фотографії 1965 року палац зовсім цілий і красивий.

Фотографію надав Олександр Білоконь

Трохи історії...
Часом заснування і засновниками Ободівки вказують за однією версією 1653 рік і Ободівських, за іншою, більш достовірної - 1651. На нинішньому гербі Ободівки вказано 1659 рік. Перша письмова згадка про Ободівку відноситься до 1664 року*. Земля ця була частиною володіння князя Януша Вишневецького (Janusz Wiśniowiecki), придбана ним у князів Коротких. Вишневецького змінили князі Любомирські, а потім Потоцькі. За іншою версією, це були землі князів Збаразьких, рід яких згас в 1631 році з смертю Єжи Збаразького і їх володіння перейшли до сестри Януша Збаразького Марусі Загоровської, а від неї до її дочки Анни, дружини Костянтина Вишневецького.
Що з себе представляла Ободівка в кінці XIX століття? Селище розташувалося в місці, де з'єднуються річки Дохна і Берладинка, утворюючи ставок. Через цю місцевість давно проходив поштовий тракт з Ольгополя до Брацлава. В кінці XIX століття в Ободівці налічувалося 514 дворів і 3728 жителів, дві церкви - одну, в самій Ободівці, збудували в 1854 році, а другу - в Слобідці Ободівський, - в 1852 році. Крім них в Ободівці був костел, Св. Михайла-Архангела, побудований або в 1808, або в 1822 році, синагога, сільська школа і спиртзавод, закладений в 1849 році, а також цукровий завод, поштова станція.
Вочевидь з кінця XVIII століття Ободівкою володіли Собанськи герба Юнак (Sobański h. Junosza). У 1787 році вони викупили Ободовский ключ у відомого Станіслава Щенсного Потоцького за 2877246 злотих. Ободівка, разом з Цибулівкою, Татарівкою, Тростянчиком і Гордіївкою належала гілки Михайла Собанського (Michał Sobański), у якій крім зазначених були ще володіння в Ямпільському повіті. Народився Михайло Собанський 1755 року.
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4609_middle.jpg

Права частина палацу - тут багато всього. І вежа, і балкон з чотирма колонами, і арки під нею, і тераса справа.
переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4666_middle.jpg


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4611_middle.jpg


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4613_middle.jpg


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4614_middle.jpgЗавдяки унікальному фото Г. Петренко від 1928 року, вдалося точно встановити дату і того, хто побудував палац в Ободівці. На цій табличці: - "1800. Будинок цей побудував Михайло Собанський. Фелікс добудував будинок для спадкоємців в 1900" Ця табличка висіла на вежі, на першому її поверсі. У 1928 році вона ще була ... Це збільшений фрагмент повного фото.

Фотографію надав Григорій ШмерлінгУ 1965 році таблички вже немає (вона висіла над вікном першого поверху вежі), але зате був цілий не тільки палац, але і територія перед ним була доглянута і акуратна. Цілий був і фонтан. На цій фотографії добре видно "подвійність" палацу - то, що він складається з двох, побудованих в різний час частин. А скоріше, трьох.

Фотографію надав Олександр Білоконь


Залишки розкоші на даху


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/01. OBODOVKA/IMG_4615_middle.jpg

Критий величезний балкон з колонами і тераса з арками під ним.зовні


зсередини

А це вхід до палацу під цим балконом.інші частини

2 - https://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/151250.html
3 - https://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/467140.html
4 - https://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/467296.html
5 - https://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/467806.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagramну як то так =))
Tags: Винничина, Вінниччина, дворец, палац, руина, руїна
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment