m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Київ. Видубецький монастир. Погляд з небес.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

Другий плановий виліт вчорашнього для над Свято-Михайлівським Видубицьким чоловічим монастирем.

Видубицький монастир був заснований у другій половині XI століття сином князя Ярослава Всеволодом. Сучасний ансамбль Видубицького монастиря був утворений в кінці XVII-початку XVIII ст. Центром композиції монастиря є Собор Святого Георгія. На території монастиря збереглася Михайлівська церква, збудована в 1070-1088 роки, відновлена в 1766-1769, архітектор М. Юрасов.


Одна з легенд розповідає про те, як Володимир Великий хрестив язичників. Без жалю він наказав знищити ідолів, які стояли на пагорбі недалеко від княжого палацу, і яким він ще недавно приносив жертви. А колишнього покровителя дружини, Перуна, ідола з золотими вусами і срібним покриттям голови втопили в річці. Перуна, прив'язаного до коня, виволокли до річки і кинули в воду. Однак важкий ідол не потонув, а поплив за течієї. Перелякані язичники йшли берегом і голосили: «Видибай, Боже». Місце, де Перун «Видибав», тобто плавав і стали називати Видубичі, а перший Київський митрополит Михайло заснував тут церкву, щоб запобігти створенню язичницького капища.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/Vidubichi/DJI00109_middle.jpg

Історія монастиря починається з печер, які знаходяться недалеко, на Звіринці. Вважається, що тут існував підземний монастир задовго до прийняття християнства Володимиром. Коли ж, після 988 року, гоніння на християн припинилися, ченці вийшли з підпілля, заснувавши новий монастир і назвали його Видубицьким, на ім'я місцевості. Тут, біля Видубицького урочища, був паром через Дніпро, де «видибали» за допомогою «дубів» - човнів з цільного дуба.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/Vidubichi/DJI00113_middle.jpg

Згодом печери превратілись в свого роду підземний цвинтар Видубицького монастиря, а життя повністю перейшло на поверхню землі. Монастир, побудований на поверхні, спочатку був дерев'яний, тому з споруд того часу нічого не залишилося, через часті пожежі. У 1054 році, Ярослав Мудрий, роздаючи землі своїм синам, дав молодшому синові Всеволоду двір Видубичі. Новий власник взяв на себе обов'язки титаря (покровителя) монастиря в 1070 році і в вдячення Богові за народження сина, почав тут будівництво кам'яної церкви. Так як монастир стояв над річкою, нову церкву присвятили Архістратигу Михаїлу - захиснику водної стихії.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/Vidubichi/DJI00114_middle.jpg

На початку XII століття монастир став центром літописання. У 1116 року тут було завершено ігуменом Сильвестром друге видання всім відомої «Повісті временних літ». Автором багатьох літописних статей кінця XII століття був видубицький ігумен Андріан. А князь Володимир Мономах зібрав в родовому монастирі велику на той час бібліотеку, яка сприяла літописанням.
Видубицький монастир брав активну участь у політичному житті Київської Русі. Тут, поруч з Михайлівською церквовь, традиційно збиралася на рать російське воїнство. У 1094 році, тут було примирення князів Святополка, Володимира Мономаха і Ростислава, перед їх спільної кампанією проти половців. Князі використовували монастир так самож як і в'язницю.Будучи вотчиною Мономаховичів, Видубицький монастир постійно переживав князівські чвари. Так, під час нападу на Київ, Андрія Боголюбського, у 1169 році, було вбито близько тридцяти місцевих ченців, які ховалися від нападників в печерах. Нападники поховали їх живцем, закопавши землею всі входи (вони розкопані були тільки при дослідженнях на початку XX століття).


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/Vidubichi/DJI00116_00118_middle.jpg

В кінці XII століття, монастир пережив нове лихо: Дніпро, руйнуючи берег, стал прибліжатся до монастирських будівель. Ченці звернулися до князя Рюрика і він запропонував для будівництва захисної підпірної стіни придворного архітектора П.Мілонега, який в 1199-1200 роках побудував фіксуючу систему укріплень (так звана «стіна Милонєга»). На жаль ця споруда була зруйнована природною стихією в XV-XVI століттях.
До середини XIII століття Видубицький монастир, залишається основним, князівським. Поступово монастир втрачає своє значення і більше не згадується в літописах. Знову, його ім'я з'явилося тільки в актах XVI століття. У той час церковна влада належала Патріарху Константинопольському, проте, польські королі також брали активну участь в управлінні церквою. Як результат, ігумени монастиря, весь зазначений час, були зайняті улагоджуванням земельних справ.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/Vidubichi/DJI00119_00121_middle.jpg

В 1596 році частиною православного духовенства була підписана Берестейська унія. Незважаючи на протести, монастир передали уніатам і з'являється перший уніатський ігумен - Іосат Биковський, який був в хороших відносинах з місцевим православним духовенством. Ситуація змінилася з приходом 1610 році нового абата Антонія Грековича, який був зустрінутий з ворожістю. Під час його перебування на посаді він рідко відвідував монастир і місто. В одне з таких відвідувань, козаки зловили його вночі і втопили в річці. На початку 1630 року ворожнеча між православною і уніатам посилилася і польський король Владислав IV визнав православну ієрархію в Посполитої. У 1635 році монастир повернули православним, а уніатську братію, перевели в Гродненський монастир.
Після приєднання до Москвского Царства Цар Олексій Михайлович підтвердив усі права і привілеї монастиря. В кінці XVII-початку XVIII століття в монастирі з'являються кілька чудових споруд: Георгіївський собор, Трапезна церква Преображення Господнього і дзвіниця.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/Vidubichi/DJI00122_middle.jpg

У 1786 році, Катерина II, своїм указом передала українські монастирі на утримання держави, а їх власність, в державне казначейство. Видубицький монастир отримав статус другого класу і став лікарнею для Київських ченців. З тих пір частина території монастиря поступово перетворилася на кладовище, і продаж ділянок тут став одним з основних доходів монастиря.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/Vidubichi/DJI00110_middle.jpg

Після встановлення радянської влади в місті, монастир в 1924 році довелося «саморозпустити.» Цінні культові речі були конфісковані, трапезна перетворена в клуб працівників деревообробного комбінату, а в братських келіях оселилися їх сім'ї. Службу в церкві Святого Михайла, правили до 1936 року, поки комсомольські активісти не розклали вогнище на монастирському подвір'ї з іконостасів монастирських церков. Під час війни будівлі монастиря не постраждали. Однак 1967 року пожежа знищила все внутрішнє оздоблення собору Святого Георгія, а також колекцію ранніх друкованих книг. Після цього територію монастиря передали Інституту археології Національної академії наук і в монастирських церквах почалися реставраційні роботи.


переросток - https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2015/APRIL/Vidubichi/DJI00125_middle.jpg

У 2002 році комплекс монастирських будівель передан Михайлівському чоловічому монастирю Української православної церкви Київського Патріархату.

І на останок кілька старих фото і малюнок/И на последок несколько старых фото и рисунок


Джерело:
http://www.monastyr.kiev.ua/history.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


ну як то так =))
Tags: Киев, Київ, Київщина, взгляд с небес, монастир, монастырь, погляд з небес, храми
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments