m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Іванів (Янов, Янів). Замок-палац Холоневських.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

Вперше Іванів (в ті часи Янов,Янів) офіційно згадується в описі Вінніцького замку за 1552 рік як «городня Яновська», в якій налічувалося 16 будинків. Село в той час принадлежало земельникові Оксакову. (Хоча слід відзначити, що Янов знаменитий значно раніше, ще з часів Великого князівства Литовського. Його можна знайти на картах Литовської Княжества в його географічних межах 1344-1411 років).


переросток


Завдяки вигідному географічному положенню (село було захищене природними обмеженнями - рікою Південним Бугом і лісом, а ще й знаходилася на торговій дорозі Вінниця-Хмельник), Янов швидко розросся. В 1578 році в ньому вже кількість від 50 до 100 домов. Населення села - городні головним чином займається скотарством, рибальством, земледелием та лісними промисловостями.


переросток

1 березня 1578 року село отримало "магдебургське право" - статус містечка за грамотою Короля Стефана Баторія. Монарх у своїй грамоті надавав Гневошу Стрижевскому, власнику Янова з 1545 по 1596 роки, право "підстави міста в його маєтку Янів Брацлавського воєводства". В грамоті вказувалося, що тут потрібно проводити два рази на рік ярмарки і щотижня по п'ятницям базари.


переросток

Часті напади татар, небезпечна близькість до «Чорного шляху», селянські бунти змусили Стрижевського організувати в маєтку будівництво замку, яке почалося в 1578 році, а закінчено було в 1596-му. Старий замок, якого вже не застав Наполеон Орда, був великим оборонним комплексом.
Використання в той час вогнепальної зброї, диктувало зовсім інші умови будівництва і архітектури. Яновський замок був побудований за поширеною в Європі бастіонною формою, регулярною в плані. Замок будувався на рівнині, в оточенні валів і ровів для безпеки. Двір, в оточенні житлових і господарських будівель, піднімався на 7 метрів над навколишньою територією. Замок був прямокутним у плані, «на рогах» мав чотирикутні, що виступають за контур заходів, двоярусні вежі, побудовані з червоної цегли разом з диким каменем. Мав він і хороші спостережні еркери зі своїми ліпними розетками в підставі. А головний його в'їзд був з південної сторони.


переросток

У північно-східній частині замку була велика каплиця з 12-готичними вікнами. Внизу на кожній стороні вежі було по дві невеликих бійниці. З двох веж південно-західна збереглася значно краще. Тут знаходився спостережний пункт. У другій половині XVII століття отвір цієї вежі був розділений стрілчастими арками. У першій половині XVIII століття старий Яновський замок вже прийшов у занепад і зовсім не годився для реставрації.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/29. JANOW/DJI00348_middle.jpg

В руки магнатів Холоневський Янов потрапив в кінці XVII - початку XVIII століть. А до цього часу його доля нічим не відрізнялася від долі інших «городень» протягом усього «смутного часу»: все та ж панщина, все ті ж селянські повстання і все те ж татаро-турецьке спустошення. Гійом де Боплан, французький інженер на польській службі, характеризуючи Річ Посполиту в ті часи, писав, що «в ній панове розкошували, як в раю, а мужики мучилися, як в чистилище». Селяни не бажали миритися зі своїм безправним становищем, тому бунтували і здійснювали втечі. Так, наприклад, в 1604 році були повернуті «швидкі Яновські піддані» князя Ружинського з містечка Пикова.


переросток

Треба відзначити, що містечко Янов ставилося до категорії приватних міст. З 1545 року ним володів, як було відзначено, магнат Стріжевський. В 1596 Стріжевський продав Янов князю Ружинському. У 1596 році у зв'язку з повстанням під проводом Северина Наливайка в містечку пройшли хвилювання і княгині Ядвізі Ружинської довелося навіть відправити винних міщан до в'язниці.


переросток


З 1606 року Янов переходить до магната Шимковича, а в 1614 році за володіння їм сходяться в боротьбі Януш Острозький і Фрідріх Тишкевич. Зрозуміло, що перемагає найсильніший. З цього часу Янов - вотчина Острозького, який відразу ж перейменовує містечко в свою честь - Янушполе, а Тишкевичу «на втіху» відходять Бердичів і Махнівка. З 1624 року Янов належить Братковському (в селі в той час перебувало 59 будинків). А в 1647 році містечком заволоділи брати Микола і Крістіан Добровольські.


переросток

З 1672 по 1694 року Поділля було захоплене турками. Період турецької окупації отримав в народі назву «Руїни», так відбилося це лихоліття в народній свідомості. Серед міст Поділля, які найбільш жорстоко постраждали від «Руїни» були Хмільник, Бар, Меджибіж і Янов. Для залучення населення на постійне проживання в ці неспокійні райони шляхта використовувала різні вольності і свободи, адже згідно Карловецкого трактату між Польщею і Туреччиною Поділля було повернуто Речі Посполитої в 1699 році.


переросток


переросток

Оскільки в описі Вінницького (Кальницького) полку від 1667 року назва міста не зустрічається, то цілком ймовірно, що в першій половині XVII століття містечко було зруйноване татарами. В одному з листів Чернігівського воєводи Брестському воєводі про це зазначено: «Поки татари з нами, на жаль, лише Брацлав і Умань тримаються населенням, але 270 міст між Бугом і Дністром звернені на попіл Ордою. Одних церков зруйновано 1000 ». Серед цих міст був і Янов. Але вже на генеральній карті України де Боплана незабаром він був зображений як «новий град Іоанна» або Новий Янов.


переросток

В кінці XVII століття поміщику Холоневському належало в містечку Янові близько 300 селянських дворів і до 2000 кріпаків. Частина населення містечка, яка жила в центрі і так званих «мурах» займалися ремеслом і дрібною торгівлею. У XVIII столітті Янов стає місцем резиденції графів Холоневський і центром «Яновського ключа», в який входили: Яновська Слобідка, Пеньківка, Гущинці, Байковка, Гулівці, Корделівка. (За винятком Пеньківки ці села збереглися і зараз).


переросток

Холоневський були родичами по материнській лінії з королем Яном III Собеським, тим самим, який в 1683 році врятував Відень від турецької розгрому.


переросток

Засновником графського роду Холоневський був Петро Мішіца (Мишка). У 1394 році він отримав від польського короля Казимира село Холоневу, (де саме знаходилося село Холонева в той час, на жаль, невідомо), так нащадки Мішіци і стали називатися Холоневські. У першій половині XVIII століття господарем Янова стає Ян Мишка-Холоневський. Після смерті Яна Мишки-Холоневського Янов успадкував його син Адам. Дружиною Адама Холоневського була Соломія з роду Кантскіх.


переросток

Прихід містечка в XVIII столітті був уніатським. У 1732 році тут була побудована уніатська церква Святого Миколая. А в 1780 році на кошти Соломії Холоневський був побудований монастир бернардинів і римо-католицька церква «Непорочного зачаття діви Марії». Одночасно Адамом Холоневським був побудований і новий замок, який судячи з різних джерел відвідав польський король Станіслав Август чи в 1790-му році, то чи в 1791-му.


переросток

З другої половини XVIII століття почалося бурхливе торгово-ремісниче зростання містечка. У Янові була побудована ратуша «з зубчастими стінами», яка згодом використовувалася як гостинний ряд. (На жаль, ратуша була знищена під час Великої Вітчизняної війни в 1942 році). Росла чисельність єврейської громади (в 1765 році тут проживало 547 євреїв). При Соломії Холоневський (в 1785 році) в місті налічувалося «шевців старших (майстрів) - 20, шевців молодших (підмайстрів) - 12, різників - 12, гончарів - 10, ткачів - 5». Найбільш впливовим об'єднанням був цех місцевих шевців. Існували спеціальні книги, в які вони записували прийняття майстром учня ( «хлопця»). Після закінчення навчання «хлопець» отримував звання «підмайстра». В 1794 році Яновський прихід став православним.


переросток

У 1802 році в містечку народився видатний польський поет і публіцист Стефан Вітвицький. Так в 1805 - 1817 роках, Янов був місцем роботи друкарні, яка поряд з цивільними книгами таємно випускала і книги для старообрядців, її організатором був київський купець Костянтин Количев. (До речі, книги з Янова Подільського по одному зі своїх «перевірених каналів» потрапляли в старообрядницьке місто Гілку Гомельської області Білорусі).


переросток

Перша половина XIX століття відзначена активним розвитком капіталістичних відносин і їх проникненням в аграрну сферу. Зростання торгового обміну зумовило зростання кількості ярмарків в містечку Янів: вони стали проходити один раз в два тижні, а їх кількість в рік досягло 24-28. У містечку в цей час перебували два млини, пивоварний завод, фабрика з виробництва цукерок, цегляний, воскобійний, глиняний і медоварний заводи, а також парова винокурня.


переросток

У маєтку виробляли різні будівельні матеріали: дошки, клепки, бруски, крокви. Селяни займалися і виготовленням пеньки. Все більше посівних площ займали цукрові буряки. Заробітна плата за роботу на цих промислах становила 15 копійок сріблом в день. Товари головним чином збували в Вінниці, Пикові та Калинівці.

Одночасно з розвитком капіталістичних елементів посилювався і феодально-поміщицький гніт. За матеріалами інвентарного опису Холоневські в 1854 році володіли в Янівському маєтку 1766 селянами. Поміщику належало 3396 десятин землі, селянам же тільки тисячі п'ятсот вісімдесят дві десятини (в середньому по 6 десятин орної землі). Панщина досягала двох днів в тиждень. На додаткових роботах використовувалася жіноча праця: очистка зерна, обробка пеньки, праця на току (всього 30 днів на рік).


переросток

Під час кріпацтва населення Янова жило дуже бідно. Грамотних тут майже не було, не було і школи.


переросток


переросток

У 20-30 роках XIX століття на Поділлі розгорнувся потужний антифеодальний рух на чолі з Устимом Кармелюком. З ним пов'язана легенда, яка розповідає, що Устим побував в Янові. Тут він звернувся до шевця Молдована з проханням відремонтувати чоботи. Місцеві жителі навіть зараз конкретно вказують місце, де відпочивав Кармелюк.


переросток

У другій половині XIX століття в Російській імперії маніфестом від 19 лютого 1861 року було скасовано кріпосне право. Викупний акт між селянською громадою містечка і графинею Холоневський був укладений через десять років 1 вересня 1871 року. Згідно з актом селянам надавалося 1256 десятин землі, за яку вони повинні були виплатити викуп протягом 49 років в сумі 36947 руб.
переросток

Після скасування кріпосного права в селі було відкрито пам'ятник царю Олександру II, а в 1867 році була відкрита церковна школа, де навчалося 15-20 дітей. Через чотири роки ця церковна школа була перетворена в міністерське однокласне училище. А в 1897 році відкрилася школа грамоти для дівчаток.
переросток

Замок Холоневський Наполеон Орда намалював під час своїх пішо-«бричних» подорожей Поділлям в 1879-1881 роках. (На жаль, вузькоколійна залізниця на ділянці землі, що належала графу, була проведена тільки в 1900 році. Граф Холоневський дозволив будувати станцію тільки за умови, що вона буде названа його ім'ям. Умова була виконана, станція в селі Іванів досі називається Холоневська. Рух на цій ділянці дороги було відкрито 20 липня 1901 року). В ту пору художник загорівся ідеєю замальовувати ті історичні та архітектурні пам'ятки древньої Речі Посполитої, які поступово руйнувалися, щоб таким чином зберегти їх образ і дух для наступних поколінь.


переросток

Виходячи з літографії, Орда зобразив новий замок Холоневських. Той, в якому (за неуточненими даними) 20 листопада 1790 року або 29 листопада 1791 року Холоневські приймали польського короля Станіслава Августа Понятовського. Резиденція Адама Холоневського блискуче з'єднувала в собі риси пізнього бароко і класицизму. Новий замок був двоповерховим, але його центральна частина була триповерхової. В цілому, висота замку досягала 27 метрів.


переросток

Під будівлею розміщувалися величезні двоповерхові підвали, стіни яких були дуже міцними. Фасад замку з боку саду прикрашали пілястри з конічними капітелями. Середня його частина була прикрашена досить величезним карнизом і гладким двускатним дахом. Бічна частина даху була трискатовой. На трикутному фронтоні гіпсовий барельєф, серед ліпнини гербовий катуш, щити і шаблі. За кольором замок був жовтим і тільки кілька пілястр і деталей фрез були пофарбовані в білий колір. Зовнішні стіни будівлі мали товщину приблизно 1,80. Внутрішні - не менше метра. На вікнах і досі стоять ковані решітки. Всі кімнати замку з'єднувалися між собою. Повсюдно був паркетна підлога.


переросток

Права частина замку призначалася для літніх апартаментів господарів. Житлова частина займала лише два великих приміщення: салон і спальню. Деякий час тут гостював ксьондз Станіслав Холоневський. Кажуть, саме він був замовником фрески з видом базиліки святого Петра, колонади Берніні і римського двору невідомого художника. Фреска займала всю північну стіну спальні, чому родичі Холоневський називали їх спальню «Ватиканом».


переросток

Назва ця було точною ще й тому, що спальня мала і вівтар. Салон був же обклеєний барвистими шпалерами. Тут були два дзеркала від підлоги до стелі, які Софія Холоневська привезла саньми з Парижа. Були і піч, і класичний камін з білого мармуру. Саме на каміні стояв годинник XVII століття в оправі з позолоченої бронзи. За легендою, годинник зупинявся кожен раз, коли помирав хтось із Холоневський. Тут же, в салоні, зазвичай розташовувалися буфет і їдальня (з прекрасною колекцією європейського фарфору), обставлені меблями XVIII століття. Одну зі стін салону вінчало генеалогічне дерево Сім'ї на кількох полотнах.


переросток

На першому поверсі розміщувалися різні за формою і площею вітальня і ванні кімнати. У «портретному залі» замку крім 25 родових портретів стояли і старовинні меблі. Сусідкою «портретної» був бальний зал зі стінами кольору слонової кістки, з 8 вікнами по 4 на східній і західній стінах. Бальний зал висвітлювався прекраснейшими люстрами, а його стіни підтримували 4 пари колон.

декілька старих фото
Зал опалювався 2 грубками, а меблі в ньому була епохи французького короля Людовика XV. Були в замку і свої «китайська кімната» і бібліотека. Бібліотека Холоневський налічувала 10 тисяч томів книг. Серед видань траплялися дуже старі і дуже рідкісні екземпляри з філософії і теології, тут же зберігався родинний архів. На жаль, під час революції 1917-х-1920-х років бібліотека зникла по дорозі в Кам'янець-Подільський.

Яновський замок мав ланцюговий міст. Біля двору розташовувалися кухня і різні господарські приміщення. Замок і парк розділяла хвіртка зі сходами з каменю. Розділяючий паркан був пофарбований маслянистими фарбами. А нижче парку розташовувався прямокутний ставок, за яким тягнулися фруктові сади. Саме через парк була можливість пройти до костелу Непорочного зачаття Діви Марії.

Літография Наполеона Орди


За радянську владу, в палаці з 1920 років розміщувалася заготконтора, але через три роки приміщення віддали під дитячу колонію Макаренка. Майже перед самою війною на базі колонії утворили дитячий будинок. Тут жили діти-сироти, а також діти репресованих батьків. У 1963 році дитячий будинок був перетворений на школу-інтернат, яка функціонує і досі. На даний момент тут живуть і навчаються близько 120 дітей.

погляд на останок

переросток

Джерела:
http://www.istpravda.ru/bel/research/8805/
http://kolokray.com/f/ivanov-zamok.html
http://www.castles.com.ua/ivaniv.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Карта Монобанку (5375 4141 0522 0577) одержувач Наталья Рітус.

Гаманец на PayPal на адресі madmax@studioavtv.com.ua.

Реквізіти для сплат від юридичних осіб:
р/р 26000500773506
ЄДРПОУ 2023813347
МФО 322669.


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки . Спадщина".

ну як то так =))

ну як то так =)
Tags: Винничина, Украина, дворец., замок, палац
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 8 comments